İSG-TÜRK YÖNETİM SİSTEMİni daha önce duydunuz mu?

  • Evet

  • Hayır

  • İlgilenmiyorum


Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

hasanyildiz84

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
29 Nis 2013
Mesajlar
11
Tepki puanı
10
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
İSG-TÜRK YÖNETİM SİSTEMİ

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI, İŞYERİ HEKİMLERİ İÇİN İSG SAHA UYGULAMA REHBER KİTABI

Big


ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL! babil

ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL! n11

ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL! odakitap


ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL! HukukMarket

ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL! bkmkitap


ADIM ADIM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kitabı SATIN AL! Seçkin
Günümüzde, ülkemiz ve dünya genelinde, gerek iş kazaları ve gerekse de meslek hastalıkları ardında çok acı sonuçlar bırakarak devam etmektedir. İş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek adına dünya genelinde ciddi arayışlar ve çalışmalar devam etmektedir. Yakında yayınlanacak olan ISO 45001 Standardı bunun en son kanıtıdır. Gelinen noktada “İşte… Çalışanları iş kazasından ve meslek hastalığından korumak için uygulanacak en ideal sistem budur” diyebileceğimiz bir sistem de tam olarak geliştirilememiştir. Ülkemizde bu konudaki çalışmalar çok alt düzeyde sürmektedir.


Öte yandan iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri de göreve ilk başladıkları günden itibaren neyi; neden, ne zaman ve nasıl yapacakları konusunda sıkıntı çekmektedirler. Hiç kimseye sormadan gerek işyeri hekimlerinin ve gerekse de iş güvenliği uzmanlarının işyerindeki çalışmalarını belli bir sistematik içinde ve en doğru şekilde yapabilmeleri gerekir. Bunu başarabilmek için de işe başladıkları ilk günden itibaren daima doğru adımları doğru sırada atmaları gerekir.


İşyeri sağlık ve güvenlik hizmetlerinin sunulmasında hiçbir zaman “bana göre, sana göre” yöntemine yer yoktur. İş sağlığı ve güvenliği konusunda başarılı olabilmek, başka bir deyişle iş kazalarını ve meslek hastalıklarını azaltabilmek kişilerin öngörüleri ile değil, yasal sınırlar içinde ve bilimin ortaya koyduğu kurallara uygun çalışmayla olanaklıdır.


İş Sağlığı ve Güvenliği alanına katkı sunmak üzere bugüne kadarki birikimlerimiz ışığında elinizdeki kitabı hazırladık. Mevzuatımıza ve evrensel iş sağlığı ve güvenliği ilkelerine uygun bir modeli sizlere sunuyoruz. Çalışan sayısı veya tehlike sınıfı ne olursa olsun, işyeri hekimi ile iş güvenliği uzmanları ister bir ortak sağlık güvenlik birimi veya işyeri sağlık güvenlik birimi üzerinden, isterse de sözleşmeli olarak bir işyerine sağlık ve güvenlik hizmeti sunsun bu kitabın kendilerine büyük yarar sağlayacağına inanıyoruz.


İş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunumunda gerek iş güvenliği uzmanının ve gerekse de işyeri hekiminin hem ortak hem de birbirinden bağımsız olarak yapmaları gereken çalışmalar vardır. Bu ayrıntıyı da dikkate alarak, kitapta sunduğumuz modelin her basamağında gerekli açıklamaları yaptık. Çeşitli basamaklarda kimin neyi yapacağı ve bu aşamada hangi formu kullanacağı tablolarda belirtilmiş olup, ilgili formlar da ekler kısmında verilmiştir.


Yabancı bir ülkede oluşturulup geliştirilen bir sistem bir süre sonra Ülkemizde de uygulamaya konuyor. Denenmiş olması belki tercih nedeni diye düşünülebilir. Ancak bizim sosyal-kültürel yapımıza uyar mı, mevzuatımızla uyumlu mu vb. türden sorgulamalar ne yazık ki yapılmamakta ve “yabancı yaptıysa doğrudur” mantığı ile uygulamaya geçilmektedir. Kitabı hazırlarken bu gerçeği dikkate aldık. Umarız iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan tüm taraflar için yararlı bir kaynak kitap olacaktır.


Dr. Mahmut YAMAN,İşyeri Hekimi
Öğr. Gör. Yücel KARAKUŞ, İş Güvenliği Uzmanı​
 
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.