Kurul Karar Defteri Ve Tespit Öneri Defteri Onayı Hakkında

M.R.ŞULE

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
onaylı defter için çalışan sayısı ve işyer tehlike sınıfı önemlimi yoksa her sigorta nolu iş yeri için olmalımı bununla ilgili yasal dayanak nedir ?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Onaylı defterin konu edildiği mevzuat "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ". Burada süre belirtmiyor ancak tanımda "e) Onaylı defter: İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri" dediği için en azından iş güvenliği uzmanı ve/veya işyeri hekimi çalıştırıyor olması gerekir ki zorunluluk olmamış isg profesyoneli çalıştıran çok az firma var. Bu da demek oluyorki bir aya kadar sadece 50 ve üzeri işyerlerinde bir aydan sonra tehlikeli ve çok tehlikeli tüm işyerlerinde ve de 2016 Haziran' ından itibaren her işyerinde olmak zorunda. Bu defter nace koduna bakıyor. Örneğin bizde 2 kişi, 10 kişi, 48 kişi, 67 kişi, 188 kişi, 2 kişi çalışan bir çok firma var (Hepsi farklı nace kodunda ve her tehlike sınıfı mevcut) ve İSG profesyoneli bulundurması zorunlu hale gelmiş olanlar ve bulundurma zorunluluğu olmasa bile isg uzmanı veya işyeri hekimi ataması yapılmış olanlar için onaylı defter şart.

ay_iz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar kolay gelsin, iyi çalışmalar öğrendiğim bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Tespit öneri defterini çalışma ve iş müdürlüğünde onaylatmak isteyen arkadaşlar bazı belgelerle gitmeniz gerekiyor onu söylemek istedim.
1. çalışma ve iş müdürlüğüne defter onaylatmak istediğinizi bildiren bir üst yazı
2. defterde adı geçen iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının sertifika fotokopileri
3. Firma ile bakanlık üzerinden yapılan anlaşmanın fotokopisi
kolay gelsin...:)

Damla GÖRGÜLÜ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
defteri uzmanların mı onaylatması gerekiyor. işverenler onaylatamıyor mu?

tevfik sorkun korkmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba;iş güvenliği tespit ve öneri defterini bende onaylatmam gerekiyor.ben noter den onaylı olması gerektiğini biliyorum sonrada bakanlık.Bu konu hakkında bilgisi olan varsa yazabilirmi??3 nüsha zaten,hepsi tek tek noterden nasıl onaylatılırki?birde onaylatmaya giderken evrakları belirtirseniz sevinirim.
işkur da onaylamaktadır. bu saydıklarınıza ilavaten

Görkem DEMİRÖRS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
onaylatmak için ne tür evraklar istiyorlar bilen açıklarsa sevinirim

Görkem DEMİRÖRS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
onaylatmak için ne tür evraklar istiyorlar bilen açıklarsa sevinirim
Ek bilgi, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından her sayfasının onaylatılması için istenen belgeler aşağıdaki gibidir:
1. Ön sayfadaki tüm bilgilerin eksiksiz doldurulması

2.İş güvenliği uzmanının firmayla sözleşmesi

3.İş güvenliği uzmanın belgesi

4.İşyeri hekiminin firmayla sözleşmesi

5.İşyeri hekiminin belgesi

6.Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğüne hitaben yazılmış bir talep dilekçesi.

Unkurr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,
Peki tespit öneri defteri her yıl onaylatılmalı mı? Bende bulunan defterde noter onay kısmında Dönemi : 2013 yazıyor, 2014 için ayrıca onaylatmam gerekir mi?

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
her yeni defterde onaylanır

muratdurmus

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben birşey sormak istiyorum.
Bizim ofiste yaklaşık 20 kişi var , buraya da tespit onay ve kurul defteri zorunluluğu varmı?

Ayrıca , inşaat da çalışan bir C sınıfı uzman , B sınıfı geçiş için burada çalıştığı süre ile başvuru yapabilir mi? Sonuçta C sınıfı uzman inşaat da çalışamaz.

Burcum

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben birşey sormak istiyorum.
Bizim ofiste yaklaşık 20 kişi var , buraya da tespit onay ve kurul defteri zorunluluğu varmı?

Ayrıca , inşaat da çalışan bir C sınıfı uzman , B sınıfı geçiş için burada çalıştığı süre ile başvuru yapabilir mi? Sonuçta C sınıfı uzman inşaat da çalışamaz.

Sayın avolay,benim bildiğim kadarıyla 50 kişi üzerinde çalışan bulunduğu zaman tespit ve öneri defterine ihtiyaç var,ama şöyleki benim çalıştığım yer 50 altı yinede tespit ve öneri defteri aldık,bir konu hakkında ziyadesiyle hazırlıklı olmak her zaman avantajdır.

İnşaatta çalışan kişi eğer şantiyede a sınıfı uzman var ise sistemde onaylanır diye biliyorum,şayet a sınıfı uzman yoksa zaten c sınıfı uzman ataması yapılmaz,çünkü sistemde uzman yazan kısımda sadece b sınıfı ve a sınıfı yazar.

Bilginize..

muratdurmus

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sayın avolay,benim bildiğim kadarıyla 50 kişi üzerinde çalışan bulunduğu zaman tespit ve öneri defterine ihtiyaç var,ama şöyleki benim çalıştığım yer 50 altı yinede tespit ve öneri defteri aldık,bir konu hakkında ziyadesiyle hazırlıklı olmak her zaman avantajdır.

İnşaatta çalışan kişi eğer şantiyede a sınıfı uzman var ise sistemde onaylanır diye biliyorum,şayet a sınıfı uzman yoksa zaten c sınıfı uzman ataması yapılmaz,çünkü sistemde uzman yazan kısımda sadece b sınıfı ve a sınıfı yazar.

Bilginize..

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. En kısa zamanda defterleri edineceğiz artık.

Damla GÖRGÜLÜ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çalıştığım bir firmanın eski uzmanı kurul karar ve tespit öneri defteri aldırmış. ama onun adı yazıyor defterde bnm tekrara defter aldırmam gerekiyor mu yoksa bu defterlerden devam edebilir miyim?

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
çalıştığım bir firmanın eski uzmanı kurul karar ve tespit öneri defteri aldırmış. ama onun adı yazıyor defterde bnm tekrara defter aldırmam gerekiyor mu yoksa bu defterlerden devam edebilir miyim?
devam et.sonuçta sen alta imza atmıyormusun damla hanım.

Shun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
bugun işkura bir kurul karar defteri yolladım biz sadece tespit öneri defterini onaylıyoruz dediler kurul karar defteri hakkında onaylama yetkimiz yok dendi. kurul karar defterini işkura onaylatabilirmiyiz. resmi bi yazı aradım bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

military55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Dün bana en yakın İŞKUR Büyükçekmece şubesini aradım, öneri tespit defteri göndericem onaylanması için, ne tür evrak istiyorsunuz diye sordum, cevap; üstyazı (dilekçe), defterin baş sayfası eksiksiz dolacak ve işveren, hekim, uzman tarafından imzalanmış olacak dedi ilgili kişi. Sertifika, sözleşme filan istemiyorlar, bilginize..

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bilginize..

Öncelikle, tespit ve öneri defteri kişi sayısına bakılmaksızın her işletmede olmak durumundadır arkadaşlar. 50 kişi sınırlaması olan şey tespit ve öneri defteri değil, kurul defteridir. Bunun sebebi de, 50 kişiden fazla çalışanın olduğu yerlerde kurul kurmak gerekmektedir.

Ayrıca, tespit ve öneri defteri onay gerektirir, ancak kurul defterine onay verilmesi gibi bir şey yoktur. O yüzden boşa uğraşmayın.

Defter onayı konusunda da, üstteki arkadaşımın söylediği gibi, sadece defter ve dilekçe istiyorlar. Yardımcı olması açısından size dilekçe örneğini de yazayim aşağıda;

ÇALIŞMA VE İŞKUR İL MÜDÜRLÜĞÜ
ADANA

08.02.2014

Aşağıda açık bilgileri yer alan şirketimizde kullanılmak üzere düzenlenmiş olan “İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tespit ve Öneri Defteri” nin onaylanması hususunda, gereğinin yapılmasını arz ederim.

FİRMANIN İSMİ ÜNVANI
FİRMANIN ADRESİ

YETKİLİ KİŞİ İSMİ
Kaşe & İmza

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
bugun işkura bir kurul karar defteri yolladım biz sadece tespit öneri defterini onaylıyoruz dediler kurul karar defteri hakkında onaylama yetkimiz yok dendi. kurul karar defterini işkura onaylatabilirmiyiz. resmi bi yazı aradım bulamadım yardımcı olursanız sevinirim
kurul defterleri onaylatılmaz.açıkcası kurul defterine bile gerek yok.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.