İSG eğitimi vermek

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında akincaylak_35 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar merhaba;

  ben oncelikle bır fabrıkada uzman olarak calısmaktayım ve baska bır yerden eğitim vermemı ıstediler.aklıma takılanlar sunlar;
  1)çalıştığım yer harıcınde baska bıryere eğitim verebilir miyim?
  2)baska yerde eğitim verirsem bu calıstıgım fabrıkada sorun olur mu?
  3)eğitim verdiğim yere fatura vermek zorundamıyım ?
  4)bır yerde uzmanlık yaparken serbest meslek faturası alabılır mıyım kendı adıma?

  şimdiden tesekkur ederım arkadaslar...


   
 2. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  bana göre hepsini yapabilirisiniz akın bey

   
 3. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  tam zamanlı bir uzman olduğunuz için fabrikada bulunmanız gereken saatlerde eğitim veremezsiniz. Ancak iş dışı hiçbir engel yok ve cm, pz günleri verilebilir. Başka bir yer dediğiniz neresi??? başka bir fabrika mı? eğitim kurumumu? fabrikaysa eğitim belirli periyodlarla yapılacağı için faturaya gerek kalmaz ancak eğitim kurumuysa zaten verginizden düşerler

     

   
 4. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  tam zamanlı calısıorum ancak eğitimi isteyen fabrıka bızım holdıng dısında bır fabrıka.cevaparınızı dayanaklarıyla madde madde acıklarsanız sevınırım...

   
 5. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı çalıştığınız firma bir başka yerde eğitim vermenize herhangibirşey demedi ise sizi eğitim için geçici görevlendirsin. Ama yok siz firmanızın bilgisi dışında (yasal saatler dışında zaten size karışamaz) eğitim verecekseniz Volkan beyin dedikleri geçerlidir. Ama ülkemizdeki karmaşaya bakarsanız sıkıntı yok istediğiniz zaman ve ya müsait olduğunuzda gidip eğitim verin. Mevzuata uygun olmasa bile uygunsuzluğu denetleyen de yok zaten. Bana göre personel eğitim alsın, illegal veya değil. Bakanlık müfettişlerine de bişey diyemiyorum ki. Siz müfettiş olsanız ne yapardınız. Uzman sayısı yetersiz. Mevzuat açık ve net belli. Ben müfettiş kişilere Allah yardım etsin diyorum. Şahsi fikrim gerçekten mevzuat ile vicdanları arasında sıkışmış durumdalar. Bana kızacak çok arkadaş olacak ama ülke gerçeği bu. Eğitim vermeden sertifika verenleri bile duydum (ama görmedim en azından :( ). Yani Akın bey eğitim verin de nası olursa olsun. En azından personel isg hakkında daha çok bilgi edinir.

     

   
  FUNDA3426, Cem AKBULAK ve volkan seven bu yazıya teşekkür etti.
 6. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  Akın kardeşim adı üstünde tam zamanlı uzman. Çalışma saatleri içerisinde fabrikanızda bulunmanız gerekiyor. Bunun için maddeye gerek yok. Ama mehmet beyin dediği gibi ülkede herşey yasal mevzuata uygun yürümüyor. Fabrikanız buna rıza gösterirse ve siz kendi fabrikanızdaki riskleri ve sorumluluğunuzu düşünerek başka bir fabrikada eğitim verebilirsiniz. Fatura olayı farklı bir konu. Vergi hesabınızda sıkıntıya sebep olabilir çünkü sistemde çift vergi gözükebilir ve bilmiyorum maliyeciler iyi bilir takip edip bildiriyorlar mı diye. Araştırmak lazım

   
 7. YARIŞ

  YARIŞ TÜİSAG Üyesi

  Akın Bey, merhaba firamanız dışındaki eğitimlere başladınız mı? Nasıl bir yol izliyorsunuz? Bilgi verebilir misiniz? Kolay gelsin..
   
 8. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  Eğitim verebilirsin, ancak ilk denetimde sorun çıkar. Eğitimler geçersiz olur. Fabrikaya kendisine kesilecek işçi başına 1000 tl'yi eğitimi veren uzmana rucu etme şansı doğar.

  1. Evet (yukarıdaki cevaba bakın)
  2. Kendi fabrikanızdan izin almanız gerekir. Yazılı izin alırsanız sorun olmaz.
  3. Evet. Aksi vergi kaçırmaya girer. Artı eğitim geçersiz sayılır.
  4. Serbest meslek makbuzu bu şekilde alamazsınız.

  Eğitim verirken, verdiğiniz eğitimin sizi bağlayacağını aklınızdan çıkarmayın, eğitim konuları atlamayın, yanlış şeyler anlatmayın, eğitim slaytını eğitim verdiğiniz kuruma bir örneğini bırakın, denetimde eğitim slaytları sorulacaktır. Aksi halde eğitimler geçersiz sayılır, firmanın size rucu hakkı doğar, mesai saatleri dışında eğitim vermeyin, olası denetimde eğitimler geçersiz olur, yazılı bir kanıtınız yok ise firma size dava açarak, beni uyarmadı; mesai saati dışında eğitim verilir dedi der, parayı rucu edebilir.

  Slaytların bir örneğini firmaya bırakın, olası denetimde, bunlara, imza kağıdına bakılır, buradaki eksiğe göre, cezalar rucu edilebilir.

  Olası bir kazada, eğitim slaytındaki konuların eksik veya yanlış olması, doğrudan illiyet bağı oluşturur, cezai ve hukuki sorumluluk başlar.
  Eğitim konusu ile, süre uyuşmazsa, eğitim geçersiz sayılır, İSG uzmanına belgede sahtecilik davası açılır.

  Abarttığımı düşünenler var ise söyleyim; yaşanmış olayları aklıma getirerek yazdım bunları. İSG konusu hata kabul etmez, ciddiye alın derler ya; işte o >> bu mesele.

  Çünkü zannedildiği gibi eğitimlerin süresi bir yıl değil süresizdir. Aklınızda bulunsun eğitim verdiğinizde bu eğitimin geçerlilik süresi 1 yıl değil, eğitimi alan kişi, aynı yerde ve koşulda çalışırsa ömür boyu geçerlidir. Yani bugun verilen bir eğitim, 20 yıl sonra bile karşımıza çıkabilir. (aksini idda eden, kendisine uzmanım demesin, var ise hemen ispat edebilirim.)   
 9. fundasakal

  fundasakal TÜİSAG Üyesi

  ben yeni bir uzmanım bir eczaneye rd hazırlıyacam .bunun yanı sıra eğitim de vermek zorundamıyım?serbest çalışıyorum işyeriyle isg katipten 1 günlük sözleşme yapıp o gün sigortalı görünüyorum ve rd de ogün yapıyorum.acil eylem pl.nınıda oluşturuyorum.deneyimli olanlardan fikirlerini bekliyorum.

     

   
 10. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Çok doğru yazmışsınız. Ama 1 gün değil de bence sigortalı görünme zamanını en az 2 gün yapın. Sonuçta hem eğitim vermek hem risk analizi hazırlamak ve acil durum eylem planı yapmak hepsi 1 güne sığmaz değil mi?   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica