Soru : Kendimi Nasıl Hazırlamayalıyım?

furkankaratas7

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben İş Sağlığı ve Güvenliği önlisans öğrencisiyim (Son yılım). Ancak kendimi bu işi yapabilirim şeklinde motive edemiyorum. Önceliğim C sınıfı uzmanlık belgesi almak olsa da belgemi aldıktan sonrasında bile donanımlı hissedeceğimi düşünmüyorum. Şimdiden kendimi bu alanda geliştirebilmemde bana yardımcı olabilecek tecrübeli abilerim ve ablalarımdan tavsiye bekliyorum. Teşekkür ederim.

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Çalışmadan tecrube edinemezsin. o yüzden biran önce işe başlamalısın.

Erkut BULUT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben İş Sağlığı ve Güvenliği önlisans öğrencisiyim (Son yılım). Ancak kendimi bu işi yapabilirim şeklinde motive edemiyorum. Önceliğim C sınıfı uzmanlık belgesi almak olsa da belgemi aldıktan sonrasında bile donanımlı hissedeceğimi düşünmüyorum. Şimdiden kendimi bu alanda geliştirebilmemde bana yardımcı olabilecek tecrübeli abilerim ve ablalarımdan tavsiye bekliyorum. Teşekkür ederim.
Merhaba Furkan, yaklaşık 6 aydır meslekteyim çok yeni olmama rağmen herkesin onaylayacağı gibi sahadaki olay çok farklı işin teorik kısmı ile pratik kısmı bambaşka eğitim kurumlarında öğrendiğimiz bilgilerin sahada yansıması malesef her zaman uymuyor.Uygulama aşamasında yeri geliyor öğrendiğinin çok azını aktarabiliyorsun.Kesinlikle kimseyi hakir görmüyorum fakat bunları yaşayan çok arkadaşım var yeri geliyor okuma yazma bilmeyen personellere eğitim vermeye çalışıyorsun yeri geliyor hizmet verdiğin firma (yani dolaylı işverenin) sahibi sallamıyor.Yani son sözüm içinde heves varsa istiyorsan lütfen kovala...İşimiz her ne kadar riskli (büyük ihtimal ceza evleri) olsada ben seviyorum.Belli başlı noktaları atlamazsan ve severek yaparsan bence bu yolda yürüyebilirsin.Yolun açık olsun...

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
"C sınıfı uzmanlık belgesi almak olsa da belgemi aldıktan sonrasında bile donanımlı hissedeceğimi düşünmüyorum."
İş Sağlığı ve Güvenliği çok geniş ve multi disipliner bir alan. Dolayısı ile hiç kimsenin tam donanımlı olabileceğine hiç bir zaman inanmamışımdır.
Evet, piyasada çalışmak için belgeye ihtiyaç var. Öncelik olarak bu garip sınava hazırlanmaya başlayabilirsin. Nasıl hazırlanacaksın? Yönetmelik Okuyacaksın! Geçmiş sınav sorularını (ÖSYM) derle, sınava çalış. Not al, belgeni al.
Saha için kendini nasıl geliştireceksin?
1) Ciddi olarak bu işi yapabileceğine inan. Araştırmacı ol, okumayı sev. Bizim forum, İSG konusunda yurtdışı forumlarla yarışabilecek kadar büyük ve kapsamlı bir İSG kütüphanesi. Ne ararsan bulursun. Yeterki ara, araştır.
2) İSG tamamen bir "kişisel bakış açısının genişliği/zenginliği" ile doğru orantılıdır. Bakmak ile Görmek birbirinden farklıdır.
İş Kazası haberlerini takip et. Forumda var -aratırsan bulacaksın- "Bu resimdeki hataları bul" çalış.
Bir İSG Uzmanı önce bakış açısını geliştirmeli, zenginleştirmeli, ki, temel prensip olan TEHLİKE TANIMLAMA konusunda kendini geliştirmiş olabilesin.
Sonrası? Sonrası -en azından bence- BASİT. Eğer tehlike tanımlamasını doğru öğrenmiş ve kendini geliştirmiş isen, her bir tehlike için -zaten sınav için- okumuş olduğun yönetmeliklerde önlemlerin neler olduğunu/olabileceğini rahatlıkla bulabilirsin. Bulamadıklarını, yeni soruları karşına çıkaran durumlar için nerelere bakacağını bulursun.
3) Yabancı dilini geliştir.
4) Fazla karamsar olmaya gerek yok. Kimse mükemmel değildir. Önce kendine inan.
Başarılar dilerim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.