Isgb Nerelerde Bulunması Gerekli | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Isgb Nerelerde Bulunması Gerekli

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. AhmetBBozbay

  AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi  Merhaba Arkadaşlar,
  Yeni kanun tasarısına baktığımda eğer tam süreli iş hekimi veya iş güvenliği uzmanı bulundurulacaksa isgb kurma şartı getiriyor.Madde 6 bent 2...

  isgb de bulunması gerekenlerde malum 12m2 ilk yardım ve muayene odasıyla beraber 8m2 iş güvenliği uzmanlığı odası. Şimdi benim sorum eğer tam süreli hekim veya iş güvenliği uzmanı çalıştırma mecburiyeti yoksa isgb kurulması şart değil mi ve de muayene,ilk yardım odası ve uzman odası bulundurulması şart değil mi??

  şimdiden teşekkür ederim


   
  Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 2. AhmetBBozbay

  AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

  bilen yok mu arkadaşlar :)

   
 3. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  yaa bende bu konuyu merak ediyorum şimdi dışarıdan danışman olarak hizmet veren işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı sözleşme imzalamayacak mı

     

   
 4. engin12

  engin12 TÜİSAG Üyesi

  ben de aynı konuyu merak ediyorum. örneğin işletmede 100 kişi çalışıyor ve iş yeri hekimi ile iş güvenliği uzmanının çalışması zorunlu olan saatler belirli. (işyeri hekimi ayda en az 13 saat, isg uzmanı ayda en az 20 saat) yine de isgb kurulması, ilk yardım ve isg uzmanı odaları bulunması zorunlu mu? hangi yönetmelikte bu zorunluluğu görebiliriz?

   
 5. ali ihsan saatci

  ali ihsan saatci TÜİSAG Üyesi

  Bende aynı konuyu merak ediyorum. peki kurmadı OSGB den bu hizmeti aldıysa, kalkıp gidip OSGB nin muayene odasını mı kullanacak? bu mantalite açısından mekanların varlığı olmalı. Tecrübeli arkadaşlar cevap verirse sevinirim. Ben henüz adayım.

     

   
 6. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Sanırım bakanlığa sorulması gerekiyor

   
 7. engin12

  engin12 TÜİSAG Üyesi

  konuyla ilgili yardımcı olabilecek, yorum yapabilecek başka kimse var mı arkadaşlar?
   
 8. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  arkadaşalr bildiğim kadarıyla iş yeri hekimi ve işg uzmanı şartı az tehlikleide 1000 işçi tehlikleide 750 işçi çok tehlikleli de 500 işçi eğer bu sayılar bulunuyorsa isg birimi kurulmalı diye biliyorum. ayrıca 50 üzeri her iş yerinde iş güvenlik kurulu zorunlu   
 9. ssarica06

  ssarica06 TÜİSAG Üyesi

  Bu kanun:
  MADDE 30 – (1) Aşağıdaki konular ile bunlara ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmeliklerle düzenlenir:
  1)...
  2) İşyeri sağlık ve güvenlik birimi ile ortak sağlık ve güvenlik biriminde görev alacak işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin nitelikleri, işe alınmaları, görevlendirilmeleri, görev, yetki ve sorumlulukları, görevlerini nasıl yürütecekleri, işyerinde çalışan sayısı ve işyerinin yer aldığı tehlike sınıfı göz önünde bulundurularak asgari çalışma süreleri, işyerlerindeki tehlikeli hususları nasıl bildirecekleri, sahip oldukları belgelere göre hangi işyerlerinde görev alabilecekleri.

  Bu da atıfta bulunduğu yönetmeliğin taslağındaki ilgili bölüm:
  Madde 5)...
  c)Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını
  veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.
  (2) İşveren gerekli belgelere sahip olması ve bu Yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirmesi halinde
  kendi işyerinde iş güvenliği uzmanlığı görevini yerine getirebilir.

  Yani kısmi süreli sözleşmeden burda hiç bahis yok ama sürelerin hesaplanmasında uzmanın kısmi süreli çalışabileceği belli. Belirsiz olan şey; uzman OSGB den mi gelmeli yoksa belirli süreli iş sözleşmesi yapılarak danışmanlık hizmeti gibi mi olacak?
  Bu karışıklığa neden olan yazım usulü sanırım, açıklık yok, biz çıkarım yapıcaz. Ben de şunu çıkardım :)
  Kısmi süreli sözleşme imzalayarak işverenin çalışanı oluyoruz böylece OSGB den hizmet almaya gerek kalmıyor. Bunu böyle yazmak kanunun karizmasını bozar çünkü; illa dolanbaçlı olacak, millet forumlarda kafa patlatacak!!!

     

   
  FUNDA3426 ve mehmet numan bu yazıya teşekkür etti.
 10. mehmet ali aslan

  mehmet ali aslan TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR 29 ARALIK 2012 TARİHLİ İSG HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ MADDE 5 BENT(3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir. DİYOR.
  AYNI YÖNETMELİĞİN MADDE 10 U İSGB DETAYLANDIRIYOR.
  BENT B) Bu birimlerde sekizer metrekareden az olmamak üzere bir iş güvenliği uzmanı odası ile işyeri hekimi tarafından kullanılmak üzere bir muayene odası ve 12 metrekareden az olmamak üzere bir ilkyardım ve acil müdahale odası bulunur. Tam zamanlı görevlendirilecek her işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı için aynışartlarda ayrı birer oda tahsis edilir.
  MADDE 11 E BAKARSAK
  (2) 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde işveren,
  a) İşyeri hekimi ile diğer sağlık personeline ve iş güvenliği uzmanına 8 metrekareden az olmamak üzere toplam iki oda temin eder. DİYOR
  AYNI MADDE DEVAMINDA
  3) 50den az çalışanı olan işyerlerinde işveren, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetini etkin verebilmesi için çalışma süresince kullanılmak üzere uygun bir yer sağlar.

  Bence olay gayet net tam zamanlı uzman ve hekim görevlendirilmesi gereken işyerleri için isgb kurulmalı tam zamanlı calısması gerekmeyen işyerleride iki gruba ayrılmıs 50işçi uzerı calısanı olan ısyerınde yıne aynı sartlarda oda temın edılmesı gerekıyor 50 işçi çalısanan altında ıse metrekare ve ayrı ayrı oda sınırlaması yok sadece uygun bır yer ıstenıyor.   
  zuzu_5534, Burcum, soley ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. engin12

  engin12 TÜİSAG Üyesi

  Mehmet Ali Bey çok teşekkür ederim. Yeterince açıklayıcı bir cevap olmuş. Buradaki ifadelere göre İSG Uzmanı için de İşyeri Hekimi için de 8'er metrekarelik 2 oda yeterli olacak gibi görünüyor. İşyeri Hekimi odası için örneğin; lavabo bulunması, bulunması gereken ekipman listesi vb. zorunluluklardan bahsedilmiyor. İSGB kurması zorunlu olmayan ancak 50'den fazla işçi çalıştıran işyerlerinde İşyeri Hekimi odası minimum şartları için bir açıklama göremedim. Bu konuda da bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.   
 12. mehmet ali aslan

  mehmet ali aslan TÜİSAG Üyesi

  Engin Bey; 29 aralık 2012 tarihli resmi gazetede yanınlanan iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinin madde:10-11 ve aynı yönetmeliğin ek-1 ini incelemenizi öneririm.
  madde:11 Bent (6) Tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi zorunlu olmayan hallerde, işyerinde bu maddeye göre oluşturulan ve belirtilen şartları karşılayan birim, düzenlenen sağlık raporları bakımından İSGB olarak kabul edilir.
  Yanı sız 50den cok calısanı olan bır ısletmede tam zamanlı uzman ve hekım calıstırma zorunlulugunuz olmasa bıle kurdugunuz bırım ISGB olarak kabul edılecegınden dolayı aynı yonetmelıgın madde:10 undakı C bentıne gore Ek-1 dekı arac ve gereclerı tedarık etmenız gerekmektedır. Eeee ne farkı kaldı kı dersenız aradakı fark 12metrekare ılkyardım ve acıl mudahale odası yapmanıza gerek yok ve bırden fazla uzman ve hekım olmayacagından dolayı her bırıne ayrı ayrı oda sartıda olmamıs oluyor.
  Toparlarsak uzman ve hekıme 8 er metrekarelık oda EK-1 dekı arac gerecler ve acıl durumlarda ıscıyı en yakın saglık kurulusuna goturmek uzere uygun bır arac gerekıyor. Ve odalar ısletmenın gırıs katında olması esastır ayrıca bırbırıne yakın olmalı ıscılerın kolayla gorebılecegı sekılde levhalandırılmalı.

   
  soley ve Sadettin Fırat bu yazıya teşekkür etti.
 13. engin12

  engin12 TÜİSAG Üyesi

  Mehmet Ali Bey, bahsettiğiniz maddede geçen ".... düzenlenen sağlık raporları bakımından İSGB olarak kabul edilir." ibaresi yine net değil gibi. "düzenlenen sağlık raporu bakımından" denince ne anlamamız gerekiyor? Sizin belirttiğiniz gibi düşünürsek; "madde 11 bent (3) 50’den az çalışanı olan işyerlerinde işveren, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetini etkin verebilmesi için çalışma süresince kullanılmak üzere uygun bir yer sağlar." Buna göre örneğin 15 çalışanı bulunan küçük bir atölyede bile EK-1'deki malzemelerin bulundurulması zorunluluğu varmış gibi anlaşılıyor. (her atölyede bir ekg cihazı mı bulunacak? :) ) Buradaki püf noktanın "düzenlenen sağlık raporu bakımından" ibaresi olduğunu düşünüyorum ama tam olarak ne anlama geldiğini de çözemedim.
  NOT: İSGB ve OSGB'lerde, bulundurulması gereken cihazlar, minimum ortam koşulları gibi konuların tamamen aynı olması gerektiğini düşünürsek, sanki tüm işletmeler OSGB'lere yönlendirilmeye çalışılıyor gibi görünüyor.
   
 14. mehmet ali aslan

  mehmet ali aslan TÜİSAG Üyesi

  Engin Bey; Bahsettiğiniz gibi bir anlam çıkıyor her koşulda ek-1 dekı malzemelerın tedarık edılmesı gerekıyor gıbı gorunuyor daha sonra cıkacak yonetmelıklerle bu duzenlenırse bılemem artık sımdılık durum bu sanırım bu konuda bılgısı olan arkadasımız varsa paylasırsa cok sevınırız.

   
 15. tarik

  tarik Guest

  arkadaşlar konuyla ilgili kafama takılan, 50 den fazla çalışanı olan işletmelerde malum uzman ve hekim için 2 tane oda ayırmak gerekiyor ve iş merkezlerinde bulunan ofis tarzı yerlerde oda temini sıkıntılı bir durum. sonuçta biz firmaya sadece haftanın belirli bir günü gidiyoruz. benim sormak istediğim, hizmet verdiğim az tehlikeli, 50 den fazla çalışanı olan firmada haftanın 2 günü kullanılmayan bir oda var. burayı aynı zamanda hekim odası veya en azından uzman odası olarak kullanabilir miyiz? yoksa illa ki uzman ve hekim için ayrı 2 oda mı olması gerekecek?   
 16. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Odayı hem kullandığınız günler için hemde uzman ve hekim için dizayn edebilecekmisiniz . Ayrıca sayınız 50 ve üzeri ama kaç kişi bunlar önem arzetmekte, bütün şartları taşıdığı zaman gelen görevlilere rahatlıkla gözterebilcekseniz bence mesele yok kullanabilirsinz

   
  Beka Kavgaoglu bu yazıya teşekkür etti.
 17. tarik

  tarik Guest

  60 kişi bulunmakta ve vardiyalı çalışma yapılmaktadır. tabi hekim odası muayenelerin yapılması ve donanım bakımından ayrı olması münasiptir ama en azından uzman odasını bu şekilde kullanabilir miyiz? yani asıl öğrenmek istediğim o odayı sadece uzman kullanacak gibi bir durum mu var ortada?
  (2) 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde işveren,
  a) İşyeri hekimi ile diğer sağlık personeline ve iş güvenliği uzmanına 8 metrekareden az olmamak üzere toplam iki oda temin eder.

  aslında madde gayet açık fakat kolay uygulanabilirlik açısından irdeleyince böyle sorular ortaya çıkıyor.

   
 18. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Maddeyi aynen uygulamanız gerekir bence siz hiç sıkıntıya girmeyin bırakın işveren düşünsüz siz sadece maddede ne yazdığını işvereninize hatırlatın bence.

   
  tarik bu yazıya teşekkür etti.
 19. mez10

  mez10 TÜİSAG Üyesi

  Fulltime isg uzmanı yada işyeri hekimi çalıştırması gereken işyerinde çalışıpta , gerçekte olması gerektiği gibi İSGB si olan var mı aranızda?

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 20. albicans

  albicans TÜİSAG Üyesi

  isgb ler ek 1 de belirtilen araç ve gereç ile donatılır ve işyerlerinde çalışanların acil durumlarda en yakın sağlık birimine ulaşmasını sağlamak uzere uygun araç bulunudurulur.
  yani her isgb hasta nakil aracımı bulunduracak,bunu özel ambulans şirketinden hizmet olarak alamaz mı?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica