Soru - Isg Kuruluna Taşeronlar Dahil Edilecek Mi? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Isg Kuruluna Taşeronlar Dahil Edilecek Mi?

Konu, 'Prosedür, Talimat, Form vb. Hakkında' kısmında uzmanist tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzmanist

  uzmanist TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,

  Firmamızda Yemekhane, Temizlik ve Güvenlik işlerini taşeron olarak hizmet alıyoruz. Oluşturmuş olduğumuz İsg kuruluna bu taşeron firmalardan temsilci dahil etmek zorunda mıyız?


   
 2. Eğer alt işverenin çalışan sayısı 50’den azsa kurul oluşturmaz koordinasyonu sağlamak için vekâleten bir temsilci atar.

   
 3. Musa Akdeniz

  Musa Akdeniz TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle taşeron olarak çalışan firmanın alt işveren olup olmadığını kesinleştirin. Her taşeron alt işveren olmayabilir. Sonra çalışan sayısına göre kimin kurul oluşturup kimin temsilci atayacığına karar verin.

  İşverenin yükümlülüğü

  MADDE 4 – (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur.

  (2) Altı aydan fazla süren asıl işveren-alt işveren ilişkisinin bulunduğu hallerde;

  a) Asıl işveren alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı elli ve daha fazla ise asıl işveren ve alt işveren ayrı ayrı kurul kurar. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesi ve kurullarca alınan kararların uygulanması konusunda işbirliği ve koordinasyon asıl işverence sağlanır.

  b) Bir işyerinde sadece asıl işverenin çalışan sayısı elli ve daha fazla ise bu durumda kurul asıl işverence kurulur. Kurul oluşturma yükümlülüğübulunmayan alt işveren, kurul tarafından alınan kararların uygulanması ile ilgili olarak koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.

  c) Alt işverenin çalışan sayısı elli ve daha fazla, asıl işverenin çalışan sayısı ellinin altında ise işyerinde kurul alt işverence oluşturulur. Asıl işveren alt işverenin oluşturduğu kurula işbirliği ve koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.

  ç) Asıl işveren ve alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı ellinin altında ve toplam çalışan sayısı elliden fazla bulunduğu durumlarda ise koordinasyon asıl işverence yapılmak kaydıyla, asıl işveren ve alt işveren tarafından birlikte bir kurul oluşturulur. Kurulun oluşumunda üyeler 6 ncımaddeye göre her iki işverenin ortak kararı ile atanır.

  Alt işverenlik hakkında:

  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.12459&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

  http://archive.ismmmo.org.tr/docs/malicozum/102malicozum/20 umut topcu.pdf

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica