Tartışma : Onaylı Defterin İmzalanması

hagrid

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Herkese merhabalar.

Arkadaşlar şöyle bir çıkmazdayım:
1- Hizmet verdiğim bir firmada tespit öneri defterine yazdıklarımı bana işveren vekili olarak gösterilen kişiye imzalatıp kendi nüshalarımı alıyodum. Geçen hafta bana işveren vekili olarak gösterilen kişinin vekaletnamesinin olmadığını yani resmi olarak işveren vekili olmadığını öğrendim. Bu durumda ne yapmam gerekir? Ne gibi sıkıntılarla karşılaşabilirim ?
2- Başka bir işyeri için yine işveren çoğunlukla işyerinde bulunmuyor bulunsa bile isg konularıyla pek ilgilenmiyor. İşyerinde büyük eksiklikler var hepsini hekimle beraber deftere birbir yazıyoruz. İmza kısmına gelince ilgili yönetmelikte aynen bu yazıyor:

(4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.

(5) Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.

Yaklaşık 10 gün oldu imzalansın diye ilettiğim defter hala imzalanmamış. Kendi nüshalarımı alayım desem imzasız olacak. Etrafıma sorduğum kadarıyla imzasız şekilde almanın bir anlamı yok diyorlar. Yönetmelikte de açıkça belirtilmiş "Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır." diye. Bu cümleyi ben yazdıktan sonra kendi nüshamı alabilirim diye algılıyorum. Benzer durumlarla karşılaşanlar var mı aranızda nasıl yapmamı önerirsiniz?

taner buldunn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba ,isveren defterin ilk syafasinda iskura yada notere kendi imzalayip defteri cikartiyor ,onaylatiyor,ayrica defterin saklanmasi,tutulmasi isverenin sorumlulugunda,birak imzalamaktan intina etsin ,siz tespit ve onerilerunizi yazin o imzalamasin ,telefonla resmini cekin ,elinizdr o yazinin kaybolmasi durumunda delil olarak kalsin ki zaten yirtsada kendi sorumlulgunda isveren haksiz konuma dusecektir,gerekiyorsa hic imzalamiyorsa deftere imzalanmadiginida tespit olarak yazin derhal imzalanmasi gerekmektedir diye yazin,isveren imza attiysa illa hekiminde atmasina gerek yok siz yazin bir nushasini alin hekim yazarsa oda kendi nushasini alsin ,yani illa hekim,isg uzmani ve isveren uclusunun imzasi olmasi gerekmez extra bilgi ,isveren vekili notersiz ise imzalattirmayin

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Onaylı deftere yazdığınız tespit ve öneriler, İş veren tarafından yapılması, yerine getirilmesi gereken noktalardır. Bu onaylı defterin amacı, iş yerinde görev yapan İSG profesyonellerin, iş yerinde tespit ettikleri eksikliklerin ve kusurların iş verene yazılı olarak bildirilmesidir.

İş veren ben bunu imzalamam dese bile siz nüshalarınızı alın ve elinizde bulundurun.

Çünkü onaylı defteri doldurmak bizlerin görevi tespitlerin yerine getirilmesi ise iş verenin görevidir.

Mevcut eksiklikleri yazmamak doğrudan bizleri etkilemektedir çünkü görev ve sorumlulukları mızı yerine getirmediğinizi gösterir. Yazılanların yerine getirilmemesi ise iş vereni etkiler çünkü doğrudan onun sorumluluğundadır.

Siz görevinizin gereği Onaylı defteri doldurmaya ve size ait nüshasını alarak muhafaza etmeye devam edin.

Başarılar dilerim.

umurozkale

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1-Açıkcası ben vekaleti var mı yok mu diye bakmam. İş veren adına işçileri sevk ve idare ediyorsa işveren vekilidir.

2-Deterin sorumluluğu işverendedir. Yani kısaca yönetmelik diyor ki; işveren veya işveren vekili bu hizmeti birilerinden alıyorsa (OSGB veya İGU) ve o defter kullanılıyorsa bi zahmet ne yazılmış ne çizilmiş diye bakacak.

hagrid

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba ,isveren defterin ilk syafasinda iskura yada notere kendi imzalayip defteri cikartiyor ,onaylatiyor,ayrica defterin saklanmasi,tutulmasi isverenin sorumlulugunda,birak imzalamaktan intina etsin ,siz tespit ve onerilerunizi yazin o imzalamasin ,telefonla resmini cekin ,elinizdr o yazinin kaybolmasi durumunda delil olarak kalsin ki zaten yirtsada kendi sorumlulgunda isveren haksiz konuma dusecektir,gerekiyorsa hic imzalamiyorsa deftere imzalanmadiginida tespit olarak yazin derhal imzalanmasi gerekmektedir diye yazin,isveren imza attiysa illa hekiminde atmasina gerek yok siz yazin bir nushasini alin hekim yazarsa oda kendi nushasini alsin ,yani illa hekim,isg uzmani ve isveren uclusunun imzasi olmasi gerekmez extra bilgi ,isveren vekili notersiz ise imzalattirmayin
Yani artık işveren vekilinden noter vekalatnamesinin örneğini isteyip dosyaya koyucam. İmza kısımında asıl işvereni 6 aydır 1 kere bile görmedim artık imzasız da olsa işveren kısmında şirket kaşesi olmasını isticem

hagrid

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Onaylı deftere yazdığınız tespit ve öneriler, İş veren tarafından yapılması, yerine getirilmesi gereken noktalardır. Bu onaylı defterin amacı, iş yerinde görev yapan İSG profesyonellerin, iş yerinde tespit ettikleri eksikliklerin ve kusurların iş verene yazılı olarak bildirilmesidir.

İş veren ben bunu imzalamam dese bile siz nüshalarınızı alın ve elinizde bulundurun.

Çünkü onaylı defteri doldurmak bizlerin görevi tespitlerin yerine getirilmesi ise iş verenin görevidir.

Mevcut eksiklikleri yazmamak doğrudan bizleri etkilemektedir çünkü görev ve sorumlulukları mızı yerine getirmediğinizi gösterir. Yazılanların yerine getirilmemesi ise iş vereni etkiler çünkü doğrudan onun sorumluluğundadır.

Siz görevinizin gereği Onaylı defteri doldurmaya ve size ait nüshasını alarak muhafaza etmeye devam edin.

Başarılar dilerim.
Etrafımda danıştığım meslektaşlarımdan çoğu kendi nüshanı aldığında işveren kısmında imza eksikse bir işe yaramaz cevabını verdi. Olası bir büyük iş kazasında imzası olmadığı için benim haberim yok bana tebliğ edilmedi diyebilirmiş. Yönetmelik ile uygulamanın bir olmadığından bahsettiler vs.vs. Ama anlamadığım şu: onaylı defteri almış ise bana tebliğ edilmedi diyip işin içinden çıkabilir mi yani A4 kağıdı değil ki bu işyerine ait noter onaylı defter. Yani 10 gündür defter ne oldu imzalandımı diye sormaktan gına geldi.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Etrafımda danıştığım meslektaşlarımdan çoğu kendi nüshanı aldığında işveren kısmında imza eksikse bir işe yaramaz cevabını verdi. Olası bir büyük iş kazasında imzası olmadığı için benim haberim yok bana tebliğ edilmedi diyebilirmiş. Yönetmelik ile uygulamanın bir olmadığından bahsettiler vs.vs. Ama anlamadığım şu: onaylı defteri almış ise bana tebliğ edilmedi diyip işin içinden çıkabilir mi yani A4 kağıdı değil ki bu işyerine ait noter onaylı defter. Yani 10 gündür defter ne oldu imzalandımı diye sormaktan gına geldi.

İmzasız ise işe yaramaz diye bir durum yok. Siz tebliğ etmişsiniz onaylı defterde zaten. Defteri muhafaza etmek de korumak da hepsi iş verenin mesuliyetinde. Siz yazarsanız ister imza atar ister atmaz. Ama imza atadı diye de bana tebliğ edilmedi de diyemez. Bir zahmet onaylı defteri okuyacak.

Diyelim ki siz yazdınız bir uygunsuzluk. Bir teftiş oldu. Müfettiş size neden imzalamamış bu defteri iş veren diye mi sorar yoksa iş verene neden imzalamadın mı diye sorar?

Bizlerin ilk görevi rehberlik. Ayrıca imza yoksa işe yaramaz diye bir durum yok. Hem hekim hem uzman alır nüshaları iş veren de ben görmedim duymadım bilmiyorum dese bile hiç inandırıcı olmaz :)

Tekrardan kolay gelsin

Savaş YILMAZ 34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bir denetimde müfettiş işveren vekili imzaları neden eksik diye sormuştu ? Şehir dışında gelmesi bekleniyor gibi cevaplar verildi. Müfettiş tamamlayın imzalar tamamlansın diye termin tarihi verdi ve o tarihte geldi. Müfettişler soruyor..

ali ünal123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İmzalı olması işinizi kolaylaştırır olumsuz durumda karşı tarafın avukatı lak lak yapamaz.İmzasız bir şekilde de alsanız çok bir problem yaşamazsınız. İkinci olarak işveren vekili olarak adını soyadını yazıp imzalayan saf arkadaş. İşveren vekili olduğunu kabul etmiştir ve kendisinin bu görevin sorumlusu olduğunu açıkça olmasa da dolaylı olarak belirtmiştir ki bu arkadaş önlem almıyor ve imza atıyorsa kelle koltukta dolaşıyor demektir Allah yardımcısı olsun.

hagrid

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İmzalı olması işinizi kolaylaştırır olumsuz durumda karşı tarafın avukatı lak lak yapamaz.İmzasız bir şekilde de alsanız çok bir problem yaşamazsınız. İkinci olarak işveren vekili olarak adını soyadını yazıp imzalayan saf arkadaş. İşveren vekili olduğunu kabul etmiştir ve kendisinin bu görevin sorumlusu olduğunu açıkça olmasa da dolaylı olarak belirtmiştir ki bu arkadaş önlem almıyor ve imza atıyorsa kelle koltukta dolaşıyor demektir Allah yardımcısı olsun.
Peki bilinçli yada bilinçsiz imza atmış olması kabul olur mu ki? Tüm yönetmeliklerde değişmeyen 2 şey var işveren veya işveren vekili diye. Ya da şöyle sorayım; defterde işveren kısmında şirket kaşesi bulunması her türlü işimi görür diye düşünüyorum yanlış mıyım?

ali ünal123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Peki bilinçli yada bilinçsiz imza atmış olması kabul olur mu ki? Tüm yönetmeliklerde değişmeyen 2 şey var işveren veya işveren vekili diye. Ya da şöyle sorayım; defterde işveren kısmında şirket kaşesi bulunması her türlü işimi görür diye düşünüyorum yanlış mıyım?
Bilinçsiz olarak sürekli imza atılmaz. Kaldı ki imza namustur. İmzanın boş kağıda atmayacaksın. Adam noter onaylı defteri imzalayacak bilinçsiz mi imzaladım diyecek? İşveren vekili olduğunu kabul ediyor işte. Şirket kaşesi ile ne alakası var zaten noter onaylı defter. Adam notere bir annesinin kızlık soy ismini vermediği kalıyor defteri onaylatırken

Tuğçe Ölmez

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kaşe imza ile aynı işlevi görmez. İmzasız sadece kaşe işveren bunu görmüş anlamı yüklemez. Ama şöyle bir durum var ki uzman arkadaşlarımın da dediği gibi; defter işverenin defterdir. Yazılanlarda imza olsun olmasın işverene tebliğ edilmiş sayılır. Tabiki kaşe imza birlikte olursa çok daha iyi olur sizin için. Ama işveren şehir dışındaysa veya ben bunu imzalamam diyorsa siz yazın görevinizi yapın.

rapunzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Başarılar dilerim.
Mrb.Ben kamuda çalışıyorum ve işyeri hekimimiz yok. Ödenek istemişler geldiği zaman alacağız diyorlar. Ben tesbit ve öneri defterlerini ve kurul defterini aldım ama işyeri hekimimiz olmadığı için defteri notere veya ilgili kuruma götürüp imzalatamıyorum. Ama Kurulum var. Kuruldaki tutanakları kurul üyeleri ve işveren vekili imzalıyor tabiiki. onların bir sureti bende , bir suretini idareye teslim ediyorum. Acaba yükümlülüğüm bu şekilde oluyormu. yoksa ne şekilde bir yol izlemem gerekiyor. Arkadaşlar paylaşabilirlermi.

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mrb.Ben kamuda çalışıyorum ve işyeri hekimimiz yok. Ödenek istemişler geldiği zaman alacağız diyorlar. Ben tesbit ve öneri defterlerini ve kurul defterini aldım ama işyeri hekimimiz olmadığı için defteri notere veya ilgili kuruma götürüp imzalatamıyorum. Ama Kurulum var. Kuruldaki tutanakları kurul üyeleri ve işveren vekili imzalıyor tabiiki. onların bir sureti bende , bir suretini idareye teslim ediyorum. Acaba yükümlülüğüm bu şekilde oluyormu. yoksa ne şekilde bir yol izlemem gerekiyor. Arkadaşlar paylaşabilirlermi.
Tespit öneri defterini onaylatmak için işyeri hekiminizin olması gerekmiyor.İGU olarak sizin olmanız yeterli. Kurul kararları için yaptığınız şey yeterli bence

ali ünal123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Saha gözlem raporları yapın. Fotoğrafları çekip ugunsuzlukları belirtip alınması gereken önlemleri yazın ve termin tarihini işveren ile birlikte kararlaştırın sonra bu formu sorumlulara imzalatın. Mutlaka ıslak imzalı bir örneği evinizde olsun. Her hafta yapın taki aynı şeyleri yazmaya başlayana kadar

hagrid

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bilinçsiz olarak sürekli imza atılmaz. Kaldı ki imza namustur. İmzanın boş kağıda atmayacaksın. Adam noter onaylı defteri imzalayacak bilinçsiz mi imzaladım diyecek? İşveren vekili olduğunu kabul ediyor işte. Şirket kaşesi ile ne alakası var zaten noter onaylı defter. Adam notere bir annesinin kızlık soy ismini vermediği kalıyor defteri onaylatırken
Peki kurul toplantıları içinde aynı şey geçerli olur mu? Yine aynı iş yerinde yapılan kurul toplantılarında kurul başkanı olarak imza attırıyordum o arkadaşa.

rapunzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Saha gözlem raporları yapın. Fotoğrafları çekip ugunsuzlukları belirtip alınması gereken önlemleri yazın ve termin tarihini işveren ile birlikte kararlaştırın sonra bu formu sorumlulara imzalatın. Mutlaka ıslak imzalı bir örneği evinizde olsun. Her hafta yapın taki aynı şeyleri yazmaya başlayana kadar
Evet bende aynen öyle yapıyorum. Uygunsuzlukların resimlerini çekiyorum. Kurul tutanaklarında resimleri koyup altına yapılması gereken şeyleri yazıyorum ve bunlarıda tüm kurul üyelerine imzalatıyorum.

ali ünal123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Peki kurul toplantıları içinde aynı şey geçerli olur mu? Yine aynı iş yerinde yapılan kurul toplantılarında kurul başkanı olarak imza attırıyordum o arkadaşa.

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun
(2) İşveren adına hareket eden, işin ve işyerinin yönetiminde görev alan işveren vekilleri, bu Kanunun uygulanması bakımından işveren sayılır.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
Kurulun oluşumu

MADDE 6 – (1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:

a) İşveren veya işveren vekili,
(2) Kurulun başkanı işveren veya işveren vekili yapar.

ali ünal123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İçiniz halen rahat etmedi ise bir a 4 kağıdına işveren tarafından işveren vekilinin atamasını yapın. İş güvenliği ile ilgili iş ve işlemlerden sorumludur diye işveren tarafından işveren vekili ataması yapılır ikisinin de imzası alınır olay biter.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.