Kıdem Tazminatı

Uzman gibi

TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar.Benim bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Bir bayanın hamilelik sürecinde biliyorsuznuz ki 16 haftalık doğum izni ve üzerine 6 ay ücretsiz izin hakkı bulunmaktadır.bu kişi çalışma süresi içerisinde bu haklarını kullanmış ise, işten çıkarılma durumunda kıdem ve ihbar tazmınatına bu süreler dahil edilerek mi hesaplama yapılır.
 

Av. Merve Kalkavan

TÜİSAG Üyesi
yanın hamilelik sürecinde biliyorsuznuz ki 16 haftalık doğum izni ve üzerine 6 ay ücretsiz izin hakkı bulunmaktadır.bu kişi çalışma süresi içerisinde bu haklarını kullanmış ise, işten çıkarılma durumunda kıdem ve ihbar
Merhaba,
Doğum ve gebelik halinde kanunda belirtilen sürelerden olan 16 hafta+ İş Kanunu M.17/2'ye göre işçinin tabi olduğu bildirim süreleri (işçinin çalıştığı süreye göre belirlenecek olan 2-8 hafta arası) boyunca kadın işçinin iş akdi askıdadır. İşçinin işe başladığı tarihten belirtilen bu sürelerin sonuna kadar geçen süre kıdem tazminatı hesabında esas alınır. Ancak Yargıtay işçinin ücretsiz izin sürelerinin kıdem hesabına dahil edilmeyeceği yönünde karar vermektedir.
 

isciemre

TÜİSAG Üyesi
Herkes çalıştığı hakkını almalı arkadaşlar ne olursa olsun.
 

Nurdan Ece Öz

TÜİSAG Üyesi
Herkese merhaba 32018 yılına ait işçi sağlığı ve iş güvenliği istatistikleri elinde olan var mı
 
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.