Isg Uzmanları Çalışanların Isg Eğitimleri Kapsamına Eğitim Almak Zorunda Mı?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında İMLEÇ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İMLEÇ

  İMLEÇ TÜİSAG Üyesi  İSG Uzmanlığı belgesi oluıpta çalıştığı iş yerinde İSG Uzmanlığı yapmayan personeller,
  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamında eğitim almak zorunda mıdırlar?


   
 2. S. Ahmet BAK

  S. Ahmet BAK TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelikte çalışanlar yönünden bir ayırım yok. Eğitimlere katılmak zorundasınız. İşveren size eğitim vermek ve belgelemek zorunda.

   
  İMLEÇ bu yazıya teşekkür etti.
 3. İMLEÇ

  İMLEÇ TÜİSAG Üyesi

  Peki Görevli İSG Uzmanlarının eğitim alması gerekir mi?

     

   
 4. S. Ahmet BAK

  S. Ahmet BAK TÜİSAG Üyesi

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  Yayımlandığı resmi gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
  İşlenen son değişiklik: 11.10.2013/28792
  İş güvenliği uzmanlarının yetkileri
  MADDE 10
  – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir
  (2) Tam süreli iş sözleşmesi ile görevlendirilen iş güvenliği uzmanları, çalıştıkları işyeri ile ilgili mesleki gelişmelerini sağlamaya yönelik eğitim, seminer ve panel gibi organizasyonlara katılma hakkına sahiptir. Bu gibi organizasyonlarda geçen sürelerden bir yıl içerisinde toplam beş iş günü kadarı çalışma süresinden sayılır ve bu süreler sebebiyle iş güvenliği uzmanının ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz.
  BEŞİNCİ BÖLÜM
  İş Güvenliği Uzmanları ve Diğer Sağlık Personelinin Eğitimleri ile Sınavları
  İş güvenliği uzmanlarının eğitimleri
  Yenileme eğitimleri
  MADDE 27
  – (1) İş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli belgesi sahibi olan kişilerin, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla eğitim kurumları tarafından düzenlenecek yenileme eğitim programlarına katılması zorunludur.
  (2) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) Yenileme eğitim programlarının süresi iş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi olanlar için 30 saatten az, diğer sağlık personeli belgesi sahibi olanlar için 18 saatten az olamaz. Bu programlar, yüz yüze eğitim şeklinde uygulanır ve programın içeriği ile programda görevli eğiticilerin nitelikleri Komisyonca belirlenir.
  (3) (C) sınıfı belge sahiplerinin (B) sınıfı, (B) sınıfı belge sahiplerinin ise (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programına katılmış olmaları durumunda, alınan bu eğitimler kişinin mevcut belgesiyle ilgili yenileme eğitiminden sayılır.
  (4) (Ek: RG-11/10/2013-28792) Yenileme eğitiminin tamamına katılım zorunludur. Katılım zorunluluğuna aykırılığın tespiti halinde kişi hakkında vize işlemi tamamlanmış olsa dahi belgesi geçersiz sayılarak vize işlemi iptal edilir.

   
 5. İMLEÇ

  İMLEÇ TÜİSAG Üyesi

  Dostum, uzunca kopyalamışsın ama söylediğim çalışanların eğitimi ile ilgili olarak çok tehlikeli/tehlikeli/az tehlikeli 1 yıl/2 yıl/3 yıl 16 saat/12 saat/8 saat lık eğitimleri isg uzmanıda sonuçta bir çalışan olarak almak zorunda mıdır?

     

   
 6. REMZİ ŞAHİN

  REMZİ ŞAHİN TÜİSAG Üyesi

  "İG sertifikasını iş yerinizde kullanmadığınızdan ötürü, normal bir çalışan olarak almak zorundasınız." diye düşünüyorum.

   
 7. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  :) uzmanlık belgesi başka bir uzmanın vereceği temel isg eğitim sertifikasından kat be kat iyi ve geçerlidir. Adam uzman olmuş daha ne temel isg eğitimi? İGU belgesinin fotokopisini işverene verirsen hiçbir sorun olmaz. Eğitim verme yetkisi olan birinin eğitim almak zorunda olması diye bişey olamaz. bu çok komik:):)
   
 8. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Çok doğru söylüyorsunuz, çok komik ama unutmamak gerek biz komiklikler ülkesiyiz:) İddiasına girerim; Allah göstermesin işyerinde başka bir görevde çalışan o iş güvenliği uzmanı arkadaşımızın başına bir şey geldiğinde, savcının bakacağı ilk konulardan biri her yıl veya iki yılda bir vb. isg eğitimlerini düzgün almış mı, sorumlu iş güvenliği uzmanı bu eğitimleri vermiş mi? Bende vermiyorum, gerek görmüyorum ama bizler amaca değil araçlara hizmet ettiğimiz için muhtemelen sayın savcım "bak eğitim vermemiş" diyecektir.   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica