Tartışma : İsg Eğitimi Konularının Süre Dağılımı Ne Kadar Olmalı?

YAVUZ YAŞAYAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSG Eğitim yönetmelik kapsamına göre 20 konudan oluşan Temel İSG Eğitimleri tehlike sınıfına göre belirli aralıklarda verilmesi gerekmektedir.
Örneğin çok tehlikeli sınıfa göre;
Genel Konular: 4 Saat
Sağlık Konuları: 4 Saat
Teknik Konular: 8 Saat
Diğer Konular: Her konu için 2 Saat
olacak şeklinde düzenliyoruz.
Yönetmelikte göremedim ancak diğer konular ayrıca verilir diye bir ibare hatırlıyorum ve 16 saatin haricinde ekstradan süre ekleyerek sertifika hazırlıyorum.
Her OSGB aynı şekilde uygulamıyor.
Diğer konuları 16 saat içine ekleyen OSGB'ler var.
Doğru yöntem hakkında bilgi rica edeceğim. Arkadaşlar ile itilafa düştük...

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSG Eğitim yönetmelik kapsamına göre 20 konudan oluşan Temel İSG Eğitimleri tehlike sınıfına göre belirli aralıklarda verilmesi gerekmektedir.
Örneğin çok tehlikeli sınıfa göre;
Genel Konular: 4 Saat
Sağlık Konuları: 4 Saat
Teknik Konular: 8 Saat
Diğer Konular: Her konu için 2 Saat
olacak şeklinde düzenliyoruz.
Yönetmelikte göremedim ancak diğer konular ayrıca verilir diye bir ibare hatırlıyorum ve 16 saatin haricinde ekstradan süre ekleyerek sertifika hazırlıyorum.
Her OSGB aynı şekilde uygulamıyor.
Diğer konuları 16 saat içine ekleyen OSGB'ler var.
Doğru yöntem hakkında bilgi rica edeceğim. Arkadaşlar ile itilafa düştük...
Merhabalar.
Bilgileri sizinde örneklemeniz nedeniyle Çok Tehlikeli sınıf olarak belirteceğim.

Temel İSG EĞitimi süresi bildiğiniz üzere mevzuata göre 16 saat olarak tanımlanmıştır.

Temel İSG Eğitimi konuları aşağıda belirtildiği üzere "4 ana başlık" altında belirtilmiştir (Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik / Ek-1);
1. Genel konular
a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
c) İşyeri temizliği ve düzeni,
ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar,
2. Sağlık konuları
a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
ç) İlkyardım,
d) Tütün ürünlerinin zararları ve pasif etkilenim,
3. Teknik konular
a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,
b) Elle kaldırma ve taşıma,
c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
d) Ekranlı araçlarla çalışma,
e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
f) İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,
h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
ı) Tahliye ve kurtarma,
4. Diğer konular (çalışanın yaptığı işe özgü yüksekte çalışma, kapalı ortamda çalışma, radyasyon riskinin bulunduğu ortamlarda çalışma, kaynakla çalışma, özel risk taşıyan ekipman ile çalışma, kanserojen maddelerin yol açtığı olası sağlık riskleri ve benzeri)

*** Yukarıda ilettiğim bilgiden anlayacağınız üzere "Diğer Konular" olarak belirtilen başlık Temel İSG Eğitimlerine dahil olan , yapılan iş / iş yerine özgü çalışmalara göre belirlenecek konular ile eğitim planlarına dahil edilen eğitimlerdir. Yani toplam 16 saatlik sürenin içerisindedir. (Temel İSG Eğitimi ilk 20 konudan hariç yani 16 saat üzerine eklenerek verilmesi ve belgelendirilmesi sorun teşkil etmez !)

*** Temel İSG Eğitimleri dışında olan ; İşe başlama eğitimi, bilgi yenileme eğitimi , Özel politika gerektiren grupların ve özel görevi bulunan çalışanların eğitimleri ayrı olarak verilir ve "Temel İSG Eğitim Süresi olan 16 saat" dışında değerlendirilir.

*** Temel İSG Eğitimleri toplam süresi 16 saatten az olamaz. Eğitimin bütün olarak (Konu Başlıkları...) verilmesi tavsiye edilir ! Vardiya , İş Yoğunluğu , Yapılan işin özellikleri ve Diğer Eğitim Konuları (4.Konu başlığı..) dikkate alınarak bölünebilir. TEMEL İSG EĞİTİM GÜN VE KONULARI BÖLÜNMESİ DURUMUNDA "1 SAATTEN AZ OLMAMAK KAİDESİYLE" (Madde 11 / 3.fıkra) eğitimleri planlanabilir.

*** İşveren Çalışana Temel İSG Eğitimini en kısa sürede vermelidir (Burada bir zaman sınırlaması bulunmuyor fakat genellikle müfettişler veya sosyal uygunluk denetçileri tarafından önerilen ilk 3 ay içinde tamamlanması yönündedir).

*** Çalışanlar fiili olarak işe başlamadan önce ; İş yerine özgü dikkat etmesi gereken genel emniyet kuralları ve prosedürler , çalışacağı makine veya ortama ilişkin emniyet tedbirleri , kullanılacak ise KKD bilgileri ve dikkat etmesi gereken hususlar , kullanacağı ekipman varsa yine dikkat etmesi gereken hususlar ile kullanılacak ise KKD bilgileri vb bilgileri içerecek şekilde "İŞE BAŞLAMA EĞİTİMİ 'ne" tabi olurlar. Bu eğitimlerin süresi "2 saatten az olamaz"... İşe Başlama Eğitimleri için geçen süreler Temel İSG Eğitimi süresinden sayılmaz.....(Madde 6 / 2.fıkra)

Sonuç olarak çalışanlara ;

- Temel İSG EĞitimi (toplam 16 saat veya üzeri)
- İşe Başlama Eğitimi (toplam 2 saat veya üzeri)
- iş kazası , meslek hastalığı veya uzun süreli işten ayrı kalan çalışanlara verilecek Bilgi yenileme eğitimi (toplam 1 saat veya üzeri)
- Çok Tehlikeli Sınıfta yılda 1 , Tehlikeli Sınıfta 2 yılda bir , Az Tehlikeli Sınıfta 3 yılda bir kez Temel İSG Yenileme eğitimleri mevzuatta belirtilen sürelerle
- Özel politika gerektiren grupların (Genç çalışan , Engelli , Gebe vb) eğitimleri (2 saatten az olmamak üzere)
- Özel görevi bulunan çalışan (Destek Elemanı , Çalışan Temsilcisi vb) Eğitimleri (2 saatten az olmamak üzere)

eğitimler verilmelidir.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İlave olarak , bazen sorulduğu oluyor o yüzden ekleyeyim ;

İşe fiili başlamadan önce Temel İSG Eğitimleri verilebilmektedir, en ideal olanı budur fakat Temel İSG Eğitimi verilmesi "İşe Başlama Eğitimi" yerine de geçmez ! Bu şekilde uygulansa bile yine fiili çalışmaya başlamadan işe başlama eğitimi verilmelidir. (Bildiğiniz gibi işe başlama eğitimlerinin İşveren veya ilgili çalışma alanında yetkili / tecrübeli kişilerce yani Usta dediğimiz kişiler tarafından verilmesi yeterlidir, hatta bu şekilde olmalıdır...)

Sağlıklı günler.

ibayraktar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Temel ve işe giriş eğitim süreleri dışında aşağıda belirtilen eğitimler için süreler ne olmalıdır? Mevzuatta yeri yok diye biliyorum.

1. Kurul eğitimi
2. Acil durum eğitimi
3. Risk analizi eğitimi
4. Çalışan temsilcisi eğitimi

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Temel ve işe giriş eğitim süreleri dışında aşağıda belirtilen eğitimler için süreler ne olmalıdır? Mevzuatta yeri yok diye biliyorum.

1. Kurul eğitimi
2. Acil durum eğitimi
3. Risk analizi eğitimi
4. Çalışan temsilcisi eğitimi
Uygulama herkes için değişkenlik gösterir fakat temel olarak yine Temel İSG Eğitimlerinde belirtildiği üzere 1 saatten az olmaması gerektiği kanaatindeyim. Katılımcı sayısı, iş yerine ait değişken özellikler, risk analizlerinde belirlenmiş olan iş yerine özgü acil durumların sayısı ve niteliği vs gibi parametrelere göre her iş yeri ve/veya her uzman arkadaşımın ileteceği bilgiler ve derlediği sunumlar eğitim sürelerini değiştiriyordur...

Ben çalıştığım yerlerde aşağıda ki gibi uyguluyorum ve belgelendiriyorum ;

1) Kurul eğitimi 1 saat
2) Acil Durum eğitimini ; Acil Durumlar - Risk ve Önleyici Tedbirler Teorik Eğitimi , Yangın Eğitimi, Yangın Söndürme Tatbikatı, Tahliye Tatbikatı şeklinde bütün olarak gerçekleştiriyorum. ***Sadece Acil Durumlar - Risk ve Önleyici Tedbirler Teorik Eğitimi yaklaşık 2 saat 15 dk sürüyor. (En kalabalık katılımcı gurubuna göre iletiyorum. Katılımcı sayısı azaldıkça Soru-Cevap azaldığı için sadece slayt sunum olarak 1 saat 45 dk - 2 saat arası bitiyor). İdeal olanın 2 saat olduğunu düşünüyorum.
3) Risk Analizi Eğitimi 1 saat
4) Çalışan Temsilcisi Eğitimi 1 saat

dnndbs

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Konuyu hortlatayım diyorum :)

Tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde kaçar saat olarak dağılım yapıyorsunuz? 4 Temel İSG, 4Teknik Konular ve 4 Sağlık Konuları uygun olur mu? Ben dönem dönem toplayarak personele eğitim verilmesi yönündeyim fakat firma müşterilerine personel gönderdiğimiz zaman eğitimlerin hangi tarihlerde yapıldığını sertifikada belirtmek zor oluyor.. Örnek yaptığınız çalışmaları paylaşır mısınız.

İyi çalışmalar diliyorum herkese.

AZAcemi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Konuyu hortlatayım diyorum :)

Tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde kaçar saat olarak dağılım yapıyorsunuz? 4 Temel İSG, 4Teknik Konular ve 4 Sağlık Konuları uygun olur mu? Ben dönem dönem toplayarak personele eğitim verilmesi yönündeyim fakat firma müşterilerine personel gönderdiğimiz zaman eğitimlerin hangi tarihlerde yapıldığını sertifikada belirtmek zor oluyor.. Örnek yaptığınız çalışmaları paylaşır mısınız.

İyi çalışmalar diliyorum herkese.
Konular işyerinin faaliyet alanları kapsamında ilave konu başlıkları ile genişletileceği gibi sürelerde buna uygun olarak düzenlenebilir diye düşünüyorum. Ek1/4. Diğer konular (çalışanın yaptığı işe özgü yüksekte çalışma, kapalı ortamda çalışma, radyasyon riskinin bulunduğu ortamlarda çalışma, kaynakla çalışma, özel risk taşıyan ekipman ile çalışma, kanserojen maddelerin yol açtığı olası sağlık riskleri ve benzeri) konular ise profesyonel eğitimler kapsamında ve temel eğitim dışında (temel eğitim içinde belki farkındalık oluşturulması açısından değinilebilir) düzenlenecek eğitimler şeklinde değerlendirerek.....örnek olması açısından biz bu amaçla traktör ve ekipman kullanımı, elle taşıma, kimyasal temizlik maddelerinin kullanımı, peyzaj bahçıvanlığında kullanılan makine ve ekipmanların kullanımı, laboratuvarlar çalışanları için iş güvenliği gibi çalışanın yaptığı işe özgü eğitimler düzenledik.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.