Kurul defteri hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Kurul defteri hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında SuİSG tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. SuİSG

  SuİSG TÜİSAG Üyesi  İzmir'de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışacağım. Anlaştığım 1-2 şirket var. İSG Kurul defteri nerden bulabilirim? Kemeraltındaki matbaalara ve birkaç kırtasiyeye sordum bulamadım. Bunu ben mi yoksa anlaştığım şirkete mi fatura etmeliyim? Kırtasiyelerde Karar defteri (apartman yöneticilerin kullandığı) satılıyor. O defteri kullanabilir miyim? Kurul defteri min kaç sayfa olmalıdır. Her yıl yenisi alınmalı mı?


   
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  kurul defterinin özel bir formatı yok.word veya excel de kendi kullanımınıza uygun şekilde bir format hazırlayıp,gerekli katılımcılar,kararlar ve imza kısımlarını açıp,matbu olarak çok sayfalı bastırabilirsiniz...

   
  ALİYE ARZU ve SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 3. SuİSG

  SuİSG TÜİSAG Üyesi

  Örnek format gönderebilir misiniz?

     

   
 4. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  bakayım.. bulursam neden olmasın?

   
  SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 5. selin

  selin TÜİSAG Üyesi

  Kullandığımız genel bir Toplantı Rapor formatı var, bunu İş Sağlığı ve Güvenliği Kurul Toplantısı için de kullanıyorum. Raporu hazırladıktan sonra tüm katılımcılara imzalatıp, İSG kurul üyelerine ve ilgili kişilere dağıtımını yapıyorum, aslını da dosyada saklıyorum.

     

   

  Ekli Dosyalar:

  taylantalu, erkan aktaş, isg0017 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. Ulaş Devrim YURDABAL

  Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

  İşyerimde kullandığım İSG Kurul Topnatı Tutanağı formatı ek'tedir.
  Saygılarımla,

   

  Ekli Dosyalar:

  taylantalu, erkan aktaş, yavuzelali ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. ikn

  ikn TÜİSAG Üyesi

  kırtasiyeden alınan karar defteride olur belli bir formatı yok.
   
 8. barkanozmen

  barkanozmen TÜİSAG Üyesi

  Kurul karar defterinde 18 Ocak tarihi itibari ile içerik anlamında bazı değişiklikler oldu bilginiz olsun. Son mevzuata uygun kurul karar defterini www.netkirtasiye.com adresinden temin edebilirsin.   
 9. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  NOTER ONAYLI OLMASI ŞART MIDIR.

     

   
 10. Mümin AŞÇIOĞLU

  Mümin AŞÇIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, Genel Müdürlük veya noter onaylı olmalıdır.   
 11. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar kurul defteri diye birşey yok, notere onaylatılan defter İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve öneri defteridir.   
  okso bu yazıya teşekkür etti.
 12. barkanozmen

  barkanozmen TÜİSAG Üyesi

  Kurul karar defteri diye bir defter var kırtasiye ve zamandan kazanmak adına kullanılıyor fakat dediğiniz gibi bu defterin onay zorunluluğu yok. Onaylanması gereken tek defter tespit defteridir.

   
 13. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  Hocam Hangi mevzuatın hangi maddesine göre kurul karar defteri var diyosunuz anlamıyorum.Kurul kararlarında defter değil tutanak tutulur;
  Her toplantıda, görüşülen konularla ilgili alınan kararları içeren bir tutanak düzenlenir. Tutanak, toplantıya katılan başkan ve üyeler tarafından imzalanır. İmza altına alınan kararlar herhangi bir işleme gerek kalmaksızın işverene bildirilmiş sayılır. İmzalı tutanak ve kararlar sırasıyla özel dosyasında saklanır.
   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 14. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Kurul defteri diye bir şey yok.4 sayfa A4 kağıda 1.sayfa kapak ,2.sayfa toplantı çağrı formu,3.sayfa toplantı tutanağı,4.sayfada alınan kararlar olması yeterlidir.Noter onayı da olmaz.Her ay gidip bunu noteremi onaylatacağız?...Noter onaylı defter İş Güvenliği Tesbit ve öneri defteridir.Bölge müdürlüğü var ise noterede gerek yok ücretsiz onaylıyorlar.Bu defter otokopili 3 sayfa...1.sayfa işverende kalacak bölüm.Diğerleride iş yeri hekimi ve uzmanda kalacak sayfalardır.Arkadaşlar defteri objektif ,gördüğünüz durumları yazın.(Her ne kadar maaşımızı iş verenden alıyor olsakta).Yumuşak dille yazarsak adama sorarlar;burada hiç mi eksik yok,kendiniz çalıp,
  kendiniz oynamışsınız derler...

   
 15. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Mevzuatta kurul defteri diye bir şey yok. Tutanak yeterli. Sayın baranozmen aynı konuyu farklı bir başlıkta da tartıştık sizinle. Eklediğiniz linkteki defterin üzerinde iş güvenliği defteri yazıyor. İş güvenliği defteri nedir :) Defter konularıyla ilgili yorumlar kafa karışıklığından başka bir işe yaramıyor. Tek defter onaylı defterdir. Farklı bir defter tutmakla yükümlü değilsiniz.   
  tnjclml bu yazıya teşekkür etti.
 16. tacar

  tacar TÜİSAG Üyesi

  Bu durum benimde dikkatimi çekti defter kurul defteri olarak kullanılıyor , kapakta "iş güvenliği defteri" yazıyor. Tam bir muamma.Bu defteri onaylatmamıza gerek var mı ? İçerisinde onay kısmı mevcut. Onaylanmayacak diyen arkadaşlar var forumda . İş yerinde bir iklik oluştu bizde de onaylatalım mı ? Onaylatmayalım mı ? Fikri olan ve müfettiş denetlemesi geçirmiş ve bu işi tecrübe etmiş arkadaşlar varsa bizi aydınlatsınlar lütfen

   
 17. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Tabii sektörde her gün yeni değişikliker olduğu ve insanlarda bilgi eksikliği olduğu için bu tip şeyleri sanki zorunlu bir şey dimiş gibi sürüyorlar. Yönetmelikte;

  e) Her toplantıda, görüşülen konularla ilgili alınan kararları içeren bir tutanak düzenlenir. Tutanak, toplantıya katılan başkan ve üyeler tarafından imzalanır. İmza altına alınan kararlar herhangi bir işleme gerek kalmaksızın işverene bildirilmiş sayılır. İmzalı tutanak ve kararlar sırasıyla özel dosyasında saklanır.

  maddesi var. tutanak yeterli. Ancak noter li onaylı bier defteriniz varsa daha şık ve adamlar bu işe daha fazla önem veriyor diye düşünülmesine neden olur. Çnkü tutanakları değiştitrebilirsiniz. ama notere imzalattığınız bir defterde değişiklik yapamazsınız sayfa iptal edemezsiniz.

  Noter onaylı olması gereken tespit defteridir.. O defter noter onaylı olması lazım ve 3 nüshalıdır.

   
  dudugul bu yazıya teşekkür etti.
 18. rcarpici

  rcarpici TÜİSAG Üyesi

  Bize Ankara ÇASGEM de eğitimde, Karar Tespit defteri olarak 3 nüshalı otokopili bir defterden bahsetmişlerdi onaylatma hakkında Noter veya bölge çalışma müdürlüğünden yapa bilirsiniz demişlerdi Fakat yönetmelikte böyle bir zorunluluk yok. Bu defteri resmi bir makamdan onaylatmak İSG uzmanının garantisi olacaktır denilmişti. İleride olası bir iş kazasında işverenin veya vekillerin delilleri kaybetmesi önlemek adına kendinizi karantiye alın ve Noterden veya ücretsiz olarak bölge çalışma müd. yaptırabilirsiniz denilmiştir.

   
 19. surrounded

  surrounded TÜİSAG Üyesi

  konu dağılmış bu kurul defteri ve tesbit defterini izmirde nerden temin edebiliriz?

   
 20. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar şu kurul defteri lafını artık kullanmasak.Arkadaşların kafası karışıyor.Noter onaylı tesbit ve öneri defteri ile karıştırıyorlar.İsg kurul toplantı -karar tutanağı diyelim bence buna.Bu da defter gibi bir şey değil.A4 kağıdına toplantı çağrı formu,topantı tutanağı,toplantı karar sayfası imzalarla birlikte.Olay budur ,toru topu 3-4 sayfa bir şeye defter denmesi ve buna ilk nerede defter denmiş ,kim demiş,bilmiyorum ,ama milletin diline pelesenk olmuş ,bu kurul defteri lafı...Yok böyle bir defter falan...

   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica