Soru - Itfaiyeden Yangın Eğitimi Ve Tatbikat Talebi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Itfaiyeden Yangın Eğitimi Ve Tatbikat Talebi

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında uzmanist tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzmanist

  uzmanist TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar,

  Firmasında itfaiyeden yangın eğitimi ve tatbikatı hizmeti atalebinde bulunan var mı? Süreç nasıl işliyor merak ediyorum. İstanbuldayım ben. İtfaiye müdürlüğünü aradım. Zabıta kayıt bölümüne yönlendirdiler.Yapacağımız işlemleri aynen şöyle sıraladılar:
  1-Zabıta kayıt birimine gidip tahsil müzekkeresi (ne olduğunu hiç bilmiyorum) alınacak.
  2-Bu belgeyle birlikte bankaya gidilip ücret yatırılıacak
  3-Tekrar aynı adrese gidip bir form doldurulacak
  5-Daha sonra itfaiye okuluna yönlendirilip uygun bir tarih belirlenecek.

  Gerçekten böyle mi yürüyor işlemler :)


   
 2. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Doğrudur işleyiş böyledir.

   
 3. Onur17

  Onur17 TÜİSAG Üyesi

  sanırım en az 30 kişi olması gerekiyor gelip hem eğitim hemde tatbikat için kardeşim bana en son öyle demişlerdi bursada ama şimdi süreç nasıl işliyor sayı bakımından bilmiyorum

     

   
 4. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  bu tatbikatları kimin yaptıraccağına dair kesin bi madde var mı?

   
 5. Onur17

  Onur17 TÜİSAG Üyesi

  itfaiye yapabilir birde yangın söndürücüleri aldıgınız firma yapabilir hepsini evraklarsanız dosya olarak sıkıntı çıkacağını sanmıyorum hatta sizde yangın eğitimi verebilirsiniz iş güvenliği uzmanı olarak

     

   
 6. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  eğitim verebiliyorum temel isg konularından biri oldugu için evet ama tatbikat yapmamda bir sakınca var mı ben onu merak ediyorum kaç kez denetleme geçirdim bi kez de tatbikat raporu istemedi kimse ondan gün gelir biri isterde bu gecersiz der mi acaba diye merak ediyorum kendimi savunacak bir şey arıyorum yasal dayanak olarak :)

   
 7. Onur17

  Onur17 TÜİSAG Üyesi

  tatbikat yapmanızda bi sakınca yok tabiki yetkilendirilmiş kurumlar gibi profesyonel olmayabilir fakat pekişmesi açısından gayet faydalı olacağını düşünüyorum
   
 8. malibucan

  malibucan TÜİSAG Üyesi

  Evet işleyiş bu şekilde oluyor. Lakin dikkat edilmesi gereken bir durum var ve ben aşağıda anlattığım gibi yaptım kendi firmamda.
  Kişi başı ücret 242 TL ve eğitim 5 gün sürüyor. Yerinde eğitim ise 3042 TL ve 3 gün eğitim veriliyor. Benim firmamda 3 vardiya olduğu için biz yangın ekibini 15 kişi olarak düşünmüştük. 250 kişi var yaklaşık olarak ama her vardiyaya en az 3 kişi denk gelmesi için sayıyı yüksek tuttuk. Tabi bu ücret eğitim merkezine giderlerse hem daha pahalı hem de zaman kaybı olacaktı bizim için. Bu nedenle biz uygun eğitim alanını oluşturduk ve 40 kişiye eğitim verdirdik. Hem daha uygun oldu hem işten çıkma gerçekleşirse adam eksilir mi diye derdimiz olmadı ama bizim için en önemlisi zaman kaybı fazla olmadı.   
  bcdyzi2 ve Onur17 bu yazıya teşekkür etti.
 9. Onur17

  Onur17 TÜİSAG Üyesi

  zaten itfaiye bildiğim kadarıyla 40 kişiden az personeli olan yerlere gelip eğitim vermiyor

     

   
 10. bcdyzi2

  bcdyzi2 TÜİSAG Üyesi


  Merhaba kolay gelsın bılgı ıcın tesekkurler.benım sormak ıstedıgım ıtfaıyeden aldıgımız eğıtım gecerllılıgı kac yıl bende teklıf aldım 40 kısıye verıyorlar en mantıklısı o geldı banada.bırde ayngın sondurucusu aldıgım fırma bızde verıyoruz dıyıyor bu egıtımı ıtfayeden almamız gerektıgını gosteren yonetmelık varmı? bırde dıger tum personele genel bır yangın bılgılendırme eğıtımı verdırem sartımız varmı tesekurler....bu temel eğıtımde kac yılda bır olacak.   
  Haldun bu yazıya teşekkür etti.
 11. biyokimya

  biyokimya TÜİSAG Üyesi

  illaki itfaiyeden almanıza gerek yok diye biliyorum.Kendinizde vereilirsiniz.Fotoğraflarsınız belgelerini hazırlarsınız.Denetlemede sıkıntı olmaz.   
  Onur17 bu yazıya teşekkür etti.
 12. slhsmsk

  slhsmsk TÜİSAG Üyesi

  Endüstriyel Yangın Eğitimleri için iletişime geçebilirsiniz. Teorik ve uygulamalı her düzeyde ve detayda eğitim veriyorum.

  Herkese iyi çalışmalar.

   
 13. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik maddesini gönderiyorum faydası olacaktır.

  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
  Eğitim
  Genel eğitim
  MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.
  Özel eğitim
  MADDE 130- (1) İtfaiye eğitim birimi bulunmayan belediye itfaiye teşkilatlarının yönetici personelinin; genel yangın bilgileri, sivil savunma ve ilk yardım konularını içeren temel eğitimleri İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nce yapılır. Bu personelin her türlü eğitim giderleri, kuruluşlarınca kendi bütçelerinden karşılanır. Belediye itfaiye teşkilatının yönetici personelinin teknik eğitimleri ile diğer personelin temel ve teknik eğitimleri, kendi teşkilâtlarınca yaptırılır.
  (2) Bünyesinde özel itfaiye birimi bulunduran kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar ile diğer yapı, bina ve işletmelerde itfaiye birimi personelinin eğitimi, kendi imkânları ile kendi kuruluşlarınca, gerekirse mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatından yararlanılarak yapılır. Bu kuruluşlar, ilgili mevzuatına uygun şekilde yangın eğitimi veren özel okul, kurs ve dershanelerden eğitim hizmeti alabilirler.
   
 14. iso9001

  iso9001 TÜİSAG Üyesi

  BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
  19 Aralık 2007 ÇARŞAMBA
  Sayı : 26735
  Ekiplerin çalışma esasları

  MADDE 128- (1) Acil durum ekiplerinin birbirleriyle işbirliği yapmaları ve karşılıklı yardımlaşmada bulunmaları esastır.

  (2) Ekiplerin yangın anında sevk ve idaresi, itfaiye gelinceye kadar iç düzenlemeyiuygulamakla görevli amir veya yardımcılarına aittir. Bu süre içinde ekipler amirlerinden emir alırlar. İtfaiye gelince, bu ekipler derhal itfaiye amirinin emrine girerler.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica