İşçilere İsg Sınavı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında MehmetZengin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar. Bugün çalışan personelimizden 29 kişiye yüksekte çalışma ile ilgili 7 basit sorudan oluşan bir sınav yaptım. 15 kişi 7doğru, 13 kişi 6 doğru yaptı. İşçileri elime bir sopa alıp dövmek istiyorum :) hem biliyorlar hem de yapmıyorlar. Sorular ekteki gibi. İlk aklıma gelen şeyleri soru yaptım. İnşaat sektöründe isg işi yapıpta çıldırmamak elde değil. Bu arada hazır konu paylaşmış iken elinde bu tür sorular olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. Bendeki (yardım aldıklarım da dahil) olanları ekleyeceğim.


   

  Ekli Dosyalar:

 2. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  bende birkaç konu hakkında eğitimlerden sonra sınav soruları hazırladım ama enteresan şeyler çıktı kopya çekmeye çalışanlar gibi bende sınavları kaldırdım eğitimlerin sonunda toplu halde yapacağım ve özlülük dosyalarına iliştirmeye niyetim var sorularınız gerekli olan yarlerden bilinmesi gerekenleri içeriyor. elimdekiler bu kadar yaklaşık 61 konu üzerine eğitim hazırladım dediğim gibi beni hayal kırıklığına urattıklarını görünce bıraktım hazırlamayı :) umarım yararı olur ben genelde eğitimde altını çizerek önemli dediğim yerleri sordum

   

  Ekli Dosyalar:

  ygtr hoca, ayşegül4845, Nil Günn ve 17 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Üstat sen baya bir emek vermişsin. Bu emeklerini de bizlerle paylaşmışsın. Ne kadar teşekkür etsek az. sınav olayı aslında gırgır şamata oluyor ama sanki belge olarak ta kıymeti çok. Neden diyeceksiniz, eğitim devam çizelgesine adını yazıp imza atıyorlar. İtiraz edeblirler herhangibir durumda. Ama sınava itiraz da etseler adı üstünde sınav. Kopya çekmeseydin derler. Yani en azından şahsi kanaatim bu. Eğitim sunumlarını açtığımda hepsi uyumaya başlıyorlar :) artık denemediğim yol kalmadı ama pes etmek yok. Yola devam. Ekte kullandığım sınav örnekleri var. Bazılarını formlardan almıştım. İsimlerini hepsinin zikredemiyorum ama bu ekteki dosyalarda emeği olan meslektaşlarımıza da teşekkür ediyorum.

     

   

  Ekli Dosyalar:

 4. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Hocam sen böyle konuşunca kararlarım değişti soruları hazırlayacağım devam edeceğim ama yine dediğim gibi son sınav yapacağım bu senekiler acemiliğime geldi yarım bıraktım zaten vazgeçmek tabi yok buna kesin kanaat getirdim mesleğinde paradan çok insana kıymet veren bizleriz sanırım biraz bunun içerisinde korkumuzda olsa önemini görebiliyoruz diye düşünüyorum

   
 5. ako

  ako TÜİSAG Üyesi

  elinize sağlık gayet güzel emek verilmiş tebrikler

     

   
 6. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  paylaşımlar için çok teşekkürler.
  geçme notunu nasıl ayarlıyorsunuz peki. kalanlara ne yapıyorsunuz( tekrar eğitim gibi). bunları da merak ediyorum.

  sorular benim görüşüm zor olmuş yaa.
  ben şöyle sorular soruyorum.

  misal

  1) üretimde hangi tür ayakkabı giyilir?
  spor ayakkabı
  çizme
  sandalet
  çelik burunlu kaymaz tabanlı iş güvenliği ayakkabısı
  2) makine koruyucuları çalışmayı yavaşlatıyorsa ne yapılır

  hemen yerinden çıkarılır.
  iş bitinceye kadar çıkarılır, sonra yerine takılır.
  dikkatli çalışmak koşulu ile çıkarılabilir
  makine koruyucuları asla çıkarılmaz, çıkaran personel uyarılır.

  3) makinede çalışmalarda hangisi doğrudur.

  yüzük ile çalışılmaz, kolye takılabilir
  çalışan makineyi tamir edebiliriz
  çok yorulursak makineye yaslanılır
  yüzük, kolye, küpe, bileklik gibi takılarla çalışılmaz, makine kapabilir

  bunları şimdi yazdım aklıma geldi. ama bu tarz hazırlıyorum ben

  çok basit oluyor sorular ama bunları çözenlerde kendine bir güven geliyor.

  sınavdan sonra geri dönüşler şöyle oluyor; sınavları okudunuz mu esat bey, ben 5 nolu soruyu doğru yaptım dimi, maskesiz çalışma olur mu hiç, doğru yaptım dimi?
  ya da

  8. soru cevap a olmalı. gürültülü yerde kulaklık takılır dimi esat bey yoksa sağır olunabilir. c şıkkı yanlış çünkü; çalışmanın tamamında takılması lazımdı. birazında olmaz ki.

  - tabi doğru yaptınız. zaten bizimde uyduğumuz kurallar dimi

  yani daha çok bilgiye değilde öğüt vermeye yönelik hazırlıyorum ben soruları.

  sizinde fikirlerinizi alabilirim bu konuda.

   
  ygtr hoca, semra ve Fikret Kamil AYDIN bu yazıya teşekkür etti.
 7. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Ellerinize sağlık gerçekten çok emek verilmiş.
   
 8. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  öğüt ve bilgi bunlar birbirini tamamlayan seyler eğer bu şekilde dönüşü oluyorsa artınız var ve gerçekten güzel birsey sorularda baraj koymanız gerekmekte kalan arkadaşları dediğiniz gibi tekrar eğitime tabi tutabilirsiniz ve soruları sorduğumuz yerler bilinmesi gereken bilgiler ve uyulması gereken kurallar eğitimin tamammını vermeye bilirsiniz ama bilinmesi gerekenleri tekrar anlatabilir hatta soruları gözden birlikte geçirebilir katılımlarını sağlayabilirsiniz sonucunda özlülük dosyalarına bu sınavları iliştirecek olursanız sınavda başarısız olanlar için sıkıntılar çıkabilir.
  ve iş veren bu işcinin feshini bile yapabileceğini düşünüyorum olmaz demeyeceğim olur o yüzden ben de sınavlarda yardım ediyorum her ne kadar bilemedikleri olsada şuda var o an kimin düşük aldığını bilemezsiniz ama bir sonraki eğitimde aynı konunun yukarıdada belirttiğim gibi can alıcı noktalarını o kişilerle tekrar gözden geçirebilirsiniz bende yaramamasının bir sebebi çalışan güvenlikçi arkadaşlarada bu eğitimlerin aynısını veriyorum aslında kendi branşları ve kanunun belirttiği dşında bilgi verme yükümlülüğümüz yok ben bunu başka yerlerde kullanabilirle diyede anlatıyorum konuyu biraz dağıttım sanırım sorularıda.
  Yardımcı olabildi isem ne mutlu bana.
  Saygılarım ile Risksiz Çalışmalar.   
  ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
 9. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Sayın Esat sorular zor evet ama işin garip yanı işçiler genelde başarılı oluyorlar. Ben de soruları sorarken ya uzman mı olacaklar dedim ama, sonuçta kalsalarda sınıf tekrarı die bişiy yok :) Bu arada değerlendirme sonucunda başarısız olana soruları da anlatarak konu tekrarı gibi bir eğitim yapıorum. Yalnız bunları yazarken aklınızda bir sınıf, kara tahta falan gelmesin. Şantiyenin herhangi bir yeri, çamur, toz, her tür dış faktör, 3-5 işçi. Öyle projeksiyon, sıralar falan yok. 70 işçiye sınavı ancak 8-10 defada yapabiliyorum. Malum iş acele :) herkes te bir iş telaşı. İşi olmayan bi kenara orutmuş bekleyen kimi yakalarsam ayak üstü sınav :) Ekte şık olsun die hazırladığım değerlendirme grafiği var. Şantiye şefine tek sayfa olarak sunmak için hazırladım (formun ilk hali benim değil, yapan arkadaşın ellerine sağlık). Belki işinize yarar.

     

   

  Ekli Dosyalar:

  ygtr hoca, taylantalu, erkanersoy ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  sizin işçiler biraz daha zeki sanırım :) şaka şaka öğretmenleri daha iyidir.
  form için teşekkürler   
 11. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Estağfurullah sayın esat. Ne bizim işçiler daha zeki ne de ben ii bir öğretmenim. Bizim işçiler uzun süredir çalışıyor. Taşeronlarda durum vahim. O nedenle işçilerimizle birlikte öğreniyoruz. İnşaat sektörüne göre bizim işçiler daha uzun çalıştılar, öyle denk geldi sanırım.   
 12. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar eğitim olayı tamam ok de ,bu işçilere sınav falan biraz zor iş gibi.Çünki inşaat sektöründe daha personel talimat ad soyad yazıp imzalayamıyor.sınav soru-cevap olayı nasıl yapacaklar.Onlarada hak vermek lazım adamı ustabaşı taşeron yoğun çalıştırıyor öğle arasında bile
  yarım saat yemek çay molası isg eğitimi verirsek adamları yakalayabilirsek ne ala...Çoğu okuma yazma bilmıyor nasıl sınav yapacağız...

   
 13. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Malüm personele İSG eğitimi verirken bile adamlar uyukluyorlar...Şefim nereyi imzalayacaksak imzalayalım gidelim diyorlar...Gerisini siz düşünün...
   
 14. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Marble kardeşim okuma yazma bilmeyeni nasıl çalıştırıyorlar? Diyelim ki işveren çalıştırıyor o zaman haklısın yapamazsın. Onun da hal çaresi açıcan videoyu anlattıklarını kayıt altına alıcan. Okuma-yazma bilmeyene daha ii bir fikir gelmiyor aklıma, işin zor kardeşim. Gelelim okuyabilene. Ben de bu sınav fikrini duyduğumda zor iş ya dedim. Sonra bir deneme yaptım. Baktım ki düşündüğümden de etkili oldu. Ama sınav nasıl sınav bir görsen. Çalıştığı yerde :) Durun bi 10dk mola bişiyler öğrenelim deyip çıkarıyorum kağıtları. o an kaç kişi varsa, bazen 2-3 kişi bile oluyor, hatta tek oturan birini bile görsem farketmiyor. kağıtlar çamur bile oluyor çoğu zaman :) olsun. Sonra işçiler bu işe sarıyorlar. Geçen biri, şef sınav yapmıyomusun? diye sordu. Neden dedim? ya eğlenceli oluyo hemde bişiyler öğreniyoz dedi. Bence şartlar ne olursa olsun, kaç kişi olursa olsun sınav işi fena değil. Hem dediğim gibi değerli bir belge.

   
  ygtr hoca ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 15. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  okuma-yazma olayı biraz sıkıntı. nasıl çözülcek bu? sadece sınacda değil. zimmet yapılması gerekiyor (KKD için) nasıl imza alacaz?
  birini şahit olarak mı yazmak lazım. fikirler nelerdir?   
 16. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  zimmet olayındada resimlerini koyabilirsin nasıl okuma yazma bilmeyene video ile anlatma fikri ki bu gayet mantıklı zimmetide resimli yapacaksın o zaman Mehmet Bey hem sizi tebrik ediyorum hemde sizin ile çalışan personeli bir şeyler öğrenmeye istekli olmaları beni şaşırttı şu an çalıştığım yerde 20 - 40 yaş arası personeller var bir tanesinden bunu duymadım eminim mutlu olmussunuzdur.

   
 17. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Sayın dedeemre aslında şanslı olduğum yanım şudur; ben bu işçilerin %70sinden fazlası ile 5 senedir çalışmaktayım. Daha önce bu işçilerin gerek vardiya mmühendisi gerekse de kısım şefi olarak çalıştım. Birbirimizi baya tanıdık kime nasıl kızmam gerek kime ne söylemem gerek baya bir etüt ettim. Şimdi de isg mühendisleri olarak çalışıyorum. Ama aynı durum altişveren çalışanları için tam olarak geçerli değil. Orada da bir şansım oluyor benim bizim çalışanlarla diyaloğuma bakıp benle empati kurabiliyorlar. Uzun lafın kısası inşaat sektörü olmasına karşın işçiler açısından sanırım şanslıyım? Diğer şantiyelerden anlatılanlara istinaden böyle düşünüyorum. Ben imkansız diye bişiy olmadığını düşünüyorum ve işçiyi de buna inandırmak için baya bi çaba harcıyorum, belki daha akıllı daha zeki veya daha ii bir yönetici olsam işler daha da kolay olurdu? kim bilir?. Ama hayatımda babamdan aldığım bir felsefe var iş ne olursa olsun niyet iyi olmalı. İyi niyetle yapılan işler genelde iyi sonuç alıyor.

   
 18. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  2 ay kadar önce ben de genel bir sınav yapmıştım..birkaç istisna hariç genelde başarı oranı iyiydi..üzerine eğilince bişeyler oluyor gerçekten buna inanıyorum ben...

   
 19. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Sayın Medmet Bey evet tamalden onlarla birlikte gelmeniz sizin büyük şansınıza ve empati yapmalarıda gerçekten güzel ve eminim bunda sizin sabrınızın çok fazla zolandığı anlarda olmuştur ama üstasinden gelmenize sevindim belki benden kaynaklanan düşüncelerden dolayı benim bazı sıkıntılarım gün yüzüne çıkmakta veya fazla zaman geçiremediğimden ama sizin uyguladığınız taktikleride deneyeceğim biraz deneme yanılma yöntemi olacak ama fikir alışverişinden zarar gelmez size tekrar teşekkür ediyorum.

   
 20. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Aslında işverene sınav yapmak lazım. Hatta Temmuz ya da Aralıktaki sınava sokalım tüm işverenleri, vekillerini, şantiye şeflerini, vardiya mühendislerini vs :) Bakalım ne yapacaklar? Belki de habersizlerdir mevzuat diye birşeylerin varlığından kim bilir?

   
  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica