Tartışma : Mesleki Eğitim Belgesi Alma Zorunluluğu

bg13032003

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar;

2017 9. ayda yayınlanan tebliğde aşağıdaki ikisi var. 2012 ve 2015 deki tebliğlerde yok.
1-Endüstriyel Boru Montajcısı
2-Isıtma ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Personeli

Boru tesisatçısı yukarıdakilerden birine giriyor mu araştırmak gerekli. ya da kişinin sgk girişimde meslek tanımı tam olarak nedir ona bakmalı.

Arkadaşlar neye nereden ulaşacağımızı bulma hakkında bilgi daha faydalı olacak. www.bilgit.com da kanun yönetmelik ve tebliğler yer alıyor.
Tebliğlere ulaştığımızda (https://www.bilgit.com/tebligler.html) mesleki yeterlilik zorunluluğu getirilen mesleklerin yer aldığı en sonuncusu
MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ (SIRA NO: 2017/1) dur.
Ekinde de meslekler var. bundan önce iki tebliğ daha var ve 2015 ve 2012 de yayınlananlar. onların da eklerinde mesleki yeterlilik zorunluluğu getirilen mesleklerin bilgisi var. bunların takibini buralardan yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hatice Yüksel Besim

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mesleki eğitim kapsamındaki işlerde adınız geçiyor ise 3308 sayılı mesleki eğitim kanununa göre mesleki eğitimi işyerinin aldırması gerekir, kişi başı cezası vardır. Ancak siz iş güvenliği kanununda geçen iş güvenliği eğitimi vermekle yükümlü ve yetkilisiniz, mesleki eğitimi branş öğretmenleri verebilir. Bölgenizdeki mesleki eğitim merkezleriyle görüşerek yaptırabilirsiniz, bi dolu kağıdı, formu, mühürü var, uğraştığımdan biliyorum. İş güvenliği uzmanı olarak, kanun eğitimsiz insan çalışamaz dediği için, eğitim de kaza riskini azalttığından önermelisiniz. Kaldı ki mesleki eğitimin ders programının 5'te 1'i iş güvenliği eğitiminden oluşmaktadır.
Merhabalar
Mesleki yeterlilik belgesi alacak işlerdeki ekler de geçen seviyeler ne anlama gelmektedir.

Ahmet Aktürkoglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar merhaba,

bir kargo şirketin isg uzmanı olarak çalışıyorum.çalışan personellerin mesleki eğitim belgesi alma zorunluluğu var mı?
konu hakkında bilgisi olanların yardımlarına ihtiyacım var,
Firmanın NACE koduna bakarak karar verebilirsiniz. 6331'e göre "Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işlerde meslek belgesi olmayanlar çalışamaz"

Ahmet Aktürkoglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba, ben kauçuk hortum üreten bir firmada tam zamanlı olarak çalışmaktayım. Tehlikeli iş kolunda çalışıyorum. Bulunduğumuz ilde Mesleki eğitim merkezi ile protokolümüz var. Bundan önce 40 saatlik eğitimlerle çalışanlara mesleki eğitim belgesi aldırılmış. Ancak artık 40 saatlik eğitimlerin yetersiz olduğu hayat boyu öğrenme programlarının kullanılması gerektiği söylendi bizlere yani 40 saatlik eğitimlerle belgelendirme yapılamıyor denildi. Meb in sitesinde mevcut öyle eğitimler var ki 800 saat sonunda adam belge alabiliyor. Bizim Fabrikamızda farklı farklı bölümlerde var, hepsi için ayrı olmalı bakıldığında, işin ilginç ve komik tarafı bizim çalışanlarımız için meb de bir eğitim modülü yok, yani bunu biz oluşturmak durumundayız ve çalışmaya başladık. Uzun zaman alan bir durum hazırladığımız dersler modüller bakanlığa gidiyor onay alırsa belgelendirme yapabileceğiz ve bunu farbrika içinde diğer alanda çalışan kişilere de yapmamız gerekiyor. Böyle bir olay başına gelen var mı?
Yönetmeliğie bakıldığında mesleki eğitim almayanları işe başlatma diyor, böyle bir olanak yok kim verecek bu eğitimi, hangi dersleri alacak ne olacak her şey belirsiz. Diyelim denetlemeye gelindi bu durumdan dolayı ceza yeme durumumuz var mı? Düşüncelerinizi merak ediyorum. Bilgisi olan lütfen yardımcı olsun.

Mesleki Yeterlilik Kurumu hangi mesleklerde MYK Belgesi alınması zorunlu olduğunu duyuruyor. MYK nın web sitesinden bakabilirsiniz. Bahsettiğiniz 40 saatlik eğitimler (Örnek: Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işlerde boru kaynakçısı) MYK zorunluluk kapsamına girmişse o belge artık hükümsüzdür. MYK dan belge almak zorundasınız (En az Seviye 3 tavsiye ederim). MYK ya göre; 3308 sayılı kanuna göre meslek belgesi olmayan ve zorunluluk kapsamına alınan mesleklerde çalışanlar MYK belgesi almak zorundalar. 3308 sayılı kanuna göre; Lisans, Önlisans, Mesleki teknik eğitim diploması veren Liseler, Ustalık ve kalfalık belgeleri geçerli meslek belgesidir. Bunlardan biri yoksa MYK belgesi almak zorundasınız. MYK belgesi için bahsettiğiniz sürelerde eğitim yok, hatta eğitim hiç yok. Mesleğini bilen insanlar olarak iddia ettiğiniz personele yazılı ve uygulama sınavı yapılarak belgelendirme yapılıyor. 2019 31 Aralık'a kadar %100 teşvik vardı, teşvik süresi uzatıldı mı bilmiyorum. Belge ücretleri 650 TL ile 1.800 TL arasında değişiyor. MYK belgelendirmesi yapan bir kurum ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ahmet Aktürkoglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
fabrikamızda metal boyama işiyle uğrasan işçilerimiz için mesleki yeterlilik şart mı birde hangi mesleki yeterlilik adı altında geçiyor
MYK nın Uyum Kodları listesinden "Metal Teknolojisi" alanına bakın, bulamaz iseniz Otomotiv Boyacılığı olduğunu biliyorum fakat MYK uygulama sınavı senaryosunu çalışanlarınızın başarabilmesi gerekiyor.

ugurcanbayer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
MYK nın Uyum Kodları listesinden "Metal Teknolojisi" alanına bakın, bulamaz iseniz Otomotiv Boyacılığı olduğunu biliyorum fakat MYK uygulama sınavı senaryosunu çalışanlarınızın başarabilmesi gerekiyor.

Ahmet Bey'e katılıyorum. Ben de boyama işi için mesleki yeterlilik programlarına baktım. Eğitim içeriklerini karşılaştırdığımda en kapsamlısının Otomotiv Boyacılığı olduğunu gördüm. Ancak geçip belge alması zor olabilir.

gizem kuruefe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhaba, bu eğitimler için benim çok kafam karıştı. Mesleki eğitim belgesi ile mesleki yeterlilik belgesi farklı belgeler sanırım. birini myk kapsamında biri iş güvenliği yönetmeliği kapsamında (bildiklerimi yazıyorum ki yanlışsam düzeltin) şimdi biz geri dönüşüm firmasıyız burada çalışan her personelin bu mesleki yeterlilik belgesini alması gerekiyor değil mi? bu belgeyi kim veriyor. bize teklif verdi bir kurum ama çok güvenemiyorum. parayı yatırcaksın öyle girişi yapılıyormuş. yardımcı olursanız sevinirim.

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
merhaba, bu eğitimler için benim çok kafam karıştı. Mesleki eğitim belgesi ile mesleki yeterlilik belgesi farklı belgeler sanırım. birini myk kapsamında biri iş güvenliği yönetmeliği kapsamında (bildiklerimi yazıyorum ki yanlışsam düzeltin) şimdi biz geri dönüşüm firmasıyız burada çalışan her personelin bu mesleki yeterlilik belgesini alması gerekiyor değil mi? bu belgeyi kim veriyor. bize teklif verdi bir kurum ama çok güvenemiyorum. parayı yatırcaksın öyle girişi yapılıyormuş. yardımcı olursanız sevinirim.
Gizem Hanım Merhaba Mesleki Yeterlilik Eğitimi ''MYK'' zorunluluğu olan meslekleri, hangi firmaların yetkili olduğunu ve fiyat bilgilerini görebilirsiniz ''MYK' nın sitesinden bakabilirsiniz.
Mesleki Eğitimin dayanağı ise TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK' te bulunan tablodan hangi mesleklerde mesleki eğitim zorunluluğu olduğunu kontrol edebilirsiniz
MYK link: https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_yeterlilik&view=arama&belge_zorunlu=1
Mesleki Eğitim hk. : https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=18581&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

İyi çalışmalar, kazasız günler dilerim.
Saygılarımla.

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhabalar
Mesleki yeterlilik belgesi alacak işlerdeki ekler de geçen seviyeler ne anlama gelmektedir.

Seviye tanımlayıcıları, ilgili seviyeye ilişkin öğrenme kazanımlarını tanımlamak, yeterliliklerin ait olduğu seviyeyi belirlemek ve TYÇ’yi uluslararası/bölgesel yeterlilik çerçevelerine referanslamak için kullanılan araçtır.

Seviyeler ve Seviye Tanımlayıcıları TYÇ, sekiz (8) seviyeden meydana gelen bir yapıda tasarlanmıştır. TYÇ’de her seviye, söz konusu seviyedeki yeterliliklerin sahip olduğu ortak öğrenme kazanımlarına göre tanımlanmıştır. (TYÇ: Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.