Isgb Nerelerde Bulunması Gerekli

senel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
isgb ler ek 1 de belirtilen araç ve gereç ile donatılır ve işyerlerinde çalışanların acil durumlarda en yakın sağlık birimine ulaşmasını sağlamak uzere uygun araç bulunudurulur.
yani her isgb hasta nakil aracımı bulunduracak,bunu özel ambulans şirketinden hizmet olarak alamaz mı?

İsg hizmetleri yönetmeliği aşağıdaki maddeye bakarsak, işveren tam zamanlı isg uzmanı ve işyeri hekimi bulundurduğunda isgb kurar diyor, yani her yerde isgb olmak zorunda değildir...

İşverenin iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili yükümlülükleri

MADDE 5 – (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

(2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.

(3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

Mustafaea

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanıyım. Fizik Mühendisiyim ve Bilgisayar Formatörüyüm. Uzman olarak iş arıyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.