Soru - Iş Yeri Hekimi Ile Anlaşma Zorunluluğu? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Iş Yeri Hekimi Ile Anlaşma Zorunluluğu?

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Sorularınız' kısmında yetginsercan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. yetginsercan

  yetginsercan TÜİSAG Üyesi  Çalıştığım şantiyede ana yüklenici firma haricinde 5 farklı taşeron var. Ama anlaşmalı olduğumuz iş yeri hekimi sadece ana firmaya bakıyor. Diğer taşeronlara bakmıyor. Doktorun iddiasına göre her bir taşeron kendi adına bir hekim ile anlaşma yapmalı. Ama tüm taşeronların sözleşmeleri ana yüklenici firma ile olduğuna göre ve hepsinin sigorta numaraları belli bir serinin alt indisleri şeklinde sıralandığına göre, anlaşma yapılan tek bir hekimin tüm taşeronlara bakması gerekmez mi? (Not: tüm taşeronların, yüklenici firma dahil çalışan sayıları 50 nin altında)
  Bir an önce yardımcı olursanız sevinirim, acil çözmem gereken bir mesele de...
  İyi çalışmalar


   
 2. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Taşeronlar kendi sağlık güvenlik çalışanlarını barındırmalılar. doktor sizinle size bağlı eleman sayısı üzerinden anlaşma yapar ve onlardan sorumludur. Eğer taşeronlara da baksın istiyorsanız, tüm sayı üzerinden ödeme yapmalısınız

   
  yetginsercan bu yazıya teşekkür etti.
 3. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı yasaya göre hazırlanacak yeni yönetmelikler yürürlüğe girene kadar ekli dosyada olduğu gibi mevcut yönetmelikler yürürlüktedir. Değişiklik yapılmadan bazı yönetmelikler aynen de kalabilir... Ancak sizin tanımladığınıza göre 50 ve üstünde çalışanı olan şirket yok. Yani ekli mevcut yönetmeliğe göre iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülüğünüz de yok...:)

  İŞYERİ HEKİMLERİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında yer alan ve devamlı olarak en az elli işçi çalıştırılan işyerleri ile toplum sağlığı merkezlerini ve eğitim kurumlarını kapsar.

  İşyeri hekimlerinin çalışma süreleri

  MADDE 18 – (1) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar.
  a) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; sağlık gözetimi için ayda en az 10 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 20 dakika,
  b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; sağlık gözetimi için ayda en az 15 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 25 dakika,
  c) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; sağlık gözetimi için ayda en az 20 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 30 dakika.


  Bu durumda ;

  6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre 50 ve altında çalışanı olan çok tehlikeli sınıfa giren ( şantiye olduğunu yazdığınız için inşaat olarak aldım ) iş yerlerinden bahsediyoruz demektir...


  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

  Yürürlük

  MADDE 38- (1) Bu Kanunun;

  a) 6, 7 ve 8 inci maddeler;

  1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,

  b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
  c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,

  yürürlüğe girer.

  Kanunun bu maddesine göre de farklı sicil kaydı olan 50 nin altındaki her şirket Temmuz 2013 den itibaren iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından hizmet almak zorundadır...

  YENİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNA KADAR İŞ GÜVENLİĞİ KAPSAMINA GİRMEYEN TAŞERON UYGULAMALARINA ÖRNEK...:evet:

     

   
  icould1907 ve yetginsercan bu yazıya teşekkür etti.
 4. enroyus

  enroyus TÜİSAG Üyesi

  Şu an benim çalıştığım şantiyede ana yüklenicinin iş yeri hekimi mevcut.Firmaların aralarında ki sözleşmesinden dolayı iş yeri hekimi hizmetlerinden faydalanabiliyoruz ama kendi şirketimin çalışan sayısı 50'yi geçtiğinden dolayı yakın zamanda başka bir iş yeri hekimi ile sözleşme imzalayacağız.

   
  yetginsercan bu yazıya teşekkür etti.
 5. mjora

  mjora TÜİSAG Üyesi

  iş yeri hekimlerinin kendilerine ait özel muayeneleri olabilir mi?

