Bilgilendirme - Kaçak Akım Rölesi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Kaçak Akım Rölesi

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi  Kaçak Akım Rölesi


  [​IMG]
  Kaçak akım Rölesi Kaçak bir akımda yada birinin elektiriğe çarpılması hailinde atarak kişiyi korumak için takılır. Hata akımı koruma anahtarları, herhangi bir elektrik kaçağında hayatınızı kurtarır, yangın tehlikesine karşı evinizi ve tesislerinizi korur. Tek veya üç fazlı tiplerinden birini kullanarak günlük hayatınızda her an karşılaşabileceğiniz elektrik kazalarından kurtulabilirsiniz. Dış görünüş olarak otomatik sigortaya benzer. Fakat çalışma prensibi tamemen farklıdır.
  Fazın, nötr harici başka bir hat üzerinden devreyi tamamlaması sonucu devreyi açar.Yani elektrik enerjisini keser.Bu işlemi bir saniyeden az bir sürede yapar.Birçok marka ve çeşitte imal edilirler.Elektronik olmayanları daha kararlı çalışır.Fazdan devreye giden akım ile devreyi tamamlarken notr hattından dönen akım arasında bir fark tespit edilirse devreyi açar.


   
  crazyd, Meltem Imrek, volkan seven ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Cevahirim

  Cevahirim TÜİSAG Üyesi

  Paylaşım için teşekkürler, şirkette her panoya uygulanmasını talep ettim yanlız elektrik personelimiz her panoda tutmayacağını söyledi konu hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz?

   
 3. H@LUK

  H@LUK TÜİSAG Üyesi

  merhabalar, bende bu konuyu araştırıyodum. fabrikada bütün panolara taktırmak istiyorum ve risk analizlerinde belirtiyorum ama işverenin önüne koyabileceğim bir yasal gerekçe bulamadım. Mevzuatta bir fabrikada bütün panolara 30mA lik hayat koruma için kaçak akım rölesi taktırma zorunluluğu varmıdır?

     

   
 4. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  hayır mevzuatta topraklama var ne yazıkki

   
 5. Cevahirim

  Cevahirim TÜİSAG Üyesi

  Mevzuat olarak değil de uygulanabilirliğini öğrenmek istiyorum, eğer uygulanabilirliği varsa yaptırma imkanım var

     

   
 6. aysezekiye

  aysezekiye TÜİSAG Üyesi

  Bende aynı dertten muzdaribim. Her makinanın panosuna ayrı ayrı kaçak akım rolesimi takılmalı mı? Kriterler neler? yasal dayanak nedir? Konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

   
 7. Her makine için ayrı ayrı KAK kullanmanıza gerek yoktur. İnsan hayatını korumak için 30 mA bir adet KAK, Şebekeyi yangından korumak için ise bir adet 300 mA KAK yeterlidir.
  Ancak, 10larca makinenin içerisinde bir tanesinde kaçak akım var ise o makine yüzünden tüm elektrik kesilir. Sonrasında da acaba nereden oldu diye ararsınız. Ancak, özellikle sorun çıkarabilecek makineler için ana panoda veya tali panoda bağımsız KAK kulnmanız bu yüzden avantaj olmakla beraber zorunluluk yoktur.
   
  ktyztkn, aysezekiye ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
 8. ÖZCAN ŞAHİN

  ÖZCAN ŞAHİN TÜİSAG Üyesi

  koruma rölelerinde marka önemlidir. buna da dikkat ediniz, çalışmıyor çünki sıradan markalar.   
 9. ktyztkn

  ktyztkn TÜİSAG Üyesi

  bu konu çok kişinin başini agrıtacak.Mevzuatta yok fakat her an ölümlü iş kazası olabilir.belediyenin ışıklı havuzunda KAKR rölesi olmadıgı için bir çocuk vefat etmişti.Ben diyorum iş verene yapacaksın.o diyor kanunu göester.sanırım kurul toplantı raporlarına tutanak olarak mutlaka eklemeyi unutmamamız gerekiyor.

     

   
 10. ışıln

  ışıln TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  firmamızda hava kompresörleri kullanılmakta yönetmelik gereği kaçak akım rölesi takılması gerekiyor. Edindiğim bilgiye göre tüm kompresörler 3 fazlı+topraklama oluyormuş. Piyasada hiç kaçak akım rölesi takılabilen bir kompresör mevcut mudur? Ben araştırdım denk gelmedim, bilen varsa bana bildirebilirmi. Teşekkürler   
 11. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Kompresörün enerji aldığı hattın bağlı olduğu panoya takılmalıdır. Firmanızın Elektrik Bakım onarım personeli ile o panoyu inceleyin.   
  ışıln ve Genco bu yazıya teşekkür etti.
 12. ışıln

  ışıln TÜİSAG Üyesi

  Bağlı olduğu pano 400mA bir akım oluyormuş. Bu tip sistemleri kaldırabilecek bir yapı var mı? Canlı faktörünün etkilenmemesi için.

   
 13. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İki adet koruma rölesi mevcuttur.
  1. si 30 mA değerinde kesici görevi üstlenerek İnsan hayatını koruma amaçlı Kaçak Akım Rölesidir.
  2. si ise 300 mA değerinde kesici görevi üstlenerek Elektrik kontağından Yangın çıkmasını önleme koruma amaçlı Kaçak Akım Rölesidir.
   
 14. ygtr hoca

  ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Tüm cihazlar için kaçak akım rölesi vardır.
  Motor gücü ne kadar büyük olursa olsun kaçak akım rölesi üzerinden güç aılnabilir.
  Kaçak akım rölesi çalışmıyorsa sistemde kontrol dışı bir arıza vardır; ya yangın çıkacaktır, veya birisi akıma kapılıp kazalanacaktır.
  Kaçak akım röleleri yılda bir kez elektrik mühendisi tarafından kontrol edilip kaydedilmelidir. Bu kontrol için 30 mA ve 0,3 sn sınırına uyduğunu ölçen özel cihaz vardır.
  Ayda birkez de yetkili elektrikçi tarafından,üzerindeki buton basılarak, ve kısa devre yapılarak çalışması kontrol edilip kaydedilmesi uygun olacaktır.
  Kaçak akım rölesinin çalışamayacağı veya gereksiz olduğunu söyleyen kişilere (elektrikçi bile olsa) itibar etmeyiniz.
  Sorumlu olduğunuz işyerinde elektrik tesisatının iyi olup olmadığını ancak elektrik mühendisi ölçerek karar verir.
  Ancak çalışan kacak akım röleleri can kaybı olmasına ve yangın çıkmasına karşı bir tedbirdir.
  Uzman arkadaşlarım elektrikten anlamasalar bile kaçak akım koruma rölelerinin yeterli olduğunun elektrik mühendisi tarafından onaylanmasını istemelidirler. Bunun için elektrik mühendisi olmaya gerek yok.
  Not: Kaçak akım röleleri zorunluğu ve yılda bir kez kontrolü mevzuatta var. Aylık kontrol müfettişler tarafından isteniyor. (Çok mürekkep yalamış bir meslekteşınız olarak bu konunun çok çok önemli olduğunu söyleyebilirim.)

   

  Ekli Dosyalar:

  Last edited: 22 Mart 2017
  ışıln bu yazıya teşekkür etti.
 15. HÜLYA ADAMIŞOĞLU

  HÜLYA ADAMIŞOĞLU TÜİSAG Üyesi

 16. ygtr hoca

  ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

  EK-1

  İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE UYGULANACAK ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI

  8 - İşyerinin ana pano ve tali elektrik panolarında seçicilik ilkesine uygun kaçak akım rölesi (artık akım anahtarı) tesis edilir.

   
 17. HÜLYA ADAMIŞOĞLU

  HÜLYA ADAMIŞOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Hocam bilerek lınkı verdım kı okurken başka temel bilgilerde öğrensinler diye.Bu yönetmelığın maddelerını bılmeyen uzmanlık yapamaz her uzmanın bilmesi gereken basit temel yönetmelıktır.


   
  6666, nupelda, YFŞ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  elektrik iç tesisat kontrol formunda yani yıllık elektrik tesisatı kontrolü yapılırken bu konuda belirtilir

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica