Soru : Mecburi Hizmet İşyeri Hekimliği

• Konbuyu başlatan Challtr
  • Başlangıç tarihi
C

Challtr

Guest
Merhaba arkadaslar aralik ayinda sertifikami almis bulunmaktayim. Sorum sudur isyeri hekimligi yasasinda isyeri hekimligi calismasi herhani bir yasa ve yonetmelikle engellenmez diyor bu yuzden isyeri hekimligi yapabiliyoruz ama mecburi hizmetimizi bitirmeden sertifika ile recete yazabiliyormuyuz ?

Eczanelerin sisteminden baktigimda diploma no ile saglik bakanligi aile bekimi degil deyip refdedyoor fakat isyeri hekimi olarak denedimizde recete kabul ediliyor. Zaten garip kisim su orasi elle dolduruldugu icin sacama bir isim ve yalan bir sertifika no ile yazsaniz bile ilaciniz odeniyor.

Bu konuda kesin bir karar varmi mecburisiz ilac yazabilirmiyiz? Bir sorusurma olsa geriye donuk acaba herhangi bir ceza alirmiyiz?

Ersan KARAKAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Merhaba arkadaslar aralik ayinda sertifikami almis bulunmaktayim. Sorum sudur isyeri hekimligi yasasinda isyeri hekimligi calismasi herhani bir yasa ve yonetmelikle engellenmez diyor bu yuzden isyeri hekimligi yapabiliyoruz ama mecburi hizmetimizi bitirmeden sertifika ile recete yazabiliyormuyuz ?

Eczanelerin sisteminden baktigimda diploma no ile saglik bakanligi aile bekimi degil deyip refdedyoor fakat isyeri hekimi olarak denedimizde recete kabul ediliyor. Zaten garip kisim su orasi elle dolduruldugu icin sacama bir isim ve yalan bir sertifika no ile yazsaniz bile ilaciniz odeniyor.

Bu konuda kesin bir karar varmi mecburisiz ilac yazabilirmiyiz? Bir sorusurma olsa geriye donuk acaba herhangi bir ceza alirmiyiz?
mecburi hizmetle işyeri hekiminin reçete yazması arasında bir bağ yok.yazdıgınız reçeteyi eczahane elle sıfırdan sizin bilgilerinizi girecek.bu şekilde yeni bir sayfa açılacak ordan işlem yapacaklar.sgk ödemeyi yapacak.

seçkin özozan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
peki hocam sonuçta mecburi hizmet yapmayan hekim doktorluk yapamaz gibi bir durum yokmu yasada ?
ben bu şekilde ilaç yazdığımda kaşede benim diploma numaram olacak işyeri hekimliği belgem olsa bile saonuçta doktor olarak yazmıyormuyuz reçeteyi mecburi hizmet yapmadaığımız içinde problem olmazmı ileride denetim olursA ?

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
İşyeri hekimlerinin görevleri (20 Temmuz 2013 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28713)
MADDE 9 – (1) İşyeri hekimi, işyerinde bulunması halinde diğer sağlık personeli ile birlikte çalışır.
(2) İşyeri hekimleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında aşağıdaki görevleri yapmakla yükümlüdür:
a) Rehberlik;
b) Risk değerlendirmesi;
c) Sağlık gözetimi;
ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
d) İlgili birimlerle işbirliği...
.....
Bunların arasında "Tedavi Edici Hekimlik Hizmeti de yapar" demiyor görebildiğim kadarıyla.
İşte temel çelişki burada galiba? ;) Sizi reçete yazmaya kim zorluyor?

Ersan KARAKAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
mecburi hizmetleişyeri hekimliğinin ve reçete yazabilmenin arasında bir bağ yok.diploması ve sertifikası olan herkes işyeri hekimliği yapar.reçetede yazar.

M.Fatih Arslan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Görevleri arasında reçete yazmak yok, bu doğru. Ama paranızı işveren ödediği sürece, sizi kurum hekimi gibi de çalıştırmak istiyor. OSGB aracılığı ile çalışıyorsanız, işveren ile ilişkilerinizin iyi olmasını OSGB de istiyor doğal olarak, bir anlamda müşteri memnuniyeti sağlıyorsunuz. Hal böyle olunca kendi kurallarınızı koyamıyorsunuz, görev kapsamınızı tanımlayamıyorsunuz.

Gördüğüm kadarıyla, işyeri hekimi olarak yazdığımız reçeteler bir kontrolden geçmeden ödeniyor. Yani sen gerçekten işyeri hekimi misin, o işyeri ile sözleşmen var mı, reçete sahibi o işyerinde mi çalışıyor, bunların sorgulanabileceği bir sistem bilmiyorum. SGK da bu konuda çözüm üretmiş tabi ki, asılsız reçete yazarsan, bedelini yazan hekimden alırım diyor.

Kulağa hoş gelen şeyler değil ama, bence realite böyle.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eczanelerdeki sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama işyeri hekiminin bakmış olduğu nace koduna kayıtlı olmayan kişilere yazdığı reçetenin alınamadığına şahit oldum.

seçkin özozan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
yani şimdi yazabilrmiyiz tam anlamadım herkes yine farklı şeylere cevap verdi

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.