Marketlerde İSG ? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Marketlerde İSG ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Oğuzhan YAVUZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Oğuzhan YAVUZ

  Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi  Bir markette dizilen cam şişelerin bir müşterinin teması sonucu dökülüp cam parçacıklarının diğer bir müşterinin gözüne girmesi sonucunda iş kazası gerçekleşiyor. Bunu İSG mevzuatında nereye dayandırabiliriz. Yardımcı olursanız sevinirim.


   
 2. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  bu gerçek bir olay mı..?

   
 3. dj_shark

  dj_shark TÜİSAG Üyesi

  madde 77 deil mi işverenler her türlü önlemi almakla veya aldırmakla yükümlüdür vs.. vs.. sonuçta adam o malları dizerken etrafına şerit çekebilirdi düşse bile adamın gözüne girmezdi bunun sorumlusu işverendir tabiki çalışanın ihmali yoksa.

     

   
 4. BARIŞ KAYA

  BARIŞ KAYA TÜİSAG Üyesi

  Sayın Oğuzhan Bey;
  İş kazaları 5510 sayılı SSK kanununun 13. maddesinde tanımlanır. Ancak sizin anlattığınız olay bu kapsam dışında gibi yani iş kazası değil
  Ama 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu 4857 madde 77 ye göre (aşağıda altı çizili cümleye göre) değerlendirilebilir.

  madde 77 : İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.........

  yada benzer hadiselere dair mahkeme kararlarına bakılabilir

  Saygılar
  Barış KAYA

   
  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Oğuzhan YAVUZ

  Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

  Evet gerçek bir olay.

     

   
 6. Oğuzhan YAVUZ

  Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

  Barış Bey;

  Öncelikle teşekkurederim. Mevzuatta kesin bir dayanak yok bilirkişi olarak olayı inceliyorum. Evet tanımlı bir iş kazası değil. Mevzuattaki bir çok maddeyi alıp bu olayın kıyısına köşesine koyabiliyoruz. Fakat bunlar ortadaki sıkıntıyı gideremiyor. Ben artık sabit noktalar üzerinde yoğunlaştım ve başka yönleriyle değerlendiremiyorum işte bunun için sizlerden destek bekliyorum. Yapılacak her yorum hem bu alandaki mevzuat eksikliğine değinecek hemde olayları çözümlemede bir adım olacak. Yorumlarınız bekliyorum.

  Saygılar
  Oğuzhan YAVUZ

   
 7. Oğuzhan YAVUZ

  Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

  dj_shark Market çalışanı dizerken gerçekleşen bir olay değil. Daha önce raflara dizilmiş. Müşterinin temasıyla yere düşen cam şişeler parçalanarak başka bir müşterinin gözüne giriyor.
   
 8. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  3. kişilere olmuş olan bir olaydır bu ve şu ana kadar böyle birşey okumadım ben kanunda.
  Ama şu var iş yeri 3. kişilere karşı sigorta yaptırmış ise yükümlülüğü ortadan kalkar. ne kadar alakalı bilmiyorum ama aklıma gelen kısmını paylaşmak istedi.   
 9. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  İşveren hatası olmasa dahi kusursuz sorumluluk ilkesi var.İşverenin hatası olmasa bile zarara uğrayan 3.kişinin zararını ödemek zorundadır.

     

   
 10. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  O zaman market denetimi yapacaksak şişe (cam eşya) yüksekliği önemli...   
 11. Çağrıisg

  Çağrıisg TÜİSAG Üyesi

  Bana göre de iş kazası değil. İş Kazası sayılması için öncelikle kazaya uğrayanın sigortalı çalışan olması gerekiyor diye biliyorum.   
 12. Cevre5559

  Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

  Gerçekleşen olay iş kazası tanımına uymamaktadır. Kazaya uğrayan kişi ziyaretçi konumundadır. Sigortalı değil.

   
 13. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Bence de pek sayılamz ama işletmemize gelen ziyaretçinin başına birşey geldiğinde de iş kazası kapsamına sayılıyor, hatta güvenlik kitapçıkları dağıtılarak "evet, eğitim verip de aldık içeriye" muamelesi yapılıyor ya. belki bu da o yönde sayılabilir. sen dava etmek iste, bi kulp bulunur :)
   
 14. DRHK

  DRHK TÜİSAG Üyesi

  Burası bir sanayii kuruluşu değil... Olaydan etkilenen müşterinin özel bir eğitim almasına gerek yok..Ama market içinde uyarıcı levhalar doğru yerde dikkat çekici ve okunabilir olmalıdır. Bence o raflardaki şişelerin düşme riski, risk analizinde tespit edilip, alınacak önlem işverene bildirilmelidir.. Tedbir almayan işveren sorumludur. Risk belirtilmemişse ve kazalanan sigortalı personel olursa iş kazası nedeniyle sorumlu isg uzmanıdır.

   
  esmabaykan bu yazıya teşekkür etti.
 15. Büşra Güler

  Büşra Güler TÜİSAG Üyesi

  raflarda ürünlerin düşmemesi için bir mekanizma var, hem arkadaki ürünü öne itiyor hemde bi seferde sadece tek ürünü çekebiliyorsunuz.ürünler düşmeyecek şekilde sıkıştırılmış vaziyette duruyor.önündede düşmesini engelleyecek şekilde seperatörler takılıyor.önlem olarak bu sistem kullanılabilir.   
  tam35 bu yazıya teşekkür etti.
 16. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Ben bunun iş kazası olarak sayılacağını sanmıyorum.
  Marketler müşterinin işyerinde dolaştığı alanlar,
  diyelim ki, orası bir hırdavatçı ve ben çalışanımı yolladığımda bir şey oldu.
  o zaman bu benim iş kazam oluyor hırdavatçının değil.
  eğer müşteri kendi işi için oradaysa, onun işvereni için iş kazası market için değil. o zaman bu market için de sayılamaz.
  bunu da geçelim. yurtdışında bu konu iş kazası sayılmıyor.
  iş kazası olması için kanunda ne diyor? "İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay"
  Kazazedenin iş yeri veya işinin yürütümü nedeniyle olmuyor bu olay.
  mevzuata dayandıramazsınız malesef. eğer kazazedenin hakkını aramasını istiyorsanız başka bir yönden yaklaşmanız lazım İSGden değil.

   
 17. kabasakal

  kabasakal TÜİSAG Üyesi

  merhabalar, dediğiniz sistemi bütün ürünlere uygulayabiliyor muyuz Büşra Hanım eğer elinizde resim varsa yükleyebilir misiniz teşekkürler

   
  Cihangir bu yazıya teşekkür etti.
 18. tam35

  tam35 TÜİSAG Üyesi

  bahsettiğiniz sistem ile elinizde resim var mı büşra hanım

   
 19. Büşra Güler

  Büşra Güler TÜİSAG Üyesi

  merhaba, elimde bir resim yok malesef ben öğrenciyken part time bir kişisel bakım marketinde çalışıyordum ve orda sürekli düşen deodorant, parfum gibi kırılabilcek şeylerde kullanıyorduk..tam ismini öğrenip tekrar burdan paylaşırım..sistem şöyleydi, rafın üzerine ön tarafa yapıştrdığımız küçük bir aparat var bu aparatın içinden ürünü arka tarafa dogru itebileceğiniz bişiy çıkıyor (metre gibi düşünün yada emniyet kemeri gibi) ürünü aldığınız anda ön tarafa geri geliyor..ve iki tarafınada yüksek seperatörler taktığımız zaman düşmesi imkansız oluyordu, ürünler arası boşluk kalmıyor ve araya sıkışık vaziyette oluyordu

   
  tam35 bu yazıya teşekkür etti.
 20. esmabaykan

  esmabaykan TÜİSAG Üyesi

  Müşteri markette çalışmadığı için iş kazası değildir.İşyerini sigortasından (her yıl yenilenen işyeri sigortası) zarara uğrayanın giderleri ödenebilir. Marketin anlaşmalı olduğu sigorta şirketi eksperleri ile zararı tespit ettikten sonra gerekli işlemleri yapar diye biliyorum.Çünkü bu gibi marketlerin poliç kapsamlarında müşteriler de vardı veya olması gerekliydi.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica