İsg Kurulu Toplantı Araları En Fazla 30 Gün Mü Olmalıdır?

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Katılım
28 Ocak 2012
Mesajlar
259
Tepki puanı
440
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
a) Kurullar ayda en az bir kere toplanır. Ancak kurul, işyerinin tehlike sınıfını dikkate alarak, tehlikeli işyerlerinde bu sürenin iki ay, az tehlikeli işyerlerinde ise üç ay olarak belirlenmesine karar verebilir.

Buna göre toplatıların arasının mutlaka 30 gün olması gerekli midir.
Müfettişlerin konu hakkındaki görüşünü bilen var mı?
 
Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

İsmail UYGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
30 May 2013
Mesajlar
22
Tepki puanı
19
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hayır, toplantıların arasının az tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki işyerleri için mutlaka 30 gün olması gerekmiyor.
Bizim fabrika tehlikeli sınıfta. Genelde her ay toplantı yapmamıza gerek kalmıyor. Bu yüzden her sene başında yapılan kurul toplantı tutanağına,"İş Sağılığı ve Güvenliği Kurulunun ..... yılı içinde olağan olarak 2 ayda bir toplanmasına kara verildi" maddesini ekliyorum. Olağanüstü bir durum olursa fazladan kurul toplantısı yapıyoruz.
Geçirdiğimiz denetlemelerde müfettişler buna hep dikkat etti. Fakat 2 aylık süreyi aşmadığımız için hiçbir sorun çıkmadı.
Bu durumda sadece çok tehlikeli sınıftaki işyerleri mecburen her ay toplantı yapmak zorunda.
 

Uzmanasor

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
29 Ocak 2019
Mesajlar
88
Tepki puanı
108
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
her ay içinde 1 tane /toplamda yılda 12 sefer yapmanız yeterlidir.
 

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Katılım
28 Ocak 2012
Mesajlar
259
Tepki puanı
440
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
her ay içinde 1 tane /toplamda yılda 12 sefer yapmanız yeterlidir.
Kaynak verebilirseniz sevinirim.
Ben de aynı görüşteyim.
Ama işverene anlatırken kaynak vermek daha iyi olur.
İyi çalışmalar
 

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
16 May 2015
Mesajlar
127
Tepki puanı
77
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
tehlikeli 2 ay
çok tehlikeli 1 ay
az tehlikeli 3 ay
 

çevreisgc

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
7 Tem 2013
Mesajlar
58
Tepki puanı
28
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kaynak verebilirseniz sevinirim.
Ben de aynı görüşteyim.
Ama işverene anlatırken kaynak vermek daha iyi olur.
İyi çalışmalar
İş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik madde 9 1-a ya bakınız. Kurullar ayda en az bir kere toplanır der ve devam eder.
 

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Katılım
28 Ocak 2012
Mesajlar
259
Tepki puanı
440
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik madde 9 1-a ya bakınız. Kurullar ayda en az bir kere toplanır der ve devam eder.
Haklısınız.
Ancak 2016 yılında bir baş müfettiş toplantı araları 30 günü geçmesin dedi.
Bayram tatili vb. tatil günleri düşünüldüğünde, toplantı yapılan aydan sonraki gelen ayın her hangi bir günü (1'i ile 31'i arası) uygun olması gerekir.
Bu konuda bulabildiğim tek hukuki kaynak aşağıda.
O da konuyu tam olarak işaret etmiyor.
Her halde bakanlıktan görüş almak lazım.



HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU Kanun Numarası : 6100 Kabul Tarihi : 12/1/2011
Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 4/2/2011 Sayı : 27836
Sürelerin bitimi
MADDE 92- (1) Süreler gün olarak belirlenmiş ise tebliğ veya tefhim edildiği gün hesaba katılmaz ve süre son günün tatil saatinde biter.

(2) Süre; hafta, ay veya yıl olarak belirlenmiş ise başladığı güne son hafta, ay veya yıl içindeki karşılık gelen günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne karşılık gelen bir gün yoksa, süre bu ayın son günü tatil saatinde biter.
 

Uzmanasor

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
29 Ocak 2019
Mesajlar
88
Tepki puanı
108
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence müfettişler böyle saçma konulara odaklanacağına asıl konulara odaklansın. Her ayın içinde 1 tane yapmak bence kafi.
 
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.