Soru - Meslek Hastaliklari Niçin Tespit Edilemiyor | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Meslek Hastaliklari Niçin Tespit Edilemiyor

Konu, 'Meslek Hastalıkları' kısmında kimyacı34 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kimyacı34

  kimyacı34 TÜİSAG Üyesi  Meslek hastalıkları niçin tespiti edilemiyor?
  Tedavisinde yaşanan zorluklar nelerdir?


   
 2. ethememre

  ethememre TÜİSAG Üyesi

  meslek hastalığı tespiti için gerekli olan evraklardan işe giriş muayene belgeleri birçok firmada eksiktir. zamanında sağlık ocağından alınan ve herhangi bir tahlil tetkik yapılmaksızın sağlamdır ibareli raporlarla işbaşı yapılmış. periyodik muayenelerde de işyeri hekimleri arasında bir tutarlılık olmadığından birçok yerde sadece akciğer grafileri ile iktifa edilmiş. oysa hemogram, akciğer grafisi, odyometri, solunum fonksiyon testi, kan şekeri ve EKG rutin olmalı, ayrıca gerekenlere karaciğer ve böbrek fonksiyon tetkikleri yapılmalıdır. ayrıca bunlarda problem çıkanların ilgili uzman doktorlara sevk edilmesi, gerekirse meslek hastanesine yönlendirmeleri gerekmektedir.
  periyodik muayeneler ve işe giriş muayenelerinin de en azından yıllık olarak karşılıklı değerlendirilmesi gerekir.
  bunun yanında meslek hastanesinde tespit edilen meslek hastalıklarına ait bilgiler SGK.ya gönderiliyor ve SGK ortam ölçümleri, sağlık raporları gibi bir dizi belge istiyor. neticede kesin meslek hastalığı denirse firmaya tebligat yapılıyor ve bildirim isteniyor. yani meslek hastanesinin koyduğu teşhisleri de direkt bildiremiyorsunuz.
  bizlerin elinde bu şekilde meslek hastanesi raporları olup da skg.dan tebligat gelmediği için bildiremediğimiz vakalar var. maluliyet olana kadar teşhisler dikkate alınmıyor. işin özeti memleketteki her işte olduğu gibi bu konuda da göstermelik iş yapılıyor. kanunlar uyulması için değil, olay olduğunda suçlusu belirlenebilsin diye çıkarılıyor.

   
  BURAK AYDOĞAN ve Onur17 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica