Isg Ileri Zamanda Nasıl Bir Durum Alacak. | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Isg Ileri Zamanda Nasıl Bir Durum Alacak.

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında Halil84 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Halil84

  Halil84 TÜİSAG Üyesi  Yorumlarda ki gibi karamsar bir iş topluluğumu yoksa önünü gören bir sektör mü olacak mı arkadaşlar. Neden bu kadar olumsuz yorumlar denildiği gibi yapılmayacak bir iş mi? Devlet büyüklerimiz nasıl bir politika izleyecek bir fikri yada bilgisi olan arkadaşlar dan yorum bekliyorum...


   
 2. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi

  Her yeni sektör ilk başlangıçta altın yumurtlayan tavuk gibidir. Ortadaki pastanın en büyük dilimi bu işe ilk atılan ve en iyi sertifikaya sahip olan alır. sonrasında bu pastayı fark eden diğer kişiler de bu işe atılır. ve böylece pasta dilimleri yavaş yavaş küçülmeye başlar, ve sektör iyi olanların ayakta kalacağı şekle bürünür.
  Tabi bu doğrultuda devlet yada hükümetlerin de izleyeceği politikalar önemlidir. belli bir kesimin taleplerini uygulamaya sokarken, diğerlerini de görmezden gelmemelidir. Devletin de bu konuda alması gereken kararlar ve uygulaması gereken çok şey var. ortaya bir kanun atıp sonrasında yok o öyle istedi diye yada bu böyle olacak şekliyle davranması ikilemler oluşturmaktadır.
  Devlet kanun yönetmelik tebliğ vb. yayımlarken Türkiye şartlarını ve ihtiyaçlarını iyi belirlememiştir.
  Bu mesleğin fakültesinin açılmasına ön ayak olmamıştır.
  ve yaptığı hatalar yüzünden 3-4 yıl uzman çıkmamış, mevcut uzmanlar sertifikalarını yükseltememiştir.
  sonrasında çıkan uzmanların da sertifikası bir çok yere bakamayacak şekilde bir kanun yayımlamıştır.
  Bu yeni süreçte sadece uzman değil hekimlerinde Türkiye şartlarında yetmeyeceği de bellidir. bu sorun da çok yakında ortaya çıkacak ve çok büyük sıkıntılara sebep olacaktır.
  neticede avrupalı gibi başlayıp türk gibi bitirdiğimiz mevzuatlarımızla sektör bana göre önünü görememekte ve neyin ne olacağının belli olmaması gibi karmaşık süreçler yaşamaktadır.

  Bir de işveren ayağına bakarsak devletin çıkardığı mevzuatlara mecburiyet gözüyle bakması da cabası. yani cezai yaptırımlar ve denetimler olmasa türkiyede isg kavramı tamamen rafta tozlanır. denetimler de yetersiz olunca herkes farklı farklı tutumlar içine girebiliyor.

  Tüm bu zorlukların göbeğindeki isim de İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI.... sizce yapmalı mıyız yapmamalı mıyız?
  tüm zorluklara rağmen bu işi yapıyorum, yapacağım şahsen.
  kararı siz verin..

   
  Halil84 bu yazıya teşekkür etti.
 3. civiluzman

  civiluzman Guest

  yazacak çok şey varda ben yorum yazınca tepki alıyorum o yüzden cvap yazmıyorum. Benim açtığım 3 -4 tane konu var orada cevaplara ulaşabilrsiniz

     

   
  hamzabakan ve Halil84 bu yazıya teşekkür etti.
 4. civiluzman

  civiluzman Guest

 5. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  Herkes sevdiği işi yapmalı bence.Amaç çok para kazanmaksa KİMSE sevmediği, mutlu olmadığı işi yaparken çok para kazanamaz.Çalışırken amaç sadece karın doyurabilmekse yani işsiz kalmamaksa risksiz iş tercih etmek daha mantıklı.
  İş Güvenliği Uzmanlığı değerli bir meslek ancak, işveren, işçi ve hatta uzmanların bilinçlendirilmesi gereken süreçte, uzman ve uzman bulundurma zorunluluğu getirilen iş yeri sayılarının arttırılması maalesef mesleğin değerini düşürüyor.Ben bu değer düşmesinin bir süre olacağını düşünüyorum eğer biz uzmanlar iş kalitesi ve fiyat tutarlılığını sağlarsak.
  İş Güvenliği Uzmanı olmayı düşünen arkadaşların da öncelikle bu işi sevip sevemeyeceklerini sorgulamaları gerektiğini düşünüyorum.

     

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica