Soru : Iş Yeri Hekimi Ile Anlaşma Zorunluluğu?

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Fatih bey, ilgili Yönetmelik halen yürürlükte olup henüz değiştirilmemiştir.
"..kendinize göre bir çıkarım yapmışsınız. Tamamen yanıltıcı ve hatalı.." şeklindeki (?) ifadelerinize bir cevap verip yazımı isteğiniz üzerine biraz düzelteyim;
Ben, yönetmelik maddeleri ve yürürlük tarihine işaret ettim. Ama siz farklı bir şeyden, ISG Kanunundan söz ediyorsunuz. Yönetmelik, Kanuna aykırı olamaz elbette ama durum böyle. Kanunun uygulaması 01.07.2014 te başlayacakken son anda, (sanırım Aralık ayında) 2016 ya ertelendi, sizin kastettiğiniz budur. Başkalarını da yanıltmadan hemen düzelteyim; elbette Az Tehlikeli işyerlerinde 6331 s.lı ISG Kanunu yürürlüğü Temmuz 2016 ya ertelenmiştir. Ancak, Risk Değerlendirmesi yapılması, Acil Durum Planları hazırlanması, çalışanlara ISG Eğitimi ve İlkyardım Eğitimi verilmesi şartı ERTELENMEMİŞ, tek bir çalışanı dahi olsa Ocak 2013 ten itibaren kamu-özel bütün işyerlerinde halen ZORUNLUDUR. Sanırım yanıltıcı olan, benim Yönetmeliğe, sizin ise Kanuna odaklanmış olmanızdır. Yönetmelik halen yürürlükte olup henüz değiştirilmemiş, yani Kanun'a göre uyarlanmamış durumdadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın MEKABE
6331 SAYILI kanun kapsamındaki tüm işletmelerde Risk değerlendirmesi , acil eylem planı gibi uygulamaların ertelendiğini söyleyen olmadı zaten. Kanunda belirtilen KAPSAM içinde yürütülen işlerde bu uygulamalar zaten zorunludur.Benim belirtmiş olduğum 50 kişi altındaki işletmelerde iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi ve diğer sağlık çalışanının zorunluluğunun olmadığı ki BAŞLIKTA aynen buydu ... İŞ YERİ HEKİMİ İLE ANLAŞMA ZORUNLULUĞU ....
Şunu da belirtmek isterim ki kanunlar yönetmeliklerden önce gelir..
Ben burada sadece bu forumu takip eden işletmeler ve iş güvenliği uzmanlarının yanılgıya düşmemesi için yorum yaptım. Sonuçta 50 kişi altında az tehlikeli bir işletme için hiç bir müfettiş senin İş güvenliği uzmanın , işyeri hekimin yok diye ceza kesemez.

Saygılarımla.

BaranS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Sayın MEKABE
6331 SAYILI kanun kapsamındaki tüm işletmelerde Risk değerlendirmesi , acil eylem planı gibi uygulamaların ertelendiğini söyleyen olmadı zaten. Kanunda belirtilen KAPSAM içinde yürütülen işlerde bu uygulamalar zaten zorunludur.Benim belirtmiş olduğum 50 kişi altındaki işletmelerde iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi ve diğer sağlık çalışanının zorunluluğunun olmadığı ki BAŞLIKTA aynen buydu ... İŞ YERİ HEKİMİ İLE ANLAŞMA ZORUNLULUĞU ....
Şunu da belirtmek isterim ki kanunlar yönetmeliklerden önce gelir..
Ben burada sadece bu forumu takip eden işletmeler ve iş güvenliği uzmanlarının yanılgıya düşmemesi için yorum yaptım. Sonuçta 50 kişi altında az tehlikeli bir işletme için hiç bir müfettiş senin İş güvenliği uzmanın , işyeri hekimin yok diye ceza kesemez.

Saygılarımla.
Arkadaşlar, belli ki eksik bilgilendirme konusunda herkes birbiriyle yarışıyor. Dolayısıyla eksik bilgi de doğru bilgi olamıyor. Sayın fatihülker de uyarı yapayım derken ufak bir unutkanlık ile cümlesini doğrulardan uzaklaştırmış. "Benim belirtmiş olduğum 50 kişi altındaki işletmelerde" diye başlayan cümlesinde "az tehlikeli" kelimelerini unutunca anlam tamamıyla doğrudan uzaklaşmış oluyor. Sonraki paragrafta bunu unutmamış ve doğruları belirtmiş olsa da insan beyni o ilk paragrafı en doğru olarak algılayacaktır.
Yanlış anlaşılmalara açık cümleler kurduğumuzda paylaşılan bilginin de bir değeri kalmıyor ne yazık ki.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.