Tartışma : Lpg Dolum Istasyonları Ve Depolama Tesislerinde Isg Giriş Ve Önerileriniz

serkancaner

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
LPG istasyonları ve dolum tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği bilgilerini paylaşmadan önce bir açıklama yapmak ve bu konuyu iyi derinlemesine tartışacak bir forumun bir parçası yapmak istiyorum.Bu sebeple sizlerin burada bu alanda paylaşacağınız bilgiler bizlere ve gelecek nesile daha iyi kaynak yaratmakta tecrübelerinizi aktararakta ufkumuzu genişletmeye vesile olmasını diliyorum.Teknik ve görsel olarak bilgi yayınlamadan önce açıklama yapmak istiyorum.

Bu konu son derece önemli bir konudur.Çünkü...

LPG tesisleri ve dolum istasyonlarıyla iç içe yaşamaktayız.Bir çoğumuzun arabası var.Bir çoğumuzun arabası LPG li.50TL lik gaz 20 TL likte benzin alacağım.Bu ifadeyi demekten başka bu yerleri hiç gözleminiz oldu mu?

Hiç karşınızda tirtir titreyen pompacı çocuğu gözlemlediniz mi?
Kıyafetine dikkat ettiniz mi?
Ya ellerine? Ellerinde eldiven var mı?
Üzerindeki kıyafetler yanmaz elbiseden mi?Koruyucu kkd kullanıyor mu?
Topraklamayı bağlıyor mu aracınıza?
Topraklama doğrumu.Yoksa şekil üzerinde mi?
Cep telefonu kullanana ateşle yaklaşana müdahale ediyor mu?
Elektrik donanımları exproff mu?Yoksa gırtlak hortumdan mı geçirmişler?
Depolar standartlara uygun mu?
Kilit limi?
Yeraltı deposu çakıl taşları ile mi örtülü?
Gerekli güvenlik önlemleri var mı?
Yangın söndürücüler yerindemi bakımları tam mı?
Yangın söndürme pompaları nerede kilit altında mı?
Ne tür bir yangın söndürücü kullanıyorlar.

Çoğu istasyonda bunlar yoktur.Sadece görsel amaçlı vardır.Peki biz bunların olduğu güvenliğin üst safhada olduğu yerlerden alışverişimizi yapsak diğerleride standartlara uymaz mı?Çevre halkıda evlerinde güvenli uyumaz mı?

Daha bir çok şey yazılır.Ama...Söz Sizin...

Her gittiğiniz LPG dolum istasyonunda olması gerekenler gözünüze takılan eksiklikler personelin eğitimleri vb vb vb.aklınıza ne geliyorsa.Her gittiğiniz LPG istasyonunda 1 tane olumsuzluğu bir tane iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olumsuzluğu paylaşsanız burada bir çok bu istasyonlarda ve dolum tesislerinde çalışan sorumlu müdür olarak veya hangi görevde olursa olsun personele ışık tutarız.

İSG yi İstanbul Sabiha Gökçen Hava Alanı diye bilmiyorsak eğer İş sağlığı ve güvenliği olarak biliyorsak sizlere çok görev düşmektedir.

Bu sayfada istasyonlarda tespit ettiğiniz iş sağlığı güvenliği ile ilgili bilgileri paylaşmanızı temenni ediyorum.Her dolum yaptırdığınızda bir tespit yapsanız, her gittiğinizde farklı gözle baksanız, tahmin edilmeyen bir bilgi birikimi yaratmış olursunuz.

Ne Dersiniz?

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Bence gayet güzel bir konu olmuş. Umarım paylaşımlar çoğalır. Hem birbirimize hem de ülkemize faydamız olur. Artık sınav mevzusunu duymak bile istemiyorum. iptal olursa tekrar gireriz. sınavdan kalırsak tekrar deneriz. Artık faydalı birşeyler yapalım. İşimize bakalım. Tebrikler konunuz çok güzel.

çevreci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
malesef istasyon sahipleri alınan güvenlik önlemlerini tamamen angarya iş olarak görüyor ve uygulamaya geçirmiyor.herhangi bir denetimden geçecekse yada lisans falan alacaksa o zaman birşeyler yapıyorlar ve durum sadece bunlarla kalıyor devamı gelmiyor.çalışanlarda herhangi bir eğitimden geçmediği için durumun ne derece tehlikeli olduğunun farkında olmadan çalışıyor.keşke insanlarımız birşeyleri gerçekten bilinçli bir şekilde yasal yaptırımlarla yaparak gereksiz iş gibi görmese...

serkancaner

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Biz istemesek onlar yapmaz.biz çanak tutuyoruz onlar yapıyor.Adı bende saklı bir gaz istasyonuna gittim.iyi derecede.topraklama uygun.tabancaya uygun koruyucu takmışlar.2 önemli olayı yapmışlar.Biz tercihimizi iyilerden yana yaparsak ve ilgili makamlara şikayet etme gibi görevimizi yerine getirirsek ve ve ve oranın sorumlu müdürlerinide iyi eğitirsek sorunun çoğunu çözeriz.Bu istasyonların ana firmaları var.bakın.eksikliği görün.yazın şikayetinizi.aksaklık giderilene kadar sizden alışveriş yapmıyorum diye.
Ama bunu yapmak içinde bilmek gerekir.iş sağlığı ve güvenliği kültürünün herkeste oluşması gerekir.

Bu yüzden burada bu istasyonlarda olan eksiklikleri yazarsak paylaşırsak hepimiz daha bilinçli oluruz.neleri görmemiz gerektiğini ve neleri göremediğimizi görmüş oluruz.iş hijyenine kadarda tüm sorunları tespit ederiz.

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Biz istemesek onlar yapmaz.biz çanak tutuyoruz onlar yapıyor.Adı bende saklı bir gaz istasyonuna gittim.iyi derecede.topraklama uygun.tabancaya uygun koruyucu takmışlar.2 önemli olayı yapmışlar.Biz tercihimizi iyilerden yana yaparsak ve ilgili makamlara şikayet etme gibi görevimizi yerine getirirsek ve ve ve oranın sorumlu müdürlerinide iyi eğitirsek sorunun çoğunu çözeriz.Bu istasyonların ana firmaları var.bakın.eksikliği görün.yazın şikayetinizi.aksaklık giderilene kadar sizden alışveriş yapmıyorum diye.
Ama bunu yapmak içinde bilmek gerekir.iş sağlığı ve güvenliği kültürünün herkeste oluşması gerekir.

Bu yüzden burada bu istasyonlarda olan eksiklikleri yazarsak paylaşırsak hepimiz daha bilinçli oluruz.neleri görmemiz gerektiğini ve neleri göremediğimizi görmüş oluruz.iş hijyenine kadarda tüm sorunları tespit ederiz.

Peki birşey soracağım sizlere. İş Güvenliğiyle ilgili çevrede gördüğünüz hataları şikayet edeceğiniz kurum neresidir ? Ben bir kez ÇSGB Bölge Müdürlüğüne böyle bir yazılı şikayette bulundum(2010 Ekim). Denizcilik Müzesine ait hemen bitişiğimizdeki şantiye için . Çok tehlikeli iskelesiz korkuluksuz yüksekte çalışma yapılıyordu. Daha önce bir ölümlü kazaları olmasına rağmen. 2 kez dilekçe yazdım. Ne cevap geldi ne ilgilenen oldu, ne de durumda değişiklik. Ve sonrasında Ocak 2011'de gözümüzün önünde ölümlü bir kaza oldu. 3.kattan düşen bir işçi oracıkta hayatını yitirdi. Lanet okudum günlerce. Bu konu bana kalırsa çok sıkıntılı bir konu. Böyle bir merci veya kurum yok. ÇSGB müfettiş sayısı çok az. Kontrol ve denetim bildiri yapsan dahi imkansız.

serkancaner

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
herkes benzinli veya dizel kullanıyor sanırsam.Veya aracı Metin Şentürk kullanıyor.veya herşey dört dörtlük.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Serkan bey,
Bu konuya eklemek istediğim birşey var, yasak olmasına rağmen lpg istasyonlarında kaçak olarak mutfak tüpü bile dolduruyorlar.
Bir ara televizyonlarda haberlerde çok gösterildi ama şuan böyle haberle yok. Sanmayın ki bu işe çözüm buldu :)
Tehlike evlerimize kadar girdi ve sinsice uygun anı beklemekte. (biraz Napo filmlerindeki gibi oldu sanırım)
Bu arada bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim. Eminim diğer arkadaşlarımızında söyleyecekleri vardır.

İyi çalışmalar,

irfan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Sevgili arkadaşlar !
LPG İstasyonları ve dolum tesisleri iş sağlığı ve güvenliği açısından en önemli konular arasında.Acaba bu tesislerin güvenliiği ile ilgili yayınlanmış tebliğ,tüzük ve yönetmelik var mı? Yukarıda sayılanların dışında görebileceğimiz daha ne gibi eksiklikleri tesbit etmemiz gerekecek? Bu gibi tesislerde eksik en ufak bir tehlike noktası bile bırakmamamız gerekir.Buralarda tam bilgi ne canlar kurtaracaktır.Yarım bilgi, yarım tedbir hala can almaya devam eder.Tartışmayı açana selam olsun.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.