Bilgilendirme Kişisel Koruyucu Donanımların Zimmet Belgesi Ile Verilmesi

Konu, 'Genel İş Sağlığı Güvenliği Kuralları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  ÇALIŞANLARLA İLGİLİ OLARAK ALINACAK GENEL ÖNLEMLER

  C) KİŞİSEL KORUYUCULARIN ZİMMET BELGESİ İLE VERİLMESİ


  İşyerinde çalışan işçilere (Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik: Madde 8) hükmüne uygun olarak kişisel koruyucu donanımlar verilecektir.
  İşveren yönetmelikte Ek III’de belirtilen işlerde çalışanlar kapsamında, Ek-II’de belirtilen kişisel koruyucu donanımlardan işçilerin sağlık ve güvenlikleri için gerekli olanları, Ek-I’de örneği verilen tabloya göre değerlendirecek ve işçilere zimmetle verecektir.
  İşveren, işçilerin kişisel koruyucu donanımları uygun şekilde kullanmaları için her türlü önlemi alacaktır.
  İşçiler de kendilerine verilen kişisel koruyucu donanımları aldıkları eğitime ve talimata uygun olarak kullanmakla yükümlüdür.
  İşçiler kişisel koruyucu donanımda gördükleri herhangi bir arıza veya eksikliği işverene bildirecektir.

  Kaynak : http://www.igmrehberi.com/?page=patika&pg_id=152


   
  EkinKuşhan ve erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 2. izmir35

  izmir35 TÜİSAG Üyesi

  denetimlerde zimmet belgelerini müfettişler istemektedir.

   
  ilkeryurtseven bu yazıya teşekkür etti.
 3. fotoğraflama imkanı varsa dosyada saklanması iyi olur

     

   
 4. izmir35

  izmir35 TÜİSAG Üyesi

  fotoğraflamanın da yararı olabilir kesinlikle. işçi ben malzeme almadım sadece imza attım demesine karşı tedbir amaçlı fotoğraflanabilir haklısınız.

   
 5. HediyeBaydemir

  HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

  fotoğraflamak biraz zor olabilir, çok büyük rakamlarda işçilerin çalıştığı iş yerleri için biraz meşakkatli olabilir. ama zimmet tutanağı ile teslim etmek en iyisi.

     

   
 6. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  oooo ben işçi olsam '' fotoğraf çekilirken bareti verdiler fotoğrafı çekildik sonra zimmet tutanağını da imzalattılar ama baret falan da vermediler .'' derim. Zimmet tutanağı yeterli olur. KKD yi almıyorsa imzalamasın işçi arkadaşlar....

   
 7. HediyeBaydemir

  HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

  bakın bu güzel bi yaklaşımmış :) film karesi gibi çektirip gittim demesin işçi :)
   
  OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
 8. muhammedcan

  muhammedcan TÜİSAG Üyesi

  onlara gerek kalacağını füşünmüyorum, teslim alındı imzası olayı bitirir diye düşünüyorum...   
  Last edited by a moderator: 21 Temmuz 2014
 9. HediyeBaydemir

  HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

  teslim alıyorlar ama kullanmıyorlar sayın muhammedcan, eskiden 4857 de bir madde vardı, KKD yi teslim aldım başıma bir şey gelirse suç benim diyodu işçi. şu an öyle değil, işverene ve igu na illaki taktıracaksın diyo bakanlık, seni sorumlu bilirim diyo.

     

   
 10. Tevfik AKSOY

  Tevfik AKSOY TÜİSAG Üyesi

  taktıracak olan işveren/vekilidir. sen kontrol ve danışma amaçlı olmalısın. Eğer kullanmam durumunda tek taraflı bir tutanakla ceza almasını sağlarsın. kısaca istenmeyen adam sen olursun ama yapacak bir şey yok..   
 11. gurolcay

  gurolcay TÜİSAG Üyesi

  peki kkd yi aldım, verdim. işçi almıyor ve zimmet formunu imzalamıyor. ne yapcaz? var öyle çıkıntı bir çalışanım..   
 12. Tevfik AKSOY

  Tevfik AKSOY TÜİSAG Üyesi

  attır gitsin..

   
 13. gurolcay

  gurolcay TÜİSAG Üyesi

  sağolsun atmıyo sayın işverenim.. tutanak da düzenlettirmiyor. bıraktım ben de ne halleri varsa görsünler.
   
 14. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  tutanak tutun deftere ....... imtina etmiştir diye not düşün

   
 15. Alkan Emir

  Alkan Emir TÜİSAG Üyesi

  zimmet lafı nerede geçiyor.

  Kullanım kuralları
  MADDE 8 – (1) 5, 6 ve 7 nci maddelerde belirtilen koşulları sağlayan kişisel koruyucu donanımlar, Ek-3’te belirtilen işlerde ve benzeri işlerde, toplu korunma yöntemleri ile risklerin önlenemediği veya tam olarak sınırlandırılamadığı durumlarda kullanılır. Ek-1’de örneği verilen tabloya göre riskler değerlendirilir ve çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden kişisel koruyucu donanım kullanılması gereken durumlar belirlenir. İşveren Ek-2’de belirtilen kişisel koruyucu donanımlardan gerekli olanları sağlar. Çalışanların bu kişisel koruyucu donanımları uygun şekilde kullanmaları için her türlü önlemi alır.
  (2) Çalışanlar, 6331 sayılı Kanunun 19 uncu maddesine uygun olarak, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldıkları eğitim ve işverenin bu konudaki talimatları doğrultusunda kendilerine sağlanan kişisel koruyucu donanımları doğru kullanmakla, korumakla, uygun yerlerde ve uygun şekilde muhafaza etmekle yükümlüdür.
  (3) Çalışanlar kişisel koruyucu donanımda gördükleri herhangi bir arıza veya eksikliği işverene bildirirler. Arızalı bulunan kişisel koruyucu donanımlar arızalar giderilmeden ve gerekli kontrolleri yapılmadan kullanılmaz. Çalışanlara verilen kişisel koruyucu donanımlar her zaman etkili şekilde çalışır durumda olur, temizlik ve bakımı yapılır ve gerektiğinde yenileri ile değiştirilir. Kişisel koruyucu donanımlar her kullanımdan önce kontrol edilir.   
 16. gurolcay

  gurolcay TÜİSAG Üyesi

  gerekli olan kkd ler sağlanıyor. zimmet formu dediğimizde "Çalışanlar, 6331 sayılı Kanunun 19 uncu maddesine uygun olarak, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldıkları eğitim ve işverenin bu konudaki talimatları doğrultusunda kendilerine sağlanan kişisel koruyucu donanımları doğru kullanmakla, korumakla, uygun yerlerde ve uygun şekilde muhafaza etmekle yükümlüdür." dediğiniz kısmı kanıtlamak ve sorumluluğu aldığını kanıtlayan çalışanın imzasının olduğu belgedir. çalışan bu sorumluluğu almıyorsa ben de onu tutanak tutup işten atarım. bu kadar basit. ne kendini ne iş yerini nede diğer çalışanları sıkıntıya sokmasına müsaade etmem. de keşke iş veren de benim gibi düşünse :)

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 17. Alkan Emir

  Alkan Emir TÜİSAG Üyesi

  zimmet uygulaması eski bir teammüldür, belgelendirme yapılması yönetmeliği zorlamadır, ayda 2000 çift eldiven bir firmadan çalışan uzman bu durumda bölük astsubayı gibi imza peşinde mi koşacak. zaten imzalar sahte atılıyor. imzanın da bir haysiyeti var zırt pırt topla.
  Yönetmelikte zimmet yada imza karşılığı verilir şeklinde bir cümle var mı?
  tekrar düşünelim bu konuyu..

   
 18. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  İş kazalarında KKD TESLİM TUTANAKLARI bizleri koruyan önemli dokümanlardandır. İşçi ısrarla almıyorsa iş kanununa göre iş aktidi fesh edebilirsiniz . İş kanununun 4857/25-II-h , 4857/25-II-ı bentleri ne dayanarak. İşveren önemsemiyorsa da Tespit ve öneri defterine yazınız. ve işvereni ikna yoluna gidiniz.

   
  Mesut AKGÜL bu yazıya teşekkür etti.
 19. Alkan Emir

  Alkan Emir TÜİSAG Üyesi

  zimmet uygulaması yönetmelik yaptırımı değil, çok küçük firmalarda belki uygulanabilir.
  sadece özel ekipmanlar için uygulanan çalışmadır, misal yanmaz elbise, pozitif solunum seti, emniyet kemeri teslimi gibi...
  eldiven, kulaklık gibi sarf malzemeler için zimmet uygulanmasının yasal hiçbir dayanağı yoktur.
  kkd ler bilindiği gibi en son önlemdir, kazaları önlemez sadece şiddeti düşürür, bu kadar büyütmeyin kkd takibini..
  enerjinizi teknik önlemlere daha çok ayırın.

   
 20. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  verdiğiniz egitmleri ve hizmetleri nasıl belgeliyorsanız teslimleri de belgelemek zorundasınız. KKD teslim ettiğinizi nasıl ispatlayacaksınız? herhangi bir kaza oldugunda Şu anki kültürümüzde çalısanın almadım demesı yuksek muhtemel. Bılırkııs raporlarında ve mufettıs denetımlerınde ıstenen belgeler arasındadır. Bu sadece ispat değil aynı zamanda calısanın görüşünün alınması katılımın saglanması bilgilendirilmesi ile ilgili kanun maddelerini karsılamıs olur.

   
  HediyeBaydemir ve gurolcay bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica