İSG Uzmanlığı ile ilgili bir oda kurulmalımı?

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İSG uzmanı olan arkadaşlara öncelikle çalışma hayatlarında başarılar dilerim.Benim temennim İSG ülkemizde daha emekleme döneminde olduğu için hem uzman arkadaşların hemde işverenlerin sorunlarını çözebilecek ve hemde çalışma hayatında çözümler getirebilecek bir oda kurulmasıdır.Bu konuyla ilgili beklentilerimizi yazarsak sevinirim.Şimdiden herkeze teşekkür ederim.

fuat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kesinlikle bir oda kurulmalı, ancak bu oda TMMOB' ye bağlı olmamalı. İş Güvenliği mevzuatlarına bugüne kadar davalar açarak bu işi bu ülkede engelleyen bir kurumdur TMMOB. Ülke meselelerine pasta gözüyle bakan bir anlayış bizim gibi gönüllülük isteyen bir mesleğe ters düşer zaten. Ben TOBB çatısı altında olmalıyız derim. (Araştırılması gereken bir konu)
Oda niçin gerekli dersek;
- mesleğin itibarı,
- özlük haklarında standardizasyon,
- mesleki güvenceler,
- mevzuat oluşumuna rehberlik,
- kendi merkezinden yönlendirme gibi
...vs. avantajlar nedeniyle oda oluşturmalıyız hatta yönetmelikler çıkmadan yapabilirsek çok iyi olur.

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bencede böylece forumda en çok tartışılan konu olan isg uzman maaşları,meslek hakları,isg uygulamalarının tek çatı altına alınması vb. gibi faydaları olacaktır.

yurdanur84

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
tartışma götürmeyecek bir konudur bu bence,kesinlikle kurulmalı.dernek vs. gibi oluşumlar dikkate alınmıyor kamu yetkilileri tarafından.ama odalar muhattap olarak kabul ediliyor,derdimizi ve önerilerimizi anlatabilmek için oda kurulması şart :)

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu sektör yani İSG uzmanlığı ve hekimliği yeni bir sektör ve birçok sıkıntı yaşaması muhtemel bu durumda en azından özlük haklarının belli olduğu ve sığınacak bir liman olması nedeniyle bir oda şart.Ama mühendis odalarından bağımsız bir oda olmalı.Sayın misg size sonuna kadar katılıyorum mühendis odaları sadece aidat toplayan bir örgüt haline gelmiş ve piyasadaki mühendislerin haklarını savunmak bir yana işveren yanlısı bir tavır içindedirler bunun sebebide oda başkanlarının işveren yada onlara danışmalık yapan üniversite hocalarından seçilmeleridir.Ha böyle bir oda kurulursa ileride bu hale dönüşürmü tabiki dönüşür.Ama şu anda İSG uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin özlük haklarını,çalışma standardını vb. konuları belirliyebilecek ve bu kişileri organize hareket etmeye yönlendirebilecek bir oda yok.Bence son sebepten ötürü bu oda kurulmalıdır.

ekinkıran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar,
Oda kurulması gerçekten gerekiyor. Ancak bir noktayı atlıyoruz. Oda kurulabilmesi için bunun yasalar tarafından tanınması lazım. Aslında ben İSG Kanunu nun yasalaşma sürecinde bu konu hakkında bir maddenin de kabul edileceğine düşünüyordum ama ne yazık ki böyle bir şey olmadı. Öncelikle yapmamız gereken güçlü bir dernek yapılanmasına gitmemiz ve bunun sonucunda sesimizi duyurabilmemiz. Eğer kamuoyu oluşturabilirsek önce oda hakkını elde ederiz sonra da odamızı kurarız.

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar,
Oda kurulması gerçekten gerekiyor. Ancak bir noktayı atlıyoruz. Oda kurulabilmesi için bunun yasalar tarafından tanınması lazım. Aslında ben İSG Kanunu nun yasalaşma sürecinde bu konu hakkında bir maddenin de kabul edileceğine düşünüyordum ama ne yazık ki böyle bir şey olmadı. Öncelikle yapmamız gereken güçlü bir dernek yapılanmasına gitmemiz ve bunun sonucunda sesimizi duyurabilmemiz. Eğer kamuoyu oluşturabilirsek önce oda hakkını elde ederiz sonra odamızı kurarız.
Tabiki dediğiniz doğrudur bir kamuoyu lazım ancak bu ve bunun gibi sorunlar birlikte hareket edilerek olur ilk başta OSGB ler bu odayı istemez diye düşünüyorum ancak binlerce mail ve fax gönderirsek bakanlığa bu iş olur.İşin temeli organize hareket etmekte.Temennim böyle güzel bir site yapan site yöneticilerinin bu konunun takipçisi olmaları ve böylece kamuoyu oluşmasının önünü açmalarıdır.

isg.doruk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kesinlikle bir oda kurulmalı, ancak bu oda TMMOB' ye bağlı olmamalı. İş Güvenliği mevzuatlarına bugüne kadar davalar açarak bu işi bu ülkede engelleyen bir kurumdur TMMOB. Ülke meselelerine pasta gözüyle bakan bir anlayış bizim gibi gönüllülük isteyen bir mesleğe ters düşer zaten. Ben TOBB çatısı altında olmalıyız derim. (Araştırılması gereken bir konu)
Oda niçin gerekli dersek;
- mesleğin itibarı,
- özlük haklarında standardizasyon,
- mesleki güvenceler,
- mevzuat oluşumuna rehberlik,
- kendi merkezinden yönlendirme gibi
...vs. avantajlar nedeniyle oda oluşturmalıyız hatta yönetmelikler çıkmadan yapabilirsek çok iyi olur.
Hemen taraf oldunuz TOBB çatısı altınad, ya arkadaşlar bu oda olcaksa TMMOB çatısı altında olur meslek odası işveren odası değilki iyi düşünün ve çıkan kanundan memneunmusunuz ki eleştiriyorsunuz.

isg.doruk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Hemen taraf oldunuz TOBB çatısı altınad, ya arkadaşlar bu oda olcaksa TMMOB çatısı altında olur meslek odası işveren odası değilki iyi düşünün ve çıkan kanundan memneunmusunuz ki eleştiriyorsunuz.
Ha gönüllülük işene gelince her meslek kustaldır.Tamamen duygusal durumlardan bahsediliyor bu gönüllük işi

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bence tamamen bağımsız olmalıdır.Tabiki oda standartları belirlemeli hatta osgb ler bu odaya bağlı olmalı ve tabiki aidat almalıdır.Biliyorsunuzki bedava hiçbişey olmaz tabi faiş aidatlarda anlamsız olur bir oda kurulacaksa isg uzmanlarının standartlarını belirleyip onları her platformda desteklemelidir.Bu da gönüllülük esasına dayanır.

Selçuk Karstarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar öncelikle elbette bu alan önemli bir alan, ancak burada meslek odaları açısından çelişkili bir durum var bu işi mühendisik fak., fen fak. tek eğitim fak ve İSG MYO mezunları gibi farklı eğitim almış kişiler yapıyor. Meslek tanımlaması açısından sıkıntılı buluyorum. İkinci mevzu TOBB ile ilgili TOBB bir işveren örgütlenmesi ve mesleğe dayalı bir yapı değil. TMMOB'a gelince mühendis olmayanlar TMMOB altındaki bir yapıya üye olamazlar. TMMOB'a itiraz edenlerin çoğunun siyasi açıdan eleştirdiği kanısındayım keza aşağıdaki linkte de göreceğiniz üzere mühendislerin sigorta kayıplarını engellemek için SGK ile protokol yapmış bir yapı var sadece MMO Kocaeli Şubesinin yaptığı çalışmalar için de aşağıdaki linki iceleyebilirsiniz.
SGK ile ilgli link: http://www.mmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=29868&tipi=1&sube=13
Çalışma raporu: http://www.mmo.org.tr/subeler/calisma_raporu.php?sube=13

semerci

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
İSG uzmanı olan arkadaşlara öncelikle çalışma hayatlarında başarılar dilerim.Benim temennim İSG ülkemizde daha emekleme döneminde olduğu için hem uzman arkadaşların hemde işverenlerin sorunlarını çözebilecek ve hemde çalışma hayatında çözümler getirebilecek bir oda kurulmasıdır.Bu konuyla ilgili beklentilerimizi yazarsak sevinirim.Şimdiden herkeze teşekkür ederim.
Kesinlikle oda kurulmamalıdır.Olan odaları biliyoruz hangisi cözüm üretiyor ki meslek odalarımızın.Hepsi bir politika peşinde hepsi kendi cıkarını düşünüyor.Verilen aidatlara yazık.

Bakkal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar önce örgütlenmek gerekir yoksa böyle oturduğumuz yerden daha çok oda kurarız..

alkınasutay

Üye
TÜİSAG Üyesi
BENCEDE BİR BİRLİKTELİK ŞART İŞ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA GEÇ KALINMADAN BAŞKA İLGİSİ OLAN OLMAYAN BİRİMLER ODALAR DAHA FAZLA ÖN PLANA ÇIKARTILMADAN BİR ODA STATÜSÜNE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ BİZLERDE VAR GÜCÜMÜZLE DESTEK VERMELİYİZ

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar öncelikle elbette bu alan önemli bir alan, ancak burada meslek odaları açısından çelişkili bir durum var bu işi mühendisik fak., fen fak. tek eğitim fak ve İSG MYO mezunları gibi farklı eğitim almış kişiler yapıyor. Meslek tanımlaması açısından sıkıntılı buluyorum. İkinci mevzu TOBB ile ilgili TOBB bir işveren örgütlenmesi ve mesleğe dayalı bir yapı değil. TMMOB'a gelince mühendis olmayanlar TMMOB altındaki bir yapıya üye olamazlar. TMMOB'a itiraz edenlerin çoğunun siyasi açıdan eleştirdiği kanısındayım keza aşağıdaki linkte de göreceğiniz üzere mühendislerin sigorta kayıplarını engellemek için SGK ile protokol yapmış bir yapı var sadece MMO Kocaeli Şubesinin yaptığı çalışmalar için de aşağıdaki linki iceleyebilirsiniz.
SGK ile ilgli link: http://www.mmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=29868&tipi=1&sube=13
Çalışma raporu: http://www.mmo.org.tr/subeler/calisma_raporu.php?sube=13

Bakın zaten kendinizde yazmışsınız isg alanında sadece mühendisler çalışmıyor bu sebeple bağımsız bir oda olmalı zaten.

fuat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Bu nasıl bir yazı, defalarca okudum bir yere çıkmıyor.
İşverenle ne alaka,
Eleştirmek için memnun olmakla ne alaka,
Ben, TMMOB nin yıllardır bu ülkede İSG mevzuatını engellediğini, davalar açarak yönetmelikler iptal ettirdiğini söylüyorum.

Selçuk Karstarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İşverenle ne alaka,
Ben, TMMOB nin yıllardır bu ülkede İSG mevzuatını engellediğini, davalar açarak yönetmelikler iptal ettirdiğini söylüyorum.
50 ve üzerinde işçi çalıştırma şartı bu davalar sayesinde kalktı, hala sorunlu mevzular bunların başında da Fen fak mezunlarının uyduruk sornlu bir sınavla İSG uzmanı yapılması. Yeni yasa adeta suçu İSG uzmanı üzerine yıkmaya dayanmış. Şimdi bu düzenlemelere karşı dava açmak mı problem her davadan sonra inatla aynı içerikli yasa çıkarmak mı? İşçi başına 5dk yeterli mi sizce? Bu işin ticrileştirildiği gün gibi ortada Suçu yanlış yerde aramayalım lütfen.

isg.doruk

Üye
TÜİSAG Üyesi
İşverenle ne alaka,
ELEŞTİRDİĞİ DAVA AÇTIĞI HANGİ KONUDA YANLIŞ TOMMB

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Hadi tabipler birliğini örnek alalım:
Yıllarca sınırlı sayıda işyerine bakma yükümlülüğü getirildi. 2 'den fazla işletmeye bakamadılar. Bakanlığa geçince rahatladılar.
Personel sayısına göre ücret belirlediler, yıllardır bu listeye uyan bir hekim görmedim.
Mühendisler odası da farklı değil.
Kurulursa iş güvenliği uzmanları odası farklı mı olacak sanıyorsunuz?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.