     

   
 6. mjora

  mjora TÜİSAG Üyesi

  Tüm hekimler iş yeri hekimi olabilir mi? iş güvenliği uzmanları gibi bir sınava tabiler mi?

   
 7. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi

  Tüm hekimler işyeri hekimi olabilirler. Ancak bakanlığın işyeri hekimliği sınavına girip geçmek gerekiyor. Bu sınava girebilmek için ise bakanlık yetkili bir eğitim kurumunun işyeri hekimliği eğitimine katılmak gerekiyor.
   
 8. mjora

  mjora TÜİSAG Üyesi

  peki, iş hekiminin kendine özel muayenesi olabilir mi?   
 9. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi

  Muayene yeri açmanızın pek bir pratiği olmaz. İşyerlerine kısmi süreli işyeri hekimliği hizmeti verirsiniz.Mobil olarak bunu yapabilirsiniz.Bir tane ilk yardım aracınız olsun donanımlı minibüs tarzında,işyerlerine gidersiniz raporları verirsiniz,periyodik muayenelerini yaparsınız.Çünkü çalışanlar sizin işyerinize gelemez ki.Nereden bulacaklar. Ayrıca zaman kaybı olacak,işyerlerinin verimi düşer.İşletmeler tercih etmeyecektir .Mobil hizmet ile birçok işyeriyle anlaşabilirsiniz. Muayene yeri açabilirsiniz ancak yaptığınız hizmet sözleşmesini bakanlığın onaylaması gerekir diye biliyorum.

     

   
 10. rsavlu

  rsavlu TÜİSAG Üyesi

  Hatta muayenehane açarsa çok yüksek vergi ödemek zorunda.   
 11. bhb403

  bhb403 TÜİSAG Üyesi

  Sakıncası yoksa bu konu ile ilgili ek bir sorum olacak.
  Çalıştığım inşaat firmasının İstanbul'daki merkez ofisinde 2 kişiyiz ve Bodrum'da 47 kişilik bir şantiye var.
  Bodrum'daki şantiyenin iş yeri hekimi var ancak İstanbul'daki ofis için OSGB 'miz gerek olmadığını söylüyor.
  Benim takıldığım konu nace kodumuz : 412002 :İkamet amaçlı binaların inşaatı.. Çok tehlikeli sınıf olması 2 kişi ofis çalışanlarına da iş yeri hekimi zorunluluğu getirir mi. (Normalde ofis az tehlikeli sınıfta olsa bile)
  Varsa bununla ilgili yönetmelik maddesi nerededir.
  Teşekkürler...   
 12. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  1/1/2014 tarihi itibari ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 38. maddesi uyarınca, 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için Kanun'un 6. ve 7. maddeleri yürürlüğe girmiştir. Kanun'un yürürlüğe giren 6. maddesinin birinci fıkrasından bir bölüm aşağıdadır:

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
  MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir.
  ...

  İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ,
  SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  Yayımlandığı resmi gazete Tarihi/Sayısı:20.07.2013/28713

  İşyeri hekimlerinin çalışma süreleri

  MADDE 12 – (1) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
  ...
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
  ...


   
 13. Ufuk KOÇAK

  Ufuk KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  Bizim çalışanları 50'nin altında 7 tane firmamız bulunmaktadır.
  Bu firmaların 2 si hariç diğer firmalar az tehlikeli sınıfta, 2 firma tehlikeli sınıftadır.
  Bir firmamız inşaat taahhüt işi yapmakta ve ofis personeli çalıştırmaktadır fakat aynı zamanda aldığı işler için şantiyeler de açmaktadır ve şantiyeler çok tehlikeli sınıfta yer almaktadır. İşyeri hekimi ofis içerisindeki personellere bakmaktadır, şantiyeye gidip hizmet vermiyor. ( Şantiye personelinin yeni açılan firmanın işyeri numarasıyla işe girişi yapılıyor. )Biz işyeri hekimimizi az tehlikeli-tehlikeli-çok tehlikeli bu sınıflardan hangisiyle ücretlendireceğiz, durum acildir cevap erken olursa sevinirim.

  Kolay gelsin.
   
 14. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Sayın Ufuk Koçak,

  Her bir şantiye yeni bir işletme kodu alacağından o şantiyelerde de İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı ve Diğer Sağlık Personeli bulundurma zorunluluğunuz mevcut. Şantiyeler de dahil tüm tüm işletmeler için ayrı ayrı sözleşme yapmak durumundasınız. İSG profesyonellerinin ücretlendirmesi işletmenin NACE Rev2 koduna göre tespit edilen Tehlike sınıfına göre yapılmakta ve ayrıca İSG-KATİP programında belirtilmiş saatler baz alınmaktadır. E-bildirge yöneticiniz kendi e-devlet şifresi ile e-devlet'ten ISG-KATİP programına ulaşıp tüm işletmelerinizin durumunu ve yasal gereksinimlerinizi inceleyebilir.

  Saygılarımla

   
  Ufuk KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
 15. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi


  20 Temmuz 2013 CUMARTESİ

  Resmî Gazete

  Sayı : 28713

  İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ,

  SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK


  Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

  MADDE 43 – (1) 27/11/2010 tarihli ve 27768 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İşyeri Hekimlerinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

  İşyeri hekimlerinin çalışma süreleri

  MADDE 12 –(1) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

  a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 25 dakika.

  b) Diğer işyerlerinden:

  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 4 dakika.

  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.

  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.

  (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 2000 çalışan için tam günçalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. Çalışan sayısının 2000 sayısının tam katlarından fazla olmasıdurumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar işyeri hekimi ek olarak görevlendirilir.

  (3) Tehlikeli sınıfta yer alan 1500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. Çalışan sayısının 1500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar işyeri hekimi ek olarak görevlendirilir.

  (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1000 çalışan için tam günçalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. Çalışan sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olmasıdurumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar işyeri hekimi ek olarak görevlendirilir.

  (5) İşyeri hekiminin görevlendirilmesinde sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunulur. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuniçalışma süresinden sayılmaz.   
 16. Murat KÖKÇAM

  Murat KÖKÇAM TÜİSAG Üyesi

  Çalışan sayısı 10'dan az olan tehlikeli iş yerleri için iş yeri hekimi bulundurma şartının 2016'ya ertelendiği söylenmektedir. Bu doğrumudur? Yoksa işyeri hekimi hizmeti almak zorundamıdırlar?

   
 17. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Yalandır. 1.1.2014' ten itibaren yükümlüsünüz.

   
 18. rsavlu

  rsavlu TÜİSAG Üyesi

  2016 temmuz sadece az tehlikelilere geçerli.Şimdilik.

   
 19. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  İŞYERİ HEKİMİ VE GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  20 Temmuz 2013 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 28713
  İşyeri hekimlerinin çalışma süreleri
  MADDE 12 –(1) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
  a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 25 dakika.
  Yürürlük
  MADDE 44 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

   
 20. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Sayın MEKABE
  Yönetmeliğin farklı kısımlarını bir araya getirerek kendinize göre bir çıkarım yapmışsınız. Tamamen yanıltıcı ve hatalı olan Bu yazınızla buradaki çoğu kişinin kafasını karıştırmaktasınız.
  6331 Sayılı Kanun ;
  Yürürlük
  MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
  a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az
  çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,

  Kanun 01.07.2016 tarihinde yürürlüğe giriyorsa İşyeri hekiminin bulunma zorunluluğu nasıl oluyor da yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer diye yazıyorsunuz.
  Umarım düzeltme yaparsınız...

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica