İsig tüzüğü değişikliği hakkında

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında leventsert tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi  http://www.bilgit.com/tuzuk.html
  arkadaşlar tüzük kaldırıldı, linkte açıklaması da var bilgilerinize ...


   
 2. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  O bir yorumdur ve muhtemelen yeni sınavda da tüzükten sorular gelecektir.
  Kaldırılmıştır demenin ön şartı, "İSİG ..kaldırılması hakkında .." diye bir ibarenin resmi gazetede yayınlanmasıdır ve henüz böyle birşey olmadı
  Saygılar

   
 3. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız yanlış bir ifade kullanmışım :) isig tüzğünün dayanağı kalmamıştır. Sınavlarda sorulması ile alakalı olarak bir bilgim yoktur.

     

   
 4. dayanağı kalmamış ile yürürlükte değildir arasında çok ciddi farklar olduğuna güzel örneklerden biri bence

   
 5. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  Sevgili arkadaşım; isig tüzüğü 25 ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı iş kanununun 74. maddesşne dayanılarak çıkartılmıştır. 25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı iş kanunun 14. maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş kanununun 120nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.

  Ancak aynı kanunun (4857 sayılı iş kanununun) geçici 2. maddesiyle "1475 sayılı kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır." hükmü gereğince yürürllükte kalmıştır.

  Fakat, geçici 2. madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

  Özetle tüzüğün son yasal dayanağı olan geçiçi 2. madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı tüzüğün herhangi bir yasal dayanağı kalmadığından hükümleri geçersizdir.

  Şimdi bir tüzüğün hiçbir yasal dayanağının kalmaması ve hkümlerinin geçersiz olması ile yürürlükten kaldırılması arasındaki çok ciddi farkı açıklayabilir misiniz?

     

   
 6. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  30.12.2012 tarih 14765 sayılı resmi gazete ile kaldırıldı.

   
 7. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Ali Rıza bey, belirttiğiniz tarihteki resmi gazete 28513 sayılı ve o gazetede İSİG tüzüğünün kaldırılmasıyla ilgili bir şey yok !?
   
 8. ismet ata

  ismet ata TÜİSAG Üyesi

  bir bakanlık bu duruma açıklık getirmekten ne kadar aciz anlamış değilim. sonuç itibari ile karmaşaya devam   
 9. Dayanağı kalmamıştır diyen ve sonra da yürürlükten kalkmıştır diyen aynı kişi olduğuna göre, aynı tabirleri kullanan aradaki farkı çok iyi biliyordur. O yüzden açıklama yapmaya da bence çok gerek yoktur :)

     

   
 10. jeolog-ipek-83

  jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bende çok inledim. Tüzük olmadan iş sağlığı vegüvenliği olamaz. O yüzden kaldırılan tüzükler yerine yönetmelikler var. Bu çok eski bir mevzu. her sene tartışılmış ve hep iş sağlığı ve güvenliği tüzüğünden sorular gelmiş. O yüzden yönetmelikleri okuyun ve iş sağlığı tüzüğünde yabana atmayın   
 11. emrekvlcm

  emrekvlcm TÜİSAG Üyesi

  Hazırladığım risk analizi raporunda yasal dayanak olarak iş güvenliği tüzüğünü yazmıştım. Sonra iş yerine denetime geldiklerinde bu tüzüğün kaldırıldığı ve yazmamız gerektiğini söylediler. Peki şuan 550 maddelik tüzüğü yok sayarsak, dayanak olarak fazla birşey kalmıyor.. Yazdığım tehlikeler sadece bu tüzükte bulunuyor..   
 12. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  Her uygunsuzluğu illaki bir mevzuata eşleştirme mecburiyeti yok. Genel olarak "6331' in 10. maddesi ve buna dayanılarak hazırlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği hükümleri esas alınarak hazırlanmıştır" gibi bir giriş ile risk analizinin mevzuat gerekliliğini belirtmek yeterli olacaktır diye düşünüyorum. İllaki her bir uygunsuzluğu mevzuat ile eşleştirecekseniz yönetmelikleri çok iyi derleyip maddeleri bulmanız gerekecek. Bu maddeler sanırım %70' ini karşılıyor geriye kalanlar içinde yeni yönetmelikleri bekleyeceksiniz.

  İyi çalışmalar.

   
 13. İsmail HAN

  İsmail HAN TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  Bende hala yapmakta olduğum bir risk analizi için uygun güvenlik önlemlerini yönetmeliklerde bulamadım. Bu yüzden son çare olarak tüzüğe başvurdum. Ancak analiz bittikten sonra işyeri avukatları tarafından tüzğün kaldırıldığını ve bu önlemlerin geçersiz olduğunu duymam muhtemel. Yaptığım analize yasal dayanakları yazmadığım taktirde önlemleri alırken iki kere düşünülüyor. Ne yapmak lazım anlayamadım...
   
 14. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Risk analizinde pek çok maddenin dayanağı o tüzük, ve şu andaki uygulamada analiz ve periyodik kontrol yapanlar tüzüğü kaynak gösteriyor. Siz avukatların itiraz riskini göze alarak tüzüğü kaynak gösterin bence.Aksi halde meslek yapılamaz hale düşer.

   
  İsmail HAN bu yazıya teşekkür etti.
 15. İsmail HAN

  İsmail HAN TÜİSAG Üyesi

  Yani evet özellikle elektrik ve basınçlı kaplar yönetmeliğinde sıkıntı yaşıyorum ben...   
 16. Münevver Tezcan

  Münevver Tezcan TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba,
  forumda bir çok konuya yazdım ama cevap yok 21 Aralık sınavında Tüzükler yok deniyor doğrumudur?hala yürürlükte olan tüzüklerden sorumlu değiliz demek ne kadar doğru dün Levent Kavlak böyle bir şey paylaşmış face de bilen varmıdır doğrusu ne?

   
 17. Münevver Tezcan

  Münevver Tezcan TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba,
  forumda bir çok konuya yazdım ama cevap yok 21 Aralık sınavında Tüzükler yok deniyor doğrumudur?hala yürürlükte olan tüzüklerden sorumlu değiliz demek ne kadar doğru dün Levent Kavlak böyle bir şey paylaşmış face de bilen varmıdır doğrusu ne?

   
 18. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba Münevver hanım;
  Bu sorunuza kimse kesin cevap veremez. Çünkü resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak geçmişe bakarak %99,9 oranında geçerli cevaplar verilebilir. Bunlar;
  1) Tüzük ismi ile başlayan soru sorulmayacak
  2) Diğer mevzuatla çelişmeyen ve yanlız tüzüklerde cevabı olan soru sorulabilir. Bunlar da 10' u bulmaz.
  Benim acizane tavsiyem diğer mevzuatı bitirdikten sonra tüzükleri dert etmenizdir. Yaklaşık 35 yönetmelik, 5 kanun, bir iki tanede tebliğ var. Bunları çalıştıktan sonra tüzükleri yine dert ediyorsanız, tüzükte yazıyor kesin doğrudur demeden (diğer mevzuatla çelişiyorsa diğer mevzuat geçerli olacaktır veya soru iptal olacaktır) bir göz atmakta fayda var.
  Saygılar.

   
  Münevver Tezcan bu yazıya teşekkür etti.
 19. akif.dogan

  akif.dogan TÜİSAG Üyesi

  Bana göre sormayacaklar. Çünkü 18 Ağustos sınavına bakacak olursanız tüm TÜZÜK soruları iptal edilmiş durumda.

   
  Münevver Tezcan bu yazıya teşekkür etti.
 20. Münevver Tezcan

  Münevver Tezcan TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  5 kanun dediğiniz nelerdir?4857 ve 6331 dışındakiler..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica