Mayıs Ayındaki Sınav İçin Tavsiyeler

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında sekko tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sekko

  sekko TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba ben burada çok yeniyim mayıs ayı sınavına giricem ve sürekli buraları okuyorum ama bu işi seçmekle iyi yapıp yapmadığımı merak ediyorum. Bu işi yapsam başarılı olurum çünkü her konuya temkinli yaklaşan ve garantici biriyim. Okuyorum bazı şeyleri ve gerçekten endişeleniyorum iş bulabilme doğru işverenle çalışma konusunda bana ne önerebilirsiniz?


   
 2. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi  bence gideceğin firmayı araştır iyice. formalite olsun diye mi yoksa cidden ilgili oldukları için mi işe alıyorlar? en önemlisi ŞANS derim.
  bence gideceğin firmayı araştır iyice. formalite olsun diye mi yoksa cidden ilgili oldukları için mi işe alıyorlar? en önemlisi ŞANS derim.

   
 3. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  mezun olunan bölüm, tecrübe nedir. belki daha iyi fikir edinilebilir.

  ben kimya mühendisiyim bu işe severek başladım ancak şuan da kararsızım . yaş daha geçmeden alan değiştirme konusunda.
  sonuçta her işin bir zorluğu var. bu meslekte ki en büyük zorluk hukuki statünün bile tam belli olmaması. ükede genel anlamda güvenlik konusunda ciddi olunmaması. trafikten örnek verelim emniyet şeridi uyanık hızlı geçme şeridi olarak kullanılır bu ülke de. emniyet kemeri takmamak cesaret göstergesi, emniyet kemeri ikaz sesini susturan kemer tokası satışı ayrı bir iş sektörü. kaç tane evde yangın tüpü vardır?
  veya bir evde yangın tüpü görürseniz şaşırırsınız değil mi? benim evimde mutfakta 4kg KKT yangın tüpü var. her gören şaşırır. halbuki olması gerekendir.
  alışveriş merkezlerine bakın her köşe de bir yangın tüpü var; iyi aferin ama! birçoğu toz kapmasın diye poşetinden bile çıkarılmamış.
  araba satın alırken km sinden, fiyatına, yakıtından, konforuna herşeye bakarız. peki güvenliğine hangi sıralamada bakarız. bu ülke kaportası samandan anadolların satıldığı bir ülke.
  hayatımızın her safhasında inşallah maşallah, allah korusun eksik olmuyor. (bu kelimeler elbette çok önemli her işimde bunlarla başlarım) yalnız ne için kullanıldığına bir bakın. depreme dayanıksız ev yaparız "inşallah yıkılmaz Allah korur" deriz. ateşle oynarız(mecazen) inşallah maşallah deriz. halbuki. önce tebdir alınır sonra inşallah denir.
  iş güvenliği ülke deki bu genel güvenlikten farklı değil; benzinlikte benzin alırken sigara içen insanlara; işyerinde depolarda sigara içme! ne kadar diyebilirsin. araba kullanırken 200 ile giden birine forklift kullanırken emniyet kemeri tak! ne kadar diyebilirsin.
  ama demen lazım ki öğrensin; depo da sigara içmemeye alışırsa belki benzinlik te de içmez. bunu demek için de sabır lazım.
  bende bu sabır var diyebilmek lazım. işçi oksiyen tüpü yanıcı değildir bişey olmaz tehlikesi yok dediği zaman(bilgiç bilgiç) onu ikna etmen lazım bu da sabır ve bilgi ile olacak. yoksa adamın kafaya tüpü geçirir patlatırsın.
  bu yanlışları sabırla düzelteceğiz ki cocuklarımız güvenli bir ortamda çalışsın

  son olarak (bence) sigara içen iş güvenliği uzmanı olmaz. olsada samimi olmaz.

     

   
 4. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  sayın sekko,hüseyin beyin dediği gibi çalışacağınız firmanın isg ye bakışı önemli.gerçekten bu işi ciddi olarak yapmak istiyormu yoksa ceza savmak yada sırf işgüvenliği uzmanım bulunsun diye mi yapıyor o önemli...işveren size bu konuda destek olacaksa,üzerine eğilecekse ve sizin tavsiye ve öngörülerinizi yerine getirmeye gayret edecekse maddi ve manevi her konuda anlaşacağınıza inanıyorum.

   
 5. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  iki arkadaşımın yorumunada katılıyorum maddi konuda pek aradığınızı bulamayabilirsiniz birde şu husus var tamam biz isg ye önem veriyoruz diyebilirler ama gerçekten çalışmalarınızza destek olmaları lazım ve normalde olması gereken siz eğer orada tek kalacaksanız ünvanınızda müdür ibaresi olmasa genel müdüre bağlı olarak çalışmanız gerekmekte diğer müdürlere bunu kabullendirmek zorunda olacaksınız lafta değil gerçekten her konuda sizi destekleyip arkanızda duracaklar ise o şirkette çalışma yapın derim. Eğer fırsatınız varsada bir müddet işleri takip kısmında kalın size yol gösterecek birilerin olduğu yerde çalışırsanız daha verimli olacağına inanıyorum

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica