Bilgilendirme - Meslek Dallarına Göre Mesleki Yeterlilik Belgesinden Muafiyetler | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Meslek Dallarına Göre Mesleki Yeterlilik Belgesinden Muafiyetler

Konu, 'MYK' kısmında gultekin cangul tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. gultekin cangul

gultekin cangul TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Meslek Dallarına Göre Mesleki Yeterlilik Belgesinden Muafiyetler

Ekli Dosyalar:

İrem E., coeckevanaelst, Tolga_34 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. şeydaözkan

şeydaözkan TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    Mesleki yeterlilik belgesi konusunu araştırırken mesleki eğitim belgesi konusunda takıldım.
    TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK
    MADDE 5 – (1) Ek-1’deki çizelgede yer alan işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur ibaresi mevcut. Nace kodlarında
    -OLUKLU KÂĞIT VE OLUKLU MUKAVVA İMALATI (RULO VEYA TABAKA HALİNDE) ve

- Keçe, basınçlı hassas giysi dokumaları, tekstilden ayakkabı bağı, pudra ponponu vb. imalatı ..
    ifadeleri yer almakta. EK1 de
    KAĞIT VE SELÜLOZ SANAYİİ İLE İLGİLİ İŞLER
    68 Kağıt hamuru ve odun hamuru üretimi işleri.

69 Selüloz üretimi işleri.

70 Kağıt ve selüloz üretiminde klor, hipoklorit, kükürt dioksit, hiposulfit gibi tahriş edici ve zararlı maddelerin üretimi ile çözeltilerinin hazırlanması, kullanılması ve geri kazanılması işleri.
    İPLİK, DOKUMA VE GİYİM SANAYİ İLE İLGİLİ İŞLER
    65 Her türlü ilkel ve mamul maddelerin temizlenmesi, boyanması, gazlanması, ağartılması, basılması ve hazır hale getirilmesi işleri.
    yer almakta ancak içeride yapılan iş kağıt üretimi değil kağıdın işlenmesi işi, keçelerin de şekil verilip satılması işidir.
    (Tehlikeli sınıfta yer almaktayız) mesleki eğitim aldırma zorunluluğumuz var mıdır? Mesleki eğitim aldırma zorunluğumuz olup olmadığını nereden öğrenebiliriz? Konu hakkında yardımcı olabilecek olabilirse çok sevinirim.

3. gultekin cangul

gultekin cangul TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Şeyda Hn. merhabalar , öncelikle yukarıda bahsettiğiniz işkollarına ait mesleklere dair henüz MYK tarafından "Belge Zorunluluğu Kapsamındaki Meslekler" içine alınmış değildir.
    "TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK" madde 6 da belirtilen ve kendi yaptıkları asıl işle ilgili belge veya diploma sahibi olmaları gereklidir.
    Madde 6 kapsamında "Mesleki Eğitim Belgelesi" aldırmanız gerekiyor ise yaptıkları işle ilgili uygun meslek dallarını ;
    http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/index.php
    adresinden bulabilir ve MEB tarafından onaylı kurum ya da kuruluşların düzenlediği kurs programları sonunda aldırabilirsiniz.
    Ayrıca ekli resimde akış diyagramında açıklayıcı yol haritası bulabilirsiniz.
    Saygılarımla

Ekli Dosyalar:

ferhat isg ve İrem E. bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica