Eğitim-Sunum Marketlerde İş Sağlığı Ve Güvenliği

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bu çalışma ingiltere standartlarına göre yapılmış bir çalışma.Bizim o dev zincir marketlerde acaba bu uygulama felsefesine ulaşma gayretine ne zaman girecekler? Yeni çıkan yasadan haberler varmı acaba? Bne bir kaç tane market sahibi yada yetkilisi ile görüştüm.Hiçde umurlarında değil gibi sanki.İsg yasasını çok fantazi görüyorlar.Umarım bakanlık gereken uyarıyı en kısa zamanda yaparda akılları başlarına gelir.Ankara Gimata gelinde o işçilerin 50 kglık şeker çuvallarını sabah 7 den akşam 7 e kadar nasıl taşıdığını görün.Bir çoğuyla görüşüyorum,
Adamların yaklaşık yüzde 90 kısmında kas ve iskelet bozukluğu var yada olmak üzere.Fakat hiç birinin umurunda değil.Ben durumdan haberdar olsunlar diye anlatıyorum.İnanın bunu humanist bir tavırla ,o insanlara üzüldüğüm için yapıyorum üstelik hiç bir çıkarımda yok.Adamlar bana uzaydan gelmişim gibi bakıyor.İşimizin ne kadar zor olduğunu buradan daha iyi anlıyoruz.Bu ülkede bu yasaylada bu problemler ortadan kalkmaz gibi geliyor bana.Bu ülkenin işverenleri,bürokratları isg konusunu hayvanseverler derneği gibi görmeye devam ettiği sürece hangi yasa çıkarsa çıksın biz isg uzmanları onlar için masada bir çiçek yada fabrikalarda birer aksesuar gibi durmaya devam edecez.

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Umarım Türkiye gibi gıda pazarı çok büyük olan bir ülkede isg konusunda ciddi adımlar atarız ve o köle gibi çalıştırılan işçi kardeşlerimiz teknolojik gelişmelerikullanarak yada kullandırılarak b bu ilkel çalışma yöntemlerinden kurtulmuş olurlar Bizde ülke olarak bu utanç tablosundan kurtulmuş oluruz.i

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Ülke çapında dev kampanyalar yapılmalı, bu işler ancak böyle yaygınlaşır, insanların kafasına yerleşir. Yeni ISG kanununda böyle bir madde var, kamu spotları TV'lerde dönecek diye. Şimdiden mesela görüyorum Obezite ile mücadele için olanları. Aynı şekilde sürekli ISG için olanlar da yayınlanmalı. Bu işe çok büyük önem verilmeli.

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Burda bütün problem işverenlerin maddi olarak sorumluluklarının artması endişesinden kaynaklanıyor.Herşeyi devletten bekmeke yanlış ama en azından devletde işvereni bu konuda sıkıştırmalı yada ısg konusunda cidd adımlar atan işverene ödül vermeli,mesela vergi indirimi falan gibi şeyler.

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Aslında yapılması gereken zel denetim firmalarının denetim işini devlet adına yapmasını sağlamak. Çünkü devlet yapamayacağını söylüyor. Bu durumda devlet daha az sayıda özel denetim firmasını pekala denetleyebilir ve ilerisi için yönlendirebilir. Mesela bunu uygulayan dünya üzerinde pek çok devlet var. Hem böylece muazzam bir sektör de yaratılmış olacak. Sanırım ileride Türkiye de bu sisteme geçecektir.

selçuk yıldırım

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Markete alışveriş için gelen müşterinin ayağına su bidonu düşüyor ve müşterinin ayağı kırılıyor.Müşteri şikayetçi bilirkişi olarak kime ne kusur vereceğiz.Türk mevzuatındaki durum nedir.Lütfen bilen yardımcı olsun

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.