Soru Işitme Engelli Biri Tehlikeli Sınıfta Çalışabilir Mi?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında oğuz1983 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. oğuz1983

  oğuz1983 TÜİSAG Üyesi  işitme engelli bir kişi tehlikeli sınıfta yer alan bir fabrikada makina operatörü olarak çalışabilir mi?


   
 2. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  işyeri hekiminiz çalışabilir der ise çalışabilir. işe giriş/periyodik muayene raporunda bu hususu özellikle belirtmesi gerekir.

   
 3. Mehmetaltin

  Mehmetaltin TÜİSAG Üyesi

  İlk sorulması gereken sorudur "Hangi makinanın operatörü?"

  Makinanın çalışırken çıkardığı sesi duymaması güvenlik açısından bir zaafiyet oluşturacak mı? Veya işyerinde acil durum uyarı sistemi var ise o kişinin çalıştığı bölümde aynı işlevi yapacak görsel bi uyarıcı mevcut mu?

  Eğer ki iş makinası ise (forklift, unimog, vinç, loader vs) kesinlikle kullanmamalı diye düşünüyorum.

     

   
 4. oğuz1983

  oğuz1983 TÜİSAG Üyesi

  işkurdan özürlü kadrosundan girmesi gerekmiyor mu peki?

   
 5. oğuz1983

  oğuz1983 TÜİSAG Üyesi

  bir halı fabrikasında halı dokuma makinasında çalışacakmış.kocaman bir makine.en basitinden geri geri gelen bir forkliftin sesini bile duymayıp ta altında kalabilir.bana işveren yetkilisi dediki yıllardır bu şekilde başka bi halı fabrikasında çalışmışmış bu kişi dedi.ben de çok riskli oldugunu söyledim.ofis çalışanı falan olsa neyse de adam koca makinanın operatörlüğünü yapacak

     

   
 6. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Bir kere teknik olarak bile hata var. Bu kişinin dokuma makinesinde çalışabilmesi için duyması gerekir. Çünkü bu makinelerde personeller arızayı duydukları seslerden anlarlar ve ona göre müdahale ederler, ayrıca yine bu makine de tek kişi çalışılmaz operatör makine başında, telci cağ kısmında olacak şekilde 2 kişi çalışırlar, ve bu kişilerde yine aralarında bağrışarak anlaşırlar. Burası için ne kadar ışıklı uyarı sistemleri de yapılsa hiçbiri gürültünün duyulmasında ki etkiyi yapmaz. Bu sebeple de bu makine başına duymayan bir personelin geçirilmesi öncelikle işverenin işine gelmez. İş güvenliği açısından zaten siz bu adamı fabrikanın içine bırakarak forklift, yangın, acil durum gibi tehlikelerin ortasına bodoslama atmış oluyorsunuz. Ben çalıştırılmamasından yanayım.

   
 7. Hanzadem

  Hanzadem TÜİSAG Üyesi

  çalıştırılmaz..bunu düşünmeyi bile fazla buldum açıkcası..
   
 8. oğuz1983

  oğuz1983 TÜİSAG Üyesi

  Ben de çalıştırılmamasından yanayım elbette.ama bana işvereyen yetkilisi,adamın yıllardır bu tarz makinelerde çalıştığını söylüyor.ben de en son dedimki işkura götürün adamı ve engelli kadrosundan işe alın.işkur adamın durumuna göre iş önercektir muhtemelen.böylece onlar da sorumluluk almış olur   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica