Soru Işyeri Hekimi Hk.

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında serkan bilgin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. serkan bilgin

  serkan bilgin TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bilindiği üzere yönetmelikte eğitimleri OSGB'ler verebilir yazıyor. Yani Tehlikeli sınıftaki bir işyerine Ahmet atandıysa, aynı OSGB'den olmak şartıyla Mehmet te eğitim verebilir.

  Ancak bu durum İşyeri hekimi için geçerlimidir?

  Örneğin A firmasına Doktor Ali muayene yapabilirken, aynı OSGB'den olmak şartı ile doktor Veli de muayeneyi yapabilir mi?


   
 2. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Yanlış kıyaslamalar üzerinden gidiyorsunuz. Eğitimleri vermek için bir uzmanın firmaya atanmasına gerek yok, dediğiniz gibi OSGB ve kamu kurum kuruluşları vb. verebiliyor. Şayet uzman da versin derse firma; uzmanı bünyesine almak durumunda. Bunun mevzuatıda eğitim yönetmeliği.

  Sizin verdiğiniz ikinci örnek işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirme yükümlülüğü. Bunda x OSGB ile anlaştım tüm elemanları gelir bana bu hizmeti verir diye bir uygulama yok. Atamalar isme özel yapılıyor dolayısıyla yarın bir gün bir denetlemede a kişisinin atandığı onaylı defteri b kişisi imzalamış veya a kişisinin atandığı bir yerdeki diğer evrakları b kişisi imzalamış olması durumunda buna müfettiş sorun çıkarabilir. Kanunen de evrakta sahteciliğe girer diye biliyorum (Başkasının yerine imza atmak).
  Eğer Siz sadece işbaşlangıcında gerekli olan raporu OSGB' den herhangi bir işyeri hekimi verebilir minin cevabını istiyorsanız, bunda bir sorun yok mevzuat zaten OSGB' nin verebilirliğini tanımlamış. İllaki sözleşme yaptığınız OSGB' den alacaksınız demiyor, ya bünyenizdeki veya herhangi bir OSGB bünyesindeki işyeri hekiminden işbaşı sağlık raporu alabilir diyor.

   
 3. İSGEROL

  İSGEROL TÜİSAG Üyesi

  Konu başlığı açılmışken, yaşanan sıkıntılar hakkında değerli görüşlerinizi almak isterim;
  OSGB'lerde yaşanan sıkıntıların başında işyeri hekimleri gelmektedir. Meslek hastalıkları konusunda deneyimli ve işini özverili yapan işyeri hekimleri bulunması konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. işyeri hekimleri ya kendi osgblerini açmış yada acilde nöbet tutup ek iş olsun diye osgblerde çalışan birçok işyeri hekimi bulunmaktadır. Lakin buna rağmen işyeri hekimleri hala ve malesef poliklinik hizmetlerini iş sağlığı alanında da sürdürmektedir. Bu sıkıntıları sizler nasıl çözüyorsunuz?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica