İŞÇİLERİN KONAKLAMASI

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında BARIŞ KARA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. BARIŞ KARA

  BARIŞ KARA TÜİSAG Üyesi  ŞANTİYEMİZDE KALAN İŞÇİLER İÇİN BİNA İNŞAATININ İÇİNDE KOĞUŞ TAHSİS EDEBİLİRMİYİZ. YOKSA İŞÇİLERİN KALMASI İÇİN BİNA İNŞAATI DIŞINDA ŞANTİYE İÇİNDE Mİ YER TAHSİS ETMEK ZORUNDAYIZ.


   
 2. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  İnşaat içinde kalacak yer sağlamak doğru değil. Bununla ilgili yasal zorunluluk nedir emin değilim ama inşaatın çökme tehlikesine karşı, inşaatta üzerlerine düşecek bir maddeye karşı koruyucu takmıyacakları için asıl sıkıntı bu bence. Orda kalana geceleride baret taktıramıyacağınız için doğru bir uygulama değil.

   
 3. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  YAPI İŞLERİNDE SAĞLIK VE GÜVENLİK YÖNETMELİĞİ

  15. Dinlenme ve Barınma yerleri
  15.1 Özellikle, çalışan işçi sayısının fazla olması veya işin niteliği veya çalışma yerinin uzak olması ve benzeri nedenlerin sağlık ve güvenlik yönünden gerektirmesi halinde, işçilere, kolay ulaşılabilen dinlenme ve/veya barınma yerleri sağlanacaktır.
  15.2 Dinlenme odaları veya barınma yerleri yeterli genişlikte olacak ve buralarda işçiler için yeterli sayıda masa ve arkalıklı sandalye bulunacaktır.
  15.3 Bu tür imkanlar yoksa iş aralarında işçilerin dinlenebileceği yerler sağlanacaktır.
  15.4 Sabit barınma tesislerinde, bir dinlenme odası, bir boş vakit değerlendirme odası, yeterli duş, tuvalet, lavabo ve temizlik malzemesi bulunacaktır. İşçi sayısı göz önünde bulundurularak bu yerlerde yatak, dolap, masa ve arkalıklı sandalyeler bulunacak ve bunlar kadın ve erkek işçilerin varlığı dikkate alınarak yerleştirilecektir.
  15.5 Dinlenme odaları ve barınma yerlerinde sigara içmeyenlerin sigara dumanından korunmaları için gerekli tedbirler alınacaktır.

     

   
  Tolga_34 ve qrafiqer bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  kapalı ortamlarda sigara içmek yasak olduğuna göre 15.5 nolu madde şu anda geçersiz değil mi ?

   
 5. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  doğrudur kanun eski olduğundan bunuda değişmesi gerekli.

     

   
 6. BARIŞ KARA

  BARIŞ KARA TÜİSAG Üyesi

  cevaplarınız için teşekkür ederim...

   
 7. Haluk DEMİRCİOĞLU

  Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

  inşaatlarda yatakhanelerde sigara içiliyor. içmemeleri için ne gibi yaptırım uygulamam lazım. uyarı levhası asmak ve sözlü uyarmak bir işe yaramayacağını biliyorum. nasıl engelleyebilirim koğuşta sigara içilmesini
   
 8. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  engelliyemezsiniz duman dedektörü koysanız onu bozuyorlar,en iyi kolidorlara koymak dedektörü ;mümkün olduğu koğuşlarda yanıcı madde buldurmayın yangın tüpleri dolu ve 2 tane ulaşbilir yerde olsunlar(kuru kimyevi toz) açil çıkış levhaları,ve sigara içilmez uyarı levhları hazır olsun   
  Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica