Olay Ağacı Analizi ( Event Tree Analysis - ETA ) | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Olay Ağacı Analizi ( Event Tree Analysis - ETA )

Konu, 'Risk Değerlendirme Metodolojileri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  Olay Ağacı Analizi (Event Tree Analysis - ETA)

  Olay ağacı analizi başlangıçta nükleer endüstride daha çok uygulama görmüş ve nükleer enerji santrallerinde işletilebilme analizi olarak kullanılmıştır, daha sonra diğer sektörlerde de sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır. Olay Ağacı analizi, başlangıçta seçilmiş olan olayın meydana gelmesinden sonra ortaya çıkabilecek sonuçların akışını diyagram ile gösteren bir yöntemdir. Hata ağacı analizinden farklı olarak bu metodoloji tümevarımlı mantığı kullanır.
  Kaza öncesi ve kaza sonrası durumları gösterdiğinden sonuç analizinde kullanılan başlıca tekniktir. Diyagramın sol tarafı başlangıç olay ile bağlanır, sağ taraf fabrikadaki/işletmedeki hasar durumu ile bağlanır en üst ise sistemi tanımlar. Eğer sistem başarılı ise yol yukarı, başarısız ise aşağı doğru gider.
  Olay ağcı analizinde kullanılan mantık, hata ağacı analizinde kullanılan mantığın tersinedir. Bu metod; sürekli çalışan sistemlerde veya “standby” modunda olan sistemlerde kullanılabilir.
  Sisteme meydan okumaya karşı sistemin cevabının keşfi ve sistemin başarı/hata olasılık değerlendirmesinin yapılmasıdır.
  Örnek “Meydan Okuma”;

  • Tankın boru hattında patlama
  • Depolanmış yanıcı malzemenin tutuşması
  • Sistem hatası
  • Teknoloji ihtiyacı
  • Normal sistem işletme komutları
  • Yükseltilmiş ticari rekabet
  • İstenmeyen zincirleme olayların meydana gelmesi
  Olay Ağacı Analizi ( Genel Durum);
  Sistem içindeki tüm güvenilir operasyonal değişimler tanımlanır. Her bir yol takip edildiğinde nihai başarı veya hataya götürür.


  Olay Ağacı Analizi (Bernoulli Modeli);
  Sistemin davranışını temsil eden basit ağaca indirgenir. İkili dal kullanılır. Final çıktıları geri döndürülemez hatalar ve hiç yenilgisiz başarılara direk olarak götürür. Bir hata ağacı veya diğer analizler ; başlangıç olayın veya koşulun olasılığı belirlenir.  Olay Ağacından Hata Ağacına Transformasyon:
  Sisteme meydan okuyan bir olaya karşı sistemin cevabının ve başarı/hata değerlendirmesinin yapıldığı Olay Ağacı diyagramından hata ağacı diyagramına kolaylıkla transformasyon yapılabilir. Böylelikle final çıktılarından elde edilmiş olan geridönülemez hataların esas olaylarının değerlendirmesi ve eşit hata ağacının belirlenmesi sağlanır. (Şekil 45)  Kaynak : İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, YÖNETİM SİSTEMLERİ VE RİSK DEĞERLENDİRME METODOLOJİLERİ - Özlem ÖZKILIÇ


   
  Last edited: 22 Aralık 2013
  mfturdu ve ahmetkartal bu yazıya teşekkür etti.
 2. MUSTAFA ALBAYRAK

  MUSTAFA ALBAYRAK TÜİSAG Üyesi

  olay ağacı analiziyle alakalı örnekler varsa eğer paylaşmanız mümkün müdür?

   
 3. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  resimler yok

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica