Soru : Kamu Ve Görevlendirme

EngineerRoot

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere kamuda emekli sandığına tabi personeller görünmüyor. İSG Katip sisteminde yalnızca sözleşmeli personeller gözüküyor.

Yapılacak görevlendirmede İSG-KATİP sisteminde görünen sözleşmeli personel sayısı 61 olarak görünüyor. Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde yapılması gereken görevlendirme süresi 610 dakika normal şartlarda. Ancak emekli sandığına tabi personel burada görünmediği için görevlendirme süresine Sözleşmeli Personel + Emekli Sandığına Tabi personel şeklinde yaparak 5250 yazsak herhangi bir sorun teşkil eder mi? Ek-5B formunda süreyide 5250 dakika olarak belirttim. Ancak İSG-Katip için kafam karıştı.

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
610 dakika haftalık mi aylık mi günlük mü kamuya yazı geldi mi hangi kurum için yazdınız bilgileri?

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kamuda memurlar için nasıl bir yol izleyecez

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ek 5 b ile çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre görevlendirme yapılacak

trcantr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
MEB de çalışan uzman arkadaşlar sözleşme yaptınız mı?

Uzm. Emin Birinci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
görevlendirme süresinin aynı sicil noya gereğinden fazla yüklenmesi mantıklı gelmiyor

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ek 5 de belirtilen sgk sicil no memurlar için yok yazılmasa sıkıntı olur mu

Uzm. Emin Birinci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Zaten ek-5 te varsa diye dipnot düşülmüş resmi görevlendirme oluru ile ve ek-5 formunu muhafaza edin

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
teşekkür ederim .çalışma süresi ;kamuda 2 uzman görevlendirilse toplam çalışan sayısı*10 dk./2 mi olacak

EngineerRoot

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
teşekkür ederim .çalışma süresi ;kamuda 2 uzman görevlendirilse toplam çalışan sayısı*10 dk./2 mi olacak
Hayır bu şekilde olmaz. Öncelikle görev alacağınız kamu kurumunun tehlike sınıfını tespit etmelisiniz.
Tespitten sonra kurumunuz;
Az Tehlike sınıfta ise her 1000 çalışan için 1 tam süreli İş Güvenliği Uzmanı,
Tehlikeli sınıfta ise her 500 çalışan için 1 tam süreli İş Güvenliği Uzmanı,
Çok Tehlikeli sınıfta ise her 250 çalışan için 1 tam süreli İş Güvenliği Uzmanı görevlendirmesi yapılması gerekir.
Örneğin az tehlike sınıfta çalışan sayınız 500 ise, 1 kısmi süreli İş Güvenliği Uzmanı görevlendirilmesi yeterli olacaktır. Bu durumda 2 İş Güvenliği Uzmanı görevlendiremezsiniz.

aedde

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
merhaba, kamuda isg uzmanı atamada seçim kriteri nedir? diyelim ki birden fazla belgeye sahip çalışan var, bunlar arasında yapılacak seçim hepsinin talepte bulunduğunu düşünürsek tamamen idarenin taktir yetkisine mi bırakılmıştır? başvuran kişilerin tümünün gerekli şartları taşıdığını varsayarak ve kurumun az tehlikeli olduğunu dikkate alarak (içlerinde c,b,a sınıfı olanlar var ve diyelim ki hem b sınıfı hem daha kıdemli personel bulunmasına rağmen idare taktir yetkisini kullanıp c sınıfı olan ve kurumda yeni çalışmaya başlayan bir personeli) sadece taktir yetkisini kullanarak görevlendirebilir mi? bu durumda kurumdan gerekçesini açıklamasını yazıyla talep edebilir miyiz?

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bizim kurumda biz iki kişiyiz ikimizde başvurduk o c ben b sınıfıyım o yeni memur ben eski ikimiz de sözleşmeli baştan bana seni seçtik dendi görevlendirme yazını yazıyoruz dendi bir gün sonra haber belirtmeden diğer memurun atandığını kendim öğrendim. neymiş deneyimi varmış. bu görevlendirmelerde taktir yetkisi nedir? itiraz edilebilir mi? kurum bu arada c sınıfı yani b olmam bir artı değil ama farklı konularda terfi işlemlerinde unvan değişikliğinde esas olan kurumun eski çalışanı olmasıdır.

Tamer Danacı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhaba, kamuda isg uzmanı atamada seçim kriteri nedir? diyelim ki birden fazla belgeye sahip çalışan var, bunlar arasında yapılacak seçim hepsinin talepte bulunduğunu düşünürsek tamamen idarenin taktir yetkisine mi bırakılmıştır? başvuran kişilerin tümünün gerekli şartları taşıdığını varsayarak ve kurumun az tehlikeli olduğunu dikkate alarak (içlerinde c,b,a sınıfı olanlar var ve diyelim ki hem b sınıfı hem daha kıdemli personel bulunmasına rağmen idare taktir yetkisini kullanıp c sınıfı olan ve kurumda yeni çalışmaya başlayan bir personeli) sadece taktir yetkisini kullanarak görevlendirebilir mi? bu durumda kurumdan gerekçesini açıklamasını yazıyla talep edebilir miyiz?
Kurum bununla ilgili bir komisyon kurar, şartlarını belirler... Belki bir puanlama sistemini de devreye sokar. (Eğitim durumu, hizmet yılı, takdir-teşekkür vs.) Komisyon değerlendirme yapar; kurum amiri de görevlendirmeyi Valilik oluru marifetiyle yapar. 'A' sınıfı belgesi olanı görevlendirecek diye bir şart yok. Tabidir ki, söylediklerimiz az tehlikeli bir iş yeri için geçerli. Tehlike sınıfına göre atama yapılma zorunluluğu elbette var.

aedde

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Kurum bununla ilgili bir komisyon kurar, şartlarını belirler... Belki bir puanlama sistemini de devreye sokar. (Eğitim durumu, hizmet yılı, takdir-teşekkür vs.) Komisyon değerlendirme yapar; kurum amiri de görevlendirmeyi Valilik oluru marifetiyle yapar. 'A' sınıfı belgesi olanı görevlendirecek diye bir şart yok. Tabidir ki, söylediklerimiz az tehlikeli bir iş yeri için geçerli. Tehlike sınıfına göre atama yapılma zorunluluğu elbette var.
peki bunu gerekçesini bana yazı ile bildirme yükümlülüğü var mı idari işlemlerde gerekçe diye çok araştırdım ama görevlendirmelerde sanırım bu şart yok. bildiğim kadarı ile komisyon da yok bu il müdürü ve il müdür yardımcısının kararı gerekçe ek binada görev yapıyor olmam ana binada olmamam yani söylenen.ki tam zamanlı değil aslında kısmi süreli çalışan sayısı itibarıyla. benim durumumda şöyle bişey oluşuyor ek binada olduğum için hiç bir zaman bir seçenek olmayacağım.

aedde

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bizim kurumda biz iki kişiyiz ikimizde başvurduk o c ben b sınıfıyım o yeni memur ben eski ikimiz de sözleşmeli baştan bana seni seçtik dendi görevlendirme yazını yazıyoruz dendi bir gün sonra haber belirtmeden diğer memurun atandığını kendim öğrendim. neymiş deneyimi varmış. bu görevlendirmelerde taktir yetkisi nedir? itiraz edilebilir mi? kurum bu arada c sınıfı yani b olmam bir artı değil ama farklı konularda terfi işlemlerinde unvan değişikliğinde esas olan kurumun eski çalışanı olmasıdır.
bir an başka bir kaydım daha mı var diye düşündüm! demek ki usül böyle...

serkan malçok

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
PTT de ben (gişe memuruyum )ve inşaat mühendisi toplam 2 c sınıfı uzman var. Diğer uzman daha önce İSG eğitimlerini verdi. 1 yıl önce İsgb yi kurdu. Bu arkadaşın gorevlendirmede şansı bana gore çok yüksek.eger görevlendirme diğer arkadaşa verilirse Yardımcı isg olarak görev almak istiyorum.hayirlisi. aynı zamanda defterdarliga dilekçe vermek istedim ama defterdarlığı personel müdürü daha bakanlktan yazı gelmedi dedi. Kurumlarinda İSG sertifikalı personel yokmuş. Seni de gorevlendirebiliriz veya osgb den hizmet de alabiliriz dedi. Öncelik başka kurum görevlendirmesi mi osgb den hizmet almak mı

android330

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
PTT de ben (gişe memuruyum )ve inşaat mühendisi toplam 2 c sınıfı uzman var. Diğer uzman daha önce İSG eğitimlerini verdi. 1 yıl önce İsgb yi kurdu. Bu arkadaşın gorevlendirmede şansı bana gore çok yüksek.eger görevlendirme diğer arkadaşa verilirse Yardımcı isg olarak görev almak istiyorum.hayirlisi. aynı zamanda defterdarliga dilekçe vermek istedim ama defterdarlığı personel müdürü daha bakanlktan yazı gelmedi dedi. Kurumlarinda İSG sertifikalı personel yokmuş. Seni de gorevlendirebiliriz veya osgb den hizmet de alabiliriz dedi. Öncelik başka kurum görevlendirmesi mi osgb den hizmet almak mı
Öncelik kurumların. sen Müdürü kafalamaya bak.

EngineerRoot

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bildiğiniz gibi kamu da yapılan görevlendirmeler 6331 sayılı Kanun'un 8. maddesinin 7. fıkrasına göre yerine getirilmektedir. Kanunda İş Güvenliği Uzmanının ne şekilde seçileceğine yönelik herhangi bir bilgiye yer verilmemiştir. Kamu kurumu çalışanları arasından görevlendirme yaparken öncesinde şartları belirleyerek kurumda ilan edebileceği gibi herhangi bir ilan yapmadanda talep uyarınca görevlendirme yapabilir. İdare doğrudan kendi takdir yetkisini kullanarak 1 gün önce göreve başlayan çalışanıda görevlendirebilir. Burada belge sınıfının uygun olması halinde hukuka aykırı herhangi bir durum söz konusu olmamaktadır. İdare gerçekleştirdiği işlemlere yönelik gerekçe belirtmek zorundadır. Bunu siz talep ederek isteyebilirsiniz.
Kurumdan daima gerçekleştirdiği işlemlere yönelik gerekçe talep edebilirsiniz. Alacağınız cevaba göre idari yargı yoluna başvurma hakkınızı kullanabilirsiniz.

EngineerRoot

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
PTT bir kamu kurumu değil, 2012 de yapılan düzenlemeyle Anonim Şirketi sıfatını almıştır. Burada çalışanlarda Anonim Şirketi çalışanlarının özlük haklarına sahiptir. Yani sizler 657 sayılı Kanuna tabi olarak görev yapmamaktasınız.
Kurum içinden yapılacak görevlendirmelere ilişkin 6331 sayılı Kanunun 8. Maddesinin 7. fıkrasında;
"Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya işgüvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısıile çarpımıtutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz."

Dolayısıyla herhangi bir kamu kurumu sizden hizmet alamaz, kendi içinde uygun çalışanı yok ise OSGB'den hizmet almalıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.