Bilgi : Meslek Dallarına Göre Mesleki Yeterlilik Belgesinden Muafiyetler

gultekin cangul

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Ekli dosyalar

Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

şeydaözkan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
Mesleki yeterlilik belgesi konusunu araştırırken mesleki eğitim belgesi konusunda takıldım.
TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK
MADDE 5 – (1) Ek-1’deki çizelgede yer alan işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur ibaresi mevcut. Nace kodlarında
-OLUKLU KÂĞIT VE OLUKLU MUKAVVA İMALATI (RULO VEYA TABAKA HALİNDE) ve

- Keçe, basınçlı hassas giysi dokumaları, tekstilden ayakkabı bağı, pudra ponponu vb. imalatı ..
ifadeleri yer almakta. EK1 de
KAĞIT VE SELÜLOZ SANAYİİ İLE İLGİLİ İŞLER
68 Kağıt hamuru ve odun hamuru üretimi işleri.

69 Selüloz üretimi işleri.

70 Kağıt ve selüloz üretiminde klor, hipoklorit, kükürt dioksit, hiposulfit gibi tahriş edici ve zararlı maddelerin üretimi ile çözeltilerinin hazırlanması, kullanılması ve geri kazanılması işleri.
İPLİK, DOKUMA VE GİYİM SANAYİ İLE İLGİLİ İŞLER
65 Her türlü ilkel ve mamul maddelerin temizlenmesi, boyanması, gazlanması, ağartılması, basılması ve hazır hale getirilmesi işleri.
yer almakta ancak içeride yapılan iş kağıt üretimi değil kağıdın işlenmesi işi, keçelerin de şekil verilip satılması işidir.
(Tehlikeli sınıfta yer almaktayız) mesleki eğitim aldırma zorunluluğumuz var mıdır? Mesleki eğitim aldırma zorunluğumuz olup olmadığını nereden öğrenebiliriz? Konu hakkında yardımcı olabilecek olabilirse çok sevinirim.

gultekin cangul

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şeyda Hn. merhabalar , öncelikle yukarıda bahsettiğiniz işkollarına ait mesleklere dair henüz MYK tarafından "Belge Zorunluluğu Kapsamındaki Meslekler" içine alınmış değildir.
"TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK" madde 6 da belirtilen ve kendi yaptıkları asıl işle ilgili belge veya diploma sahibi olmaları gereklidir.
Madde 6 kapsamında "Mesleki Eğitim Belgelesi" aldırmanız gerekiyor ise yaptıkları işle ilgili uygun meslek dallarını ;
http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/index.php
adresinden bulabilir ve MEB tarafından onaylı kurum ya da kuruluşların düzenlediği kurs programları sonunda aldırabilirsiniz.
Ayrıca ekli resimde akış diyagramında açıklayıcı yol haritası bulabilirsiniz.
Saygılarımla

Ekli dosyalar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.