işyerinde mesleki eğitim

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar,çalışan personelin mesleki eğitim sertifikalarını almak için,işyeri bünyesinde 40 saatlik branş eğitimi açma prosedürü nedir?milli eğitim veya halkeğitim merkezi ile bu işi düzenleyebilirmiyiz?konu hakkında bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlardan paylaşım bekliyorum.teşekkürler.....

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
ilçe milli eğitim md. ve işletmemiz arasında yaptığımız protokol sonucunda, işletme bünyesinde 5 ayrı branşta sertifikalı mesleki eğitim kursuna başlamış bulunmaktayız.kendi bünyemizde çalışan mühendis ve teknik öğretmen arkadaşlarla birlikte kaynakçılık-pres ve sac işleme operatörlüğü-dökümcülük-üniversal torna ve freze operatörlüğü ve cnc talaşlı imalat operatörlüğü eğitimi vereceğiz.her branş için 40 saatlik modül eğitim sonucunda sınav yapılıp,başarılı olanlara ilçe milli eğitim tarafından sertifikaları verilecektir.ilgilenen arkadaşlara duyurmak istedim...

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
En yakın mesleki eğitim merkezleri milli eğitimler protokol yapın O kurumlar size yol gösterecektir.

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Bizde bu işi yakınımızdaki mesleki teknik eğitim merkezinle ortaklaşa gerçekleştirdik. Eğitimleri biz ayarladık içeriğini programlanmasını dersleride biz verdik. Sadece merkezin sınıflarını kullandık gayet verimli eğitimler oldu.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
En yakın mesleki eğitim merkezleri milli eğitimler protokol yapın O kurumlar size yol gösterecektir.
........5 ayrı branşta sertifikalı mesleki eğitim kursuna başlamış bulunmaktayız.......

selin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Mesleki eğitim konusunda geçen yıl İK departmanımız İşkur' un benzer eğitim programı ile ilgili görüşmeler yapmıştı. İşkur eğiticiyi dışarıdan kendimizin bulması gerektiğini ya da kendi bünyemizde mevcut kişi var ise de Usta Öğretici (kimdir, nasıl olunur bilmiyorum açıkçası) olması gerektiğini belirtmişti. Sizin bahsettiğiniz eğitimler ile bu eğitimler aynı mıdır?

Peki siz eğitim içeriklerini her branşa göre kendiniz mi hazırlıyorsunuz? Milli Eğitim' in belli bir programı var mı? Eğer mümkünse bu ders programlarını paylaşabilir misiniz?
Ayrıca bu eğitimleri düzenlediğimizde çalışanların mesleki eğitim gerekliliği şartını da karşılamış olacağız değil mi?

İyi çalışmalar dilerim.

Selin Aras
Çevre Mühendisi - C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
selin hanım,bakanlığın yayımladığı tebliğe göre artık ağır ve teh.işlerde sertifikasız personel kalmayacak..bu nedenle ağır ve tehlikeli işlerde sertifika alınması için ve eğitim şartını yerine getirmek için milli eğt. md ile işbirliği yaptık.eğitici olarak mühendis arkadaşlar ve teknik öğretmen arkadaşları kabul ediyorlar. konular %60 iş güvenliği, %40 meslek dersleri. müfredat modülünü (konuları) onlar veriyor, eğitimin içeriklerini biz hazırlıyoruz. sizin sorduğunuz gereklilik şartını karşılıyor zira sertifikayı devletin kurumu yani milli eğitim md veriyor selin hanım...
iyi çalışmalar sizede...

mmdindar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Cem Bey, Mesleki eğitimleri ISG uzmanı mühendisler verebilir demişsiniz. Bu ISG Uzmanının eğiticinin eğitimini almış olması şartı var mı?

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
sayın mmdindar,eğitici olmak için isg uzmanı olması şartı yok öyle birşey demedim...üniversitelerin verdiği müh.diplomalarını kabul ediyorlar mesleki eğitici olabilmek için..iş güvenliği eğitimi ile karıştırmayalım...

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Eğitimcilerin eğiticisi olabilmek için belli branşlarda ve eğitimden geçmesi gerekir. İsg Uzmanı olmak tek başına yeterli değildir.

BARIŞ KAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Cem Bey;
Mesleki eğitim vermek için Mühendiste olsanız USTA ÖĞRETİCİ BELGESİ olması gerekiyor. Bu yüzden bende aldım

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Cem Bey;
Mesleki eğitim vermek için Mühendiste olsanız USTA ÖĞRETİCİ BELGESİ olması gerekiyor. Bu yüzden bende aldım
bizde öyle bir şart aramadılar barış bey,mühendis ve teknik öğretmenleri mesleki eğitici olarak kabul ettiler...

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Barış Bey

Usta öğretici belgemiz yoktu bizim fakat teknik öğretmendik hiçbir sıkıntı çıkmadı eğimleriverirken kendi personelimize. Zaten kendi personelinize veriyorsunuz eğitimi ve eğitimi verecek personelin diplamaları ilçe milli eğitime ve kaykamalığa gidiyor onaylanıyor yani illa usta öğretici belgesi aramıyorlar ya da en azından bizde aramadılar.

ozgur_snmz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Değerli arkadaşlar mesleki eğitim verebilmeniz için mutlaka ki pedogojik formasyona ihtiyacınız vardır, bu konuda teknik öğretmenler yeterli ancak mühendis arkadaşların usta öğretici eğitimine katılarak bu alanda eğitim vermeleri sağlanabilir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinde eğitici personel ve usta öğretici aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır.

Eğitici Personel: Meslekî yeterliğe sahip öğrencilerin iş yerindeki eğitiminden sorumlu, iş pedagojisi eğitimi almış, meslekî eğitim yöntem ve tekniklerini bilen, uygulayan veya meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumlarında atölye, lâboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği yapabilme yetkisine sahip kişiyi,
Usta Öğretici: Ustalık yeterliğini kazanmış; aday çırak, çırak, kalfa ile meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumları öğrenci/kursiyerlerinin iş yerindeki eğitiminden sorumlu, meslekî eğitim tekniklerini bilen ve uygulayan, usta öğreticilik belgesi sahibi olan kişiyi,

İş yerinizde bu eğitimleri düzenlerken, mesleki eğitim merkezi Teknik öğretmen ve usta öğretici arkadaşları öğretici gösterip diğer mühendis arkadaşlarıda bunun dışında tecrübelerinden faydalanmak amacıyla kullanmış olabilir. Ancak formasyonu olmayan (Teknik öğretmen yada Usta Öğretici belgesi olmayan) arkadaşlar öğreticilik yapamaz.
İyi çalışmalar..

Mustafa ESEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Evet yönetmelikte öyle yazıyor ama şimdilik uygulanmadığını bende A sınıfı bir eğiticiden duymuştum.nedeni zaten yetersiz olan isg uzmanları demişti ilerde eğiticilerin eğitimine katılmadan eğitim yaptırılmayacaği ihtimalinden bahsetmişdi ama şimdilik uzmanların eğitimini kabul edildiğini söyledi.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Resmi Gazete Tarihi: 31.05.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27244

AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAK İŞÇİLERİN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR TEBLİĞ

Amaç
MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesinde yer alan ve ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılan işçilerin mesleki eğitimlerinin usul ve esaslarını düzenlemektir.
Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 4857 sayılı Kanunun 85 inci maddesine göre çıkarılan, 16/6/2004 tarihli ve 25494 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” kapsamında bulunan işyerlerinde çalışan işçileri kapsar.
Dayanak
MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ, 4857 sayılı Kanunun 85 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
Tanımlar
MADDE 4 – (1) Bu Tebliğin uygulanmasında;
a) Bakanlık: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,
b) Mesleki Eğitim: Örgün veya yaygın eğitim yoluyla bireyleri mesleğe hazırlamak, meslek sahibi olanların mesleklerinde gelişmelerini ve yeni mesleklere uyumlarını sağlamak amacıyla gerekli bilgi, beceri, tavır ve değer duygularını geliştiren ve bireylerin fiziki, sosyal, kültürel ve ekonomik yeteneklerinin gelişim sürecinin bir plan içerisinde yürütülmesini sağlayan eğitimi,
c) Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumları: Mesleki ve teknik eğitim alanında, diplomaya götüren orta öğretim kurumları ile belge ve sertifika programlarının uygulandığı her tür ve derecedeki örgün ve yaygın eğitim-öğretim kurumlarını,
ifade eder.
Mesleki eğitim zorunluluğu
MADDE 5 – (1) Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur.
(2) İşyerinde yapılan işler, asıl iş itibariyle “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” kapsamında yer almakla birlikte, işçinin yaptığı iş ağır ve tehlikeli işler kapsamı dışında ise, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesi kapsamında mesleki eğitim alma zorunluluğu aranmaz.
Mesleki eğitimin belgelendirilmesi
MADDE 6 – (1) Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin, aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:
a) 3308 sayılı Kanuna göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi,
b) 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 48 inci maddesi ile 31/12/2008 tarihli ve 27097 (6. Mükerrer) sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Türkiye İş Kurumu İşgücü Uyum Hizmetleri Yönetmeliği”nin 4 üncü maddesinin (f) bendine göre faaliyet gösteren kurslardan aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesine göre alınan kurs bitirme belgesi,
c) 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 2 nci maddesinin (g) ve (i) bentlerine göre faaliyet gösteren kurslardan alınan kurs bitirme belgesi, operatör belgesi ve sürücü belgesi,
ç) 11/7/2002 tarihli ve 24812 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesinin Verilmesi Esas ve Usullerinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında alınan ateşleyici yeterlilik belgesi,
d) (Değişik:RG-9/3/2010-27516) Yukarıda sayılanların dışında kuruluş kanunlarında veya ilgili kanunlarca yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşları ile Milli Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, eğitim amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve dernekler, işçi ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletmeler veya işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,
e) Uluslararası kurum ve kuruluşlardan alınan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denkliği sağlanan belgeler.
f) (Ek:RG-9/3/2010-27516) 30/12/2008 tarihli ve 27096 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği kapsamında verilen meslekî yeterlilik belgeleri,
(2) (Ek:RG-9/3/2010-27516) 1/1/2009 tarihinden önce Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği kapsamına giren işlerde çalışmaya başlayan işçilere Milli Eğitim Bakanlığı ile birinci fıkranın (d) bendinde sayılan kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak protokoller çerçevesinde verilecek en az 32 en çok 40 saatlik eğitim sonucu düzenlenecek belgelere sahip olanlar bu Tebliğ kapsamında mesleki eğitim almış olarak kabul edilir.
Mesleki eğitim zorunluluğunun denetlenmesi
MADDE 7 – (1) Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin zorunlu mesleki eğitim diploma, sertifika veya belgelerinin bulunup bulunmadığı hususu, 4857 sayılı Kanuna göre Bakanlık İş Müfettişleri tarafından denetlenir.
(2) İşverenler, ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işçilerin mesleki eğitim belgelerinin bir örneğini, 4857 sayılı Kanunun 75 inci maddesine göre düzenlenen özlük dosyasında saklamak ve istendiğinde yetkili memurlara göstermek zorundadır.
Yürürlük
MADDE 8 – (1) Bu Tebliğ, yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme
MADDE 9 – (Değişik:RG-9/3/2010-27516)
(1) Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı birlikte yürütür.

altını çizdiğim tebliğ maddesine lütfen dikkat ediniz.....

Bekir38

Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba,
bu eğitimleri aldırmak için süre nedir arkadaşlar???
örnek, personel iş başı yaptı, belgesi yok,, siğortası yapıldı, iş güvenliği eğitimi falan hepsi tamam,
6 ay çalıştı ama hala eğitim almadı, belli bir süre varmıdır eğitim için,,,
olaki bu personel iş kazası geçirdi ,,, durum nedir???

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba,
bu eğitimleri aldırmak için süre nedir arkadaşlar???
örnek, personel iş başı yaptı, belgesi yok,, siğortası yapıldı, iş güvenliği eğitimi falan hepsi tamam,
6 ay çalıştı ama hala eğitim almadı, belli bir süre varmıdır eğitim için,,,
olaki bu personel iş kazası geçirdi ,,, durum nedir???
Mesleki eğitim almayan personelin çalıştırılması YASAKTIR.
Tabi bu yasak açıkça yönetmelikte belirtilmektedir.

halilah

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar benim bu mesleki eğitimlerle ilgili aklıma takılan birkaç şey var ;
Öncelikle ben çalışanlarıma mesleki eğitimlerini aldıracağım zaten henüz işbaşı da yapmadılar ancak mesleki eğitimlerini aldıktan sonrası benim ve hizmet verdiğim şirketim için daha önemli oluyor. Çalışanlara mesleki eğitimlerini aldırıp sertifikalarını teslim ettikten sonra bu adamlar beni ve şirketimi zor duruma sokacak şekilde işten ayrılmak isterse şirketimi, işin durmaması bakımından korumak adına nasıl bir önlem alabilirim yani bu adam ben sertifikamı aldım şirket parasını ödedi ama daha uygun bi iş buldum ve gidiyorum derse benim işimi tamamlaması için bu adamı şirketimde nasıl tutabilirim, böyle aksi bir duruma karşı nasıl bir önlem alabilirim ???

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar benim bu mesleki eğitimlerle ilgili aklıma takılan birkaç şey var ;
Öncelikle ben çalışanlarıma mesleki eğitimlerini aldıracağım zaten henüz işbaşı da yapmadılar ancak mesleki eğitimlerini aldıktan sonrası benim ve hizmet verdiğim şirketim için daha önemli oluyor. Çalışanlara mesleki eğitimlerini aldırıp sertifikalarını teslim ettikten sonra bu adamlar beni ve şirketimi zor duruma sokacak şekilde işten ayrılmak isterse şirketimi, işin durmaması bakımından korumak adına nasıl bir önlem alabilirim yani bu adam ben sertifikamı aldım şirket parasını ödedi ama daha uygun bi iş buldum ve gidiyorum derse benim işimi tamamlaması için bu adamı şirketimde nasıl tutabilirim, böyle aksi bir duruma karşı nasıl bir önlem alabilirim ???
Çalışanlarınızın Mesleki Eğitim Belgelerini işveren olarak siz almak zorunda değilsiniz. Yönetmelik gereği siz çalışanlarınızı işe alırken Meleki Eğitim Belgelerini sorgulamak durumundasınız. Yani yönetmelik derki Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yeralan işyerlerinde Mesleki Eğitim Belgesi olmayan personel çalıştırılamaz. Sonuç olarak çalışanlar mesleki eğitim belgelerini kendileri alırlar. Ancal siz işveren olarak çalışanlarıma maliyet çıkmasın diye bir isnsiyatif kullanırsanız o da ssizin personelinize yapmış olduğunuz hayır işi olmuş olur. çalışanlarınıza ben sizin belgelerinizi aldım o yüzden işten çıkamazsınız deme gibi bir şey sözkonusu değildir. Çalışanlar almış oldukları belge ile başka bir işyerinde de çalışabilirler

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.