Iş Yerinde Şakalaşmak

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İş kazası durumunda, yangın sonucu personelin yaralanması,ölmesi durumunda bilir kişinin İSG adına istediği evraklar nelerdir? Elimizde neler olmalıdır? Bu istediği evrakları hangi kanuna dayandırır?
merhabalar;
eğitim, muayene , risk analizi haricinde;
-acil durum planı,
-acil durum ,yangın, tahliye tatbikat kayıtlarını
-yangın eğitimlerini
-İtfaiye raporu, yangın tesisatı , YSC ,alarm ve algılama sistemi periyodik kontrollerini,
-elektrik iç tesisat uygunluk raporu
-kaçak akım roleleri test raporu
-patlamadan korunma dökümanı
-kimyasal kullanımı varsa kimyasal risk değerlendirmesi gibi evrakları isteyebilir.
Önce personelin neden zarar gördüğünü sonra nedek yangın çıktığını araştırır.Her iki durumda da işverenin gerekli önlemleri alıp almadığına bakar. işveren her türlü önlemi almakla yükümlü olduğu için 4857 , 6331 ve bağlı yönetmelikler gereği evrakları sorgular.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhabalar;
eğitim, muayene , risk analizi haricinde;
-acil durum planı,
-acil durum ,yangın, tahliye tatbikat kayıtlarını
-yangın eğitimlerini
-İtfaiye raporu, yangın tesisatı , YSC ,alarm ve algılama sistemi periyodik kontrollerini,
-elektrik iç tesisat uygunluk raporu
-kaçak akım roleleri test raporu
-patlamadan korunma dökümanı
-kimyasal kullanımı varsa kimyasal risk değerlendirmesi gibi evrakları isteyebilir.
Önce personelin neden zarar gördüğünü sonra nedek yangın çıktığını araştırır.Her iki durumda da işverenin gerekli önlemleri alıp almadığına bakar. işveren her türlü önlemi almakla yükümlü olduğu için 4857 , 6331 ve bağlı yönetmelikler gereği evrakları sorgular.
Sinem Hanım,
İskender Bey gerekebilecek evrakları güzel özetlemiş.. Belirtilenlerin; İş Güvenliği Profesyonellerinin "mevzuatta belirtilen hükümler doğrultusunda" hazırlamak ve güncel tutmakla yükümlü olduğu kayıtlar olduğunu hatırlatalım.
Yangın olayının türü ve gerçekleşme nedeni kaynaklı olarak özel eğitim-belge-talimatlar (Örnek: Yangın Kimyasal kaynaklı ise MSDS, Sorumlu depo-kullanıcı-taşıyan vs eğitimleri, talimatlar vs vs...) , yazılı-görsel uyarılar, periyodik kontroller (iş ekipmanı kaynaklı ise fenni muayene, makine tezgah kaynaklı ise düzenli bakım çizelgeleri...) vs vs gibi bazı ek belgeler istenmesine neden olacaktır, ayrıca onaylı tespit - öneri defterine yangına neden olan risk ile ilgili kayıt yazılıp yazılmadığı önemsenecektir , bunu da belirtmekte fayda var !
Her iş kazasında yasal sorgu/kontroller "Risk Analizi ve Eğitim Dokümanları" ile başlar, bunu bilmekte fayda var ! Bunlardan özellikle Yangın olayına neden olan Risk ile ilgili Analiz Dokümanında atıf yoksa , usullere uygun şekilde risk tespiti yapılarak düzeltici-önleyici faaliyetlerle birlikte İşverene tebliğ edilmediyse muhtemel olarak diğer belgelerin hukuki değerlendirmeye yönelik fazla tesiri olmaz...
Yine de belirteyim ;"olayın gerçekleşme şekli, var olan tedbirler, kusur dağılımı (bireysel) vs vs" gibi faktörler kontrol edilecek belgeleri ve değerlendirmeyi değiştirebilecektir.
Hatırlatma ! Bu tip kovuşturma/soruşturmalarda sadece sizden istenen belgeler teslim edilmelidir ! İstenen belgeler içerisinde olmadığı halde ek olarak sadece ; olaya/gerçekleşme şekline yönelik önleyici olarak yaptığınız bir çalışmanın (tabii ki teslim tesellüm yapılmış olmalı...) varsa belgelerini gönderiniz...

Geçmiş olsun, Sağlıklı günler.

tvrl

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Şakalaşmak insanın doğal yapısından kaynaklı güvensiz davranışlar arasında yer alır ve 5510 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa göre olay işyerinde bulunulduğu sırada gerçelşetiği için işçi kaza anında çalışsın yada çalışmasın mesai dahilinde olsun yada olmasın iş kazasıdır.
Merhaba işyerinde yaklaşık bir sene önce bir işçiyle şakalaşmıştık el ele tutuşup güç denemesi yapmıştık. Bu olaydan sonra bir süre daha bizim işyerinde çalıştı ve daha sonra işyerinden ayrıldı. Şimdi olayın üzerinden bir sene geçmişken parmağını kırdığımı iddaa ediyor ve beni insan kaynaklarına şikayet edeceğini avukata vereceğini söylüyor. Bir senedir neredeydin diye sorduğumda elimi kullanmadım diyor. Yorumlarınızı rica ediyorum.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba işyerinde yaklaşık bir sene önce bir işçiyle şakalaşmıştık el ele tutuşup güç denemesi yapmıştık. Bu olaydan sonra bir süre daha bizim işyerinde çalıştı ve daha sonra işyerinden ayrıldı. Şimdi olayın üzerinden bir sene geçmişken parmağını kırdığımı iddaa ediyor ve beni insan kaynaklarına şikayet edeceğini avukata vereceğini söylüyor. Bir senedir neredeydin diye sorduğumda elimi kullanmadım diyor. Yorumlarınızı rica ediyorum.
Merhaba,
Kamera kayıtları ve Yeminli tanık ifadeleri birinci derecede kanıt niteliğindedir. Diğer tüm ifade ve deliller geride kalır. Sizin olaya gelirsek, Ortada bir iddia var. Kişinin beyanı var. Kişi; olduğunu, karşısındaki de olmadığını ispat ile yükümlüdür. İddiada bulunan kişi ortaya, kamera kaydı, yeminli tanık ifadesi ortaya koyar ise vede sağlık kurumlarından olayı doğrulayıcı belgeler sunulur ise işiniz zor. Lakin sizde tersini yapar iseniz onun da işi zor. Yol haritanızı kendiniz bulabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

tvrl

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Merhaba,
Kamera kayıtları ve Yeminli tanık ifadeleri birinci derecede kanıt niteliğindedir. Diğer tüm ifade ve deliller geride kalır. Sizin olaya gelirsek, Ortada bir iddia var. Kişinin beyanı var. Kişi; olduğunu, karşısındaki de olmadığını ispat ile yükümlüdür. İddiada bulunan kişi ortaya, kamera kaydı, yeminli tanık ifadesi ortaya koyar ise vede sağlık kurumlarından olayı doğrulayıcı belgeler sunulur ise işiniz zor. Lakin sizde tersini yapar iseniz onun da işi zor. Yol haritanızı kendiniz bulabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.
Merhaba olayın üzerinden bir sene geçti. Şuan beni şikayet etme hakkı var mıdır? Yani bir hafta sonra gelse anlardım bir sene sonra gelip şikayetçi olabilir mi

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba olayın üzerinden bir sene geçti. Şuan beni şikayet etme hakkı var mıdır? Yani bir hafta sonra gelse anlardım bir sene sonra gelip şikayetçi olabilir mi
Bu hak her zaman var. Sonuçta biri iddia eder, diğeri olmadığını.. İki tarafta gerçekçi verileri soruşturma makamına sunmak durumundadır.

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhaba, şakalaşma sonucu çalışanların asli kusurlu olduğunu hangi kanuna dayanarak söylediniz öğrenebilir miyim acaba?
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
Çalışanların yükümlülükleri

MADDE 19 –
(1) Çalışanlar, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldıkları eğitim ve işverenin bu konudaki talimatları doğrultusunda, kendilerinin ve hareketlerinden veya yaptıkları işten etkilenen diğer çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehlikeye düşürmemekle yükümlüdür.
Benim çalışanlarında emniyetsiz davranış durumunda sıkça kullandığım bir maddedir.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Şu anlattığın olay bir stand-up gösterisinde bir kesit olarak anlatılabilir. "Elimi kullanmadım." ne demek Allah aşkına!

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.