Soru : İsg Hakkında Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Öznur D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Herkese merhaba,

Forumla bugün tanıştım. Neredeyse tüm gün dolaşmama rağmen tam anlamıyla kafamdaki soru işaretlerini gideremedim bu yüzden forumda özellikle bu işi yapan kişilerden bilgi almak istiyorum.
2016 Bilg. mühendisliği mezunuyum. İSG'yi tavsiye üzerine araştırmaya başladım hakkında pek bir bilgim yok açıkçası beni bu alana iten de yeni mezun olup aylardır tecrübesizlikten dolayı bir işe girememem ve malumunuz yeni istihdamın çok çok az olduğu güzel ülkemde, işsiz beklemek canımı sıkmaya başladı artık.

Sorularım şunlar:
1- Müh. olarak İSG olmanın avantajı, dezavantajı var mı? Başvuruda epey bölüm için isg uzmanı olma imkanı varmış bugün öğrendim ve şaşırdım doğrusu...
2- Bilg mühendisi olarak İSG'yi önerir misiniz?
3- İSG açığı kapanmak üzere diye tartışmaları okuduğum için sormak istediğim şey; oldu da sınavı kazandım belgeyi aldım bu sefer yine tecrübesizim diye iş için çok bekler miyim? Az çok bi kaç ilan inceledim çünkü orda da 2-3 senelik tecrübe arıyorlar çünkü ama aranızda belki tecrübe olmadan işe başlayanlar olur diye sormak istedim.
4- İSG kursları hakkında bilgi verebilir misiniz? ( ortalama fiyatlar, kurs süresi, eğitimleri nasıl oluyor vs. tarzında)

Cevaplarınız geldikçe sanırım sorularım artacaktır. Yardımlarınızı bekliyorum çünkü aklım epey karışmış durumda.
Hangi dala atlayacağımı şaşırdım artık.
Sevgiler...

Şeyma Demirhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Öznur Hanım merhaba öncelikle hoşgeldiniz forumda istediğiniz herşeyi rahatlıkla bulabilir ve öğrenebilirsiniz.Bende 2014 Çevre Mühendisi mezunuyum ve sizinde bahsettiğiniz gibi iş bulmak biraz sıkıntılı dönem bende bu sıkıntıyı 2 yıl çekmiş biriyim 2016 nisanda C Sınıfı İş Güvenliği sınavına girdim ve sınavı kazandım 2016 ağustos ayında bir firmada C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak işe başladım ve halen devam etmekteyim.Ben İşsiz kaldığım için İş Güvenliğini tercih etmedim zaten Üniversite yıllarında aklımdaydı ancak bazı nedenlerden dolayı belgeye biraz geç sahip oldum.Size tavsiyem işsizlik sıkıntısından dolayı bu bölümü tercih etmeyin çünkü hem riski fazla hemde iş görüşmesi için gittiğiniz yerlerde düşük ücretlerle karşılaşabilirsiniz.Siz Bilgisayar Mühendisisiniz avantajı iki mesleği bir arada yaparsanız size avantaj sağlayabilir ancak OSGB lerde çalışmak durumunda olursanız dezavantajında dezavantajını yaşarsınız :( sizi olumsuz etkilemek istemem ama OSGB sadece işin yürütümüne bakar siz mühendis de olsanız yapacağınız iş İş Güvenliğidir.Belgeyi aldıktan sonra yine iş aramak zorunda olur muyum demişsiniz. Eğer düşük ücretlere çalışmayı düşünürseniz daha kolay iş bulabilirsiniz.Ancak standartların üzerinde bir rakam almayı düşünüyorsanız biraz daha zaman kaybı yaratabilir.Belgenizi alın ama mesleğinizde iş bulmaya çalışın sabrın sonu selamettir inşallah kısa zaman da iş bulursunuz umarım sorularınıza cevap olmuştur.Daha fazla tecrübeye sahip arkadaşlar da size yardımcı olacaklardır.

azizkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba, bilgisayar mühendisi olara iş güvenliği uzmanlığı yapmanız faydalı olcağını düşünüyorum, sektörün yazılım ve donanım açığı konusunda size iyi bir bakış açısı kazandıracaktır.

Öznur D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Öznur Hanım merhaba öncelikle hoşgeldiniz forumda istediğiniz herşeyi rahatlıkla bulabilir ve öğrenebilirsiniz.Bende 2014 Çevre Mühendisi mezunuyum ve sizinde bahsettiğiniz gibi iş bulmak biraz sıkıntılı dönem bende bu sıkıntıyı 2 yıl çekmiş biriyim 2016 nisanda C Sınıfı İş Güvenliği sınavına girdim ve sınavı kazandım 2016 ağustos ayında bir firmada C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak işe başladım ve halen devam etmekteyim.Ben İşsiz kaldığım için İş Güvenliğini tercih etmedim zaten Üniversite yıllarında aklımdaydı ancak bazı nedenlerden dolayı belgeye biraz geç sahip oldum.Size tavsiyem işsizlik sıkıntısından dolayı bu bölümü tercih etmeyin çünkü hem riski fazla hemde iş görüşmesi için gittiğiniz yerlerde düşük ücretlerle karşılaşabilirsiniz.Siz Bilgisayar Mühendisisiniz avantajı iki mesleği bir arada yaparsanız size avantaj sağlayabilir ancak OSGB lerde çalışmak durumunda olursanız dezavantajında dezavantajını yaşarsınız :( sizi olumsuz etkilemek istemem ama OSGB sadece işin yürütümüne bakar siz mühendis de olsanız yapacağınız iş İş Güvenliğidir.Belgeyi aldıktan sonra yine iş aramak zorunda olur muyum demişsiniz. Eğer düşük ücretlere çalışmayı düşünürseniz daha kolay iş bulabilirsiniz.Ancak standartların üzerinde bir rakam almayı düşünüyorsanız biraz daha zaman kaybı yaratabilir.Belgenizi alın ama mesleğinizde iş bulmaya çalışın sabrın sonu selamettir inşallah kısa zaman da iş bulursunuz umarım sorularınıza cevap olmuştur.Daha fazla tecrübeye sahip arkadaşlar da size yardımcı olacaklardır.
Teşekkürler, hoş buldum :)
Benim de üniversiteden mezun olmaya yakın bir arkadaşım tavsiye etmişti fakat o vakitler hiç düşünmemiştim böyle bir hakkın olduğundan da haberim o zaman olmuştu ama hiç araştırmamıştım, şimdi yaklaşık 8 aydır işsiz bekleyince düşünmeye başladım çünkü bana gelen iş teklifleri ya mühendislikle hiç alakası olmayan pozisyonlar ya da tecrübesizlikten dolayı giremediğim pozisyonlar, CV'de her şey yazılı en son yaptığım sadece stajlarım var mülakata gidiyorum en son ne iş yaptın diye sorup sonra biz en az iki yıl tecrübe istiyoruz diye olumsuz sonuçlanan mülakatlarım yüzünden artık acaba isg denesem daha mı iyi olur diye düşünmeye başladım, çünkü isg'nin önemi çok büyük ve denetim/teftiş üzerine olduğu için kendimi sürekli geliştirebileceğim bir alan olur diye düşünmeye başladım aslında. Zaten herkesin bildiği gibi mühendislik eski değerini ne yazıkki görmüyor, artan mezun sayısı ile iş bulmak çok sıkıntılı bir hal almaya başladı. Nereye gitsem yabancı dil ve tecrübe engeliyle karşı karşıya kalıyorum. Bu durumdan çok sıkıldım artık.

Şeyma Demirhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Teşekkürler, hoş buldum :)
Benim de üniversiteden mezun olmaya yakın bir arkadaşım tavsiye etmişti fakat o vakitler hiç düşünmemiştim böyle bir hakkın olduğundan da haberim o zaman olmuştu ama hiç araştırmamıştım, şimdi yaklaşık 8 aydır işsiz bekleyince düşünmeye başladım çünkü bana gelen iş teklifleri ya mühendislikle hiç alakası olmayan pozisyonlar ya da tecrübesizlikten dolayı giremediğim pozisyonlar, CV'de her şey yazılı en son yaptığım sadece stajlarım var mülakata gidiyorum en son ne iş yaptın diye sorup sonra biz en az iki yıl tecrübe istiyoruz diye olumsuz sonuçlanan mülakatlarım yüzünden artık acaba isg denesem daha mı iyi olur diye düşünmeye başladım, çünkü isg'nin önemi çok büyük ve denetim/teftiş üzerine olduğu için kendimi sürekli geliştirebileceğim bir alan olur diye düşünmeye başladım aslında. Zaten herkesin bildiği gibi mühendislik eski değerini ne yazıkki görmüyor, artan mezun sayısı ile iş bulmak çok sıkıntılı bir hal almaya başladı. Nereye gitsem yabancı dil ve tecrübe engeliyle karşı karşıya kalıyorum. Bu durumdan çok sıkıldım artık.
Belgenizi alın elinizde bulunsun en azından mühendislik üzerine görüşmeye gittiğinizde emin İş Güvenliği Belgenizin faydası olacaktır.Bilgisayar mühendisi olarak özellikle Kişisel Korucu Donanımlar üzerine çalışabilirsiniz. İş güvenliği ekipmanları çok geniş kapsamlı teknolojinin ilerlemesi ile çok daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulacaktır.Sizde ileride İş Güvenliği ile ilgili bir yazılım yazabilirsiniz belki :)

Öznur D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Belgenizi alın elinizde bulunsun en azından mühendislik üzerine görüşmeye gittiğinizde emin İş Güvenliği Belgenizin faydası olacaktır.Bilgisayar mühendisi olarak özellikle Kişisel Korucu Donanımlar üzerine çalışabilirsiniz. İş güvenliği ekipmanları çok geniş kapsamlı teknolojinin ilerlemesi ile çok daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulacaktır.Sizde ileride İş Güvenliği ile ilgili bir yazılım yazabilirsiniz belki :)
Bilg. müh için ne tarz alanlar var hiç bilgim yok aslında ama bu forum gayet geniş bir yer artık zamanla nedir ne değildir öğrenirim inşallah :)
Kursları merak ediyorum çevremde hiç giden de yok. Kaç ay sürüyor ve yeterli oluyor mu konuya benim gibi yabancı olan bir insanın ilk girdiği sınavda geçme oranı nasıldır (kişisel çalışma haricinde kurslar o kadar etkili oluyor mu yoksa sen çalış bizim işimiz belge vermek gibi bir edaları var mıdır :)
Bir sonraki sınav sanırım Aralık ayında. Kurslar ne kadar sürüyor bu seneki sınavla belge alabilirsem erkenden çalışmalara koyulayım ben malum yaz geldi ders çalışmak zor gelecek :)

Öznur D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
En çok merak ettiğim konulardan bazıları :)
- Ne kadarlık bir süre sınava hazırlanmak için yeterli olur?
- Nasıl bir çalışma yöntemi denenmeli? Özellikle ilk başlayanlar nereden başlamalı?
- Kurs süreleri 15 gün mü? Yoksa kurs yerine göre değişiyor mu?
- Kaynak önerileriniz var mıdır?
Kursa gitmeden, bir yandan kendim çalışsam hiç fena olmaz.

Şeyma Demirhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
En çok merak ettiğim konulardan bazıları :)
- Ne kadarlık bir süre sınava hazırlanmak için yeterli olur?
- Nasıl bir çalışma yöntemi denenmeli? Özellikle ilk başlayanlar nereden başlamalı?
- Kurs süreleri 15 gün mü? Yoksa kurs yerine göre değişiyor mu?
- Kaynak önerileriniz var mıdır?
Kursa gitmeden, bir yandan kendim çalışsam hiç fena olmaz.
Öncelikle kursa gitmek zorunlu çünkü kurslar sizin adınıza sisteme başvuru yapıyor.Ancak devletin yetki verdiği eğitim kurumlarından eğitim alabiliyorsunuz.Tabi ki bu eğitimler sınavı kazanmak için yeterli olmuyor her zaman kişinin kendisinde bitiyor aynı kursa giden herkes sınavı kazanmıyor sonuçta.Kursların hafta içi ve hafta sonu programı oluyor hafta içi 15 gün sürüyor hafta sonu 1 ay sürüyor(haftada 2 gün olduğu için).Ne kadar çalışma yeterli derseniz bir süresi yok aslında önemli olan nasıl ve nelere çalıştığınız Hakan Erdoğan hocanın notlarına çalışan çoğu kişi sınavı başarıyla geçmiştir.Sınav da çıkan konu ortalama bellidir özellikle yönetmelik ağırlıklı ve ezberlenmesi gereken bazı yerler var çalışmaya başlayınca daha kolay olacaktır sizin için.Kaynak olarak dediğim gibi Hakan Erdoğan hocanın hap bilgiler olarak kendi hazırladığı kısa özetli notlar var ayrıca belirli zamanlarda denemeler hazırlayıp sınav gibi değerlendirme yapıyor çok faydalı oluyor başka bir kaynağa gerek diye düşünüyorum.

Muhittin ORHANOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Herkese merhaba,

Forumla bugün tanıştım. Neredeyse tüm gün dolaşmama rağmen tam anlamıyla kafamdaki soru işaretlerini gideremedim bu yüzden forumda özellikle bu işi yapan kişilerden bilgi almak istiyorum.
2016 Bilg. mühendisliği mezunuyum. İSG'yi tavsiye üzerine araştırmaya başladım hakkında pek bir bilgim yok açıkçası beni bu alana iten de yeni mezun olup aylardır tecrübesizlikten dolayı bir işe girememem ve malumunuz yeni istihdamın çok çok az olduğu güzel ülkemde, işsiz beklemek canımı sıkmaya başladı artık.

Sorularım şunlar:
1- Müh. olarak İSG olmanın avantajı, dezavantajı var mı? Başvuruda epey bölüm için isg uzmanı olma imkanı varmış bugün öğrendim ve şaşırdım doğrusu...
2- Bilg mühendisi olarak İSG'yi önerir misiniz?
3- İSG açığı kapanmak üzere diye tartışmaları okuduğum için sormak istediğim şey; oldu da sınavı kazandım belgeyi aldım bu sefer yine tecrübesizim diye iş için çok bekler miyim? Az çok bi kaç ilan inceledim çünkü orda da 2-3 senelik tecrübe arıyorlar çünkü ama aranızda belki tecrübe olmadan işe başlayanlar olur diye sormak istedim.
4- İSG kursları hakkında bilgi verebilir misiniz? ( ortalama fiyatlar, kurs süresi, eğitimleri nasıl oluyor vs. tarzında)

Cevaplarınız geldikçe sanırım sorularım artacaktır. Yardımlarınızı bekliyorum çünkü aklım epey karışmış durumda.
Hangi dala atlayacağımı şaşırdım artık.
Sevgiler...

öznur hanım merhaba,
İzmir de birçok firma IT Responsible arıyor. Ancak her işyeri gibi tecrübe istiyorlar.
İSG aslında zor bir alan sürekli stres ve sorumluluklarınız çok fazla kendinizi biraz yıpratabilirsiniz.
Ülkemizde zaten bir iş sıkıntısı var. Yine de seçtiğiniz alan (isg) en mantıklı olanı.
İnşaat şantiyelerinde pek tavsiye etmem çalışmanızı ancak büyük kurumsal firmalarla çalışma fırsatınız olursa bence hiç kaçırmayın.
Umarım önce kendi alanınızda iş bulursunuz.
İyi günler.

Öznur D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
öznur hanım merhaba,
İzmir de birçok firma IT Responsible arıyor. Ancak her işyeri gibi tecrübe istiyorlar.
İSG aslında zor bir alan sürekli stres ve sorumluluklarınız çok fazla kendinizi biraz yıpratabilirsiniz.
Ülkemizde zaten bir iş sıkıntısı var. Yine de seçtiğiniz alan (isg) en mantıklı olanı.
İnşaat şantiyelerinde pek tavsiye etmem çalışmanızı ancak büyük kurumsal firmalarla çalışma fırsatınız olursa bence hiç kaçırmayın.
Umarım önce kendi alanınızda iş bulursunuz.
İyi günler.

Evet özellikle de bu sene çok fazla sıkıntı var. Aynı durumu arkadaşlarım da yaşıyor ne yazıkki. Her yerde bir tecrübe arayışı.
Ben merak ediyorum sürekli tecrübe soran insanlar nasıl başladı. CV'ye bakıp en son deneyim olarak sadece stajı gören eliyor, görüşmeye bile davet edilmiyoruz. Görüşme daveti aldıklarımız da genellikle CV'yi tam incelemeden tecrübe soranlar oluyor. Artık günümüzde IK sorumlularının çoğunun işini gerektiği gibi yapmadığını düşünüyorum. Biraz vicdan yapmaları gerek. Yeni mezun olarak fırsat verilmediği sürece biz kendimizi nasıl geliştirme fırsatı bulacağız anlam veremiyorum.
Her meslekte olduğu gibi pratik yapmadan tecrübe zaten kazanılmaz.
Evde otura otura tecrübe kazanabilseydim keşke şimdiye kadar 8 aylık tecrübem olurdu :D

Ben de belgeyi almak bir alternatif olacağı için sınava gireceğim.
Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.