İSG Uzmanlığı ile ilgili bir oda kurulmalımı?

MuratDemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar Arkadaşlar,

Konuyu açan arkadaşımıza teşekkür ederim. Güzel bir konu başlığı,
Bu konu başlığında daha önce forumda konular açılmıştı onlarıda incelemenizi öneririm.

İSGU odası mutlaka kurulmalı, burada tartışılan konuların hepsi veya çok çok büyük çoğunluğu oda ile birlikte halledilebilecek olan şeylerdir.

1- İSGU odası ne TMMOB çatısı altında, nede TOBB çatısı altında kurulamamaktadır. Kendi kurulum kanunları gereğince.
2- İSGU odası kurulabilmesi için yeni bir "" yasanın"" çıkması lazım. Çünkü herne kadar mühendis ve teknik üniversite disiplerinden mezunları içine almakla birlikte, farklı bir disiplin.
3- İSGU odası çatısı altında İş yeri hekimleri olmalımı olmamalımı konusu tartışmaya açık olmakla birlikte, iş yeri hekimlerinin Tabibler odası çatısı altında bir kurulu var. Aynı zamanda farklı bir disiplin bu nedenle iş yeri hekimleri bu çatı altında olmamalı diye düşünmekteyim. fakat kurulacak odanın bünyesinde işyeri hekimleriyle koordinasyon kurulu kurulabilir
4- Başbakanın Odalara siyasal yapılarından dolayı karşı çıktığı bilinmekte, bu yüzden çıkartılacak kanunun çok ince ve sık dokunması açık kapı ve yoruma yer bırakmadan yapılması lazım. Siyasallaşmaması adına.

Oda konuda bir çalışma yapılmakta olduğunu da biliyorum.

Diğer kısımları da rahatlıkça tartışabiliriz ama sorunun cevabı şimdilik bu kadar

saygılar

fuat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ELEŞTİRDİĞİ DAVA AÇTIĞI HANGİ KONUDA YANLIŞ TOMMB
Sanal ortamda BÜYÜK HARFLE yazışmak saygısızlıktır - 1
Savunduğun kurumun adını bile doğru yazamıyorsun - 2
Kendi menfaatlerine ters düştüğü için açtığı davalardı bunlar, ama kendi menfaatleri için ülke menfaatlerini hiçe saydılar - 3
İşte bu yüzden zararlı bir kurum burası. Ülkenin kanayan yarası TMMOB.

isg.doruk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Sanal ortamda BÜYÜK HARFLE yazışmak saygısızlıktır - 1
Savunduğun kurumun adını bile doğru yazamıyorsun - 2
Kendi menfaatlerine ters düştüğü için açtığı davalardı bunlar, ama kendi menfaatleri için ülke menfaatlerini hiçe saydılar - 3
İşte bu yüzden zararlı bir kurum burası. Ülkenin kanayan yarası TMMOB.
Bir söz vardır 3 kuruşluk insana 5 kuruşluk itibar edersen ardaki fark olan 2 kuruşu senden ister.Bilmem anlata bildim mi değerli uzman arkadaşım.Sende iş kazalarını bu işin ntabiatında var diyenler gibi düşünüyorsun gibi geldi bana hani yanılsam.Saygılar

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Hadi tabipler birliğini örnek alalım:
Yıllarca sınırlı sayıda işyerine bakma yükümlülüğü getirildi. 2 'den fazla işletmeye bakamadılar. Bakanlığa geçince rahatladılar.
Personel sayısına göre ücret belirlediler, yıllardır bu listeye uyan bir hekim görmedim.
Mühendisler odası da farklı değil.
Kurulursa iş güvenliği uzmanları odası farklı mı olacak sanıyorsunuz?
Bence şu anda birlikte hareket etmemizi sağlayacak ve yol gösterecek bir oluşum lazım bu da bağımsız bir oda dan başka birşey olamaz.Ha kurulduktan sonra zamanla yozlaşır osgb ve işyeri temsilcileri oda başkanı ve yönetim kuruluna seçilir bundan sonrada laçkalaşır ve bizim haklarımızı korumaktan çok işverenin haklarını korur vs. olur böyle şeyler burası türkiye bizde dönüp kendimize bir bakalım ben insanımıza bakınca kesin ilerde olur diyorum.Yalnız şu geçiş döneminde bir oda yada meslek örgütü lazım.

isg.doruk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ha burada TMMOB'un hangi davasını eleştriyorsunuz.Çıkan yasayı onaylıyormusunuz.

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben oda kurulması için forum yoneticilerinin destegini bekliyorum ve dahi kamuoyu yaratabilmek için bölgesel toplantı ve tanıtımlar organize edilirse her türlü destegi forum üyelerinin vereceğini düşünüyorum.simdiden herkeze teşekkürler.

forbes_303

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
isg uzmanlarıyla işyeri hekimlerinin ortak özverisiyle gerçekleşecek bir işte odanın da ortak çatı olması daha mantıklı bence illa birine bağlanılacaksa ama en güzeli bağımsız bir oda kurmak

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.