Soru : İsg Kurulu Toplantı Araları En Fazla 30 Gün Mü Olmalıdır?

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
a) Kurullar ayda en az bir kere toplanır. Ancak kurul, işyerinin tehlike sınıfını dikkate alarak, tehlikeli işyerlerinde bu sürenin iki ay, az tehlikeli işyerlerinde ise üç ay olarak belirlenmesine karar verebilir.

Buna göre toplatıların arasının mutlaka 30 gün olması gerekli midir.
Müfettişlerin konu hakkındaki görüşünü bilen var mı?

İsmail UYGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hayır, toplantıların arasının az tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki işyerleri için mutlaka 30 gün olması gerekmiyor.
Bizim fabrika tehlikeli sınıfta. Genelde her ay toplantı yapmamıza gerek kalmıyor. Bu yüzden her sene başında yapılan kurul toplantı tutanağına,"İş Sağılığı ve Güvenliği Kurulunun ..... yılı içinde olağan olarak 2 ayda bir toplanmasına kara verildi" maddesini ekliyorum. Olağanüstü bir durum olursa fazladan kurul toplantısı yapıyoruz.
Geçirdiğimiz denetlemelerde müfettişler buna hep dikkat etti. Fakat 2 aylık süreyi aşmadığımız için hiçbir sorun çıkmadı.
Bu durumda sadece çok tehlikeli sınıftaki işyerleri mecburen her ay toplantı yapmak zorunda.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
her ay içinde 1 tane /toplamda yılda 12 sefer yapmanız yeterlidir.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
her ay içinde 1 tane /toplamda yılda 12 sefer yapmanız yeterlidir.
Kaynak verebilirseniz sevinirim.
Ben de aynı görüşteyim.
Ama işverene anlatırken kaynak vermek daha iyi olur.
İyi çalışmalar

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
tehlikeli 2 ay
çok tehlikeli 1 ay
az tehlikeli 3 ay

çevreisgc

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Kaynak verebilirseniz sevinirim.
Ben de aynı görüşteyim.
Ama işverene anlatırken kaynak vermek daha iyi olur.
İyi çalışmalar
İş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik madde 9 1-a ya bakınız. Kurullar ayda en az bir kere toplanır der ve devam eder.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik madde 9 1-a ya bakınız. Kurullar ayda en az bir kere toplanır der ve devam eder.
Haklısınız.
Ancak 2016 yılında bir baş müfettiş toplantı araları 30 günü geçmesin dedi.
Bayram tatili vb. tatil günleri düşünüldüğünde, toplantı yapılan aydan sonraki gelen ayın her hangi bir günü (1'i ile 31'i arası) uygun olması gerekir.
Bu konuda bulabildiğim tek hukuki kaynak aşağıda.
O da konuyu tam olarak işaret etmiyor.
Her halde bakanlıktan görüş almak lazım.

HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU Kanun Numarası : 6100 Kabul Tarihi : 12/1/2011
Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 4/2/2011 Sayı : 27836
Sürelerin bitimi
MADDE 92- (1) Süreler gün olarak belirlenmiş ise tebliğ veya tefhim edildiği gün hesaba katılmaz ve süre son günün tatil saatinde biter.

(2) Süre; hafta, ay veya yıl olarak belirlenmiş ise başladığı güne son hafta, ay veya yıl içindeki karşılık gelen günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne karşılık gelen bir gün yoksa, süre bu ayın son günü tatil saatinde biter.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Bence müfettişler böyle saçma konulara odaklanacağına asıl konulara odaklansın. Her ayın içinde 1 tane yapmak bence kafi.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet İş Müfettişlerinin böyle anlamsız tenkitleri var. Sanki herşey tamammış gibi böyle saçma sapan şeylerle uğraşıyor ve bu konuda kafa patlatıyorlar. Ben de müfettişlik yaptım ama böyle bir şeyle hiç uğraşmadım. Evet ilgili yönetmelik ayda bir defa diyor ama, mevzuat yapanların saçmalığı, bunun yerine her ay bir defa dese daha mantıklı olurdu. Bu tip kıl müfettişlerden kurtulmak için, siz de tarihler arasında 30 gün olacak şekilde ayarlama yapınız

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konuda mevzuatta herhangi bir düzeltme olmadı.
Ayarlama yapılır mecburen, ama bu konunun açığa kavuşması lazım.
İyi çalışmalar.

Bu konuda bulabildiğim tek hukuki kaynak aşağıda.
O da konuyu tam olarak işaret etmiyor.
Her halde bakanlıktan görüş almak lazım.

HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU Kanun Numarası : 6100 Kabul Tarihi : 12/1/2011
Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 4/2/2011 Sayı : 27836
Sürelerin bitimi
MADDE 92- (1) Süreler gün olarak belirlenmiş ise tebliğ veya tefhim edildiği gün hesaba katılmaz ve süre son günün tatil saatinde biter.
(2) Süre; hafta, ay veya yıl olarak belirlenmiş ise başladığı güne son hafta, ay veya yıl içindeki karşılık gelen günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne karşılık gelen bir gün yoksa, süre bu ayın son günü tatil saatinde biter.

Son düzenleme:

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aynı durum benim de başıma geldi. Örneğin Eylül ayının 26'sında toplantı olmuş, ekim ayının 28'inde toplantım olmuş, aylık süre aşılmış dendi. buna dikkat edelim denildi ve uygunsuzluk olarak tutanağa girmedi. Bence de aylık olarak toplanmalı dediği için her ay mantıklı aralıklarla toplantı yapılması yeterlidir. Çok tehlikeli sınıfta görev yaptığım için genellikle her ayın son haftası toplantı yapıyoruz. Bezen 29 gün bazen de 32 gün ara oluyor. Bir daha da böyle bir konu ile karşılaşmadım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.