İş sağlığı ve güvenliğinin önemi

fatiht

Üye
TÜİSAG Üyesi
Çalıştığınız yerlerde iş güvenliğinin önemini çalışanlara aşılamak için yaptğınız çalışmalar nelerdir arkadaşalar.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
görsel sunumlu iş güvenliği eğitimi yapıyoruz.özellikle bu çok önemli....bunun yanısıra yangın tatbikatlarımız var yılda bir ortalama.

fatiht

Üye
TÜİSAG Üyesi
Paylaşımınız için teşekkür ederim,bizde tyatrolar yapıyoruz iş güvenliği ile alaklı fakat,belli bir süre geçince bunlar unutuluyor sanki,kalıcı bir şeyler arıyorum.kişisel koruyucu kullanmayan birini görünce,arkadaşı hemen uyarsın.herkes kurallara uysun,bunu aşılamak için bir sistem arayışındayım.

Huseyin_Turkoglu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Paylaşımınız için teşekkür ederim,bizde tyatrolar yapıyoruz iş güvenliği ile alaklı fakat,belli bir süre geçince bunlar unutuluyor sanki,kalıcı bir şeyler arıyorum.kişisel koruyucu kullanmayan birini görünce,arkadaşı hemen uyarsın.herkes kurallara uysun,bunu aşılamak için bir sistem arayışındayım.
Çalışanların, kişisel koruyucunun onların hızını yavaşlatan, çalışmasını zorlaştıran bir unsur olmadığını aksine hayatlarını kurtaran birer yardımcı ekipman olduğu gerçeğini benimsemesi gerekmekte. Bunu da ne kadar anlatırsan ne kadar film ile göstersen de benim başıma gelmez diye geçiştiriyorlar. Bunu öğrenmelerinin en kolay yolu başlarına ya da tanıdıkları birinin başına gelmesi (o zaman da iş kazası meydana geliyor)
İşimiz zor arkadaşlar :)

fatiht

Üye
TÜİSAG Üyesi
:evet:

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Yaşanmış kazalara ait fotoğrafları göstermek kesinlikle işe yarıyor. Eğitim sunumuna eklememiştim ama sunum esnasında bahsi geçen konuyla ilgili bir kaza fotoğrafının yakın zamanda elime geçtiğinden, dileyen kişiye gösterebileceğimden bahsettim. Eğitimden sonra insanlarda vurdumduymazlık devam ediyordu... Eğitimden 1 hafta sonra 1 kişi fotoğrafları görmek istediğini söyledi bende gösterdim ve kaza nedenlerini konuştuk. Sonrasında dedikodu gibi yayıldı diye tahmin ediyorum çünkü genel olarak bir düzelme mevcut.

Bu fotoğraflar gerçekten işe yarıyor ama umarım çekmek zorunda kalmayız. Kazasız günler dileğimle....

nilgan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
tabiki bazen işe yaradığı gibi bazen de yaramayabiliyor fotoğraflar. Ben de hepimiz gibi eğitim verip fotoğraflarla , videolarla anlatmaya çalışıp;
gördüğüm zaman uyararak ya da işlerini durdurarak bunu yapmaya çalışıyorum. Molalarda gidip onlarla konuşuyorum. Anlatıyorum. Bu da bazı zamanlarda daha çok işe yarayabiliyor.gördüğümüz , yaşadığımız olaylardan bahsediyoruz; onlara gördükleri kazaları anlatmalarını ve "bu kazanın olmaması için ne yapılabilirdi"yi onlara söyletmeye çalışıyorum. Onlara yaşanılan küçük kazaların daha öncesinde alınması gereken küçük önlemlere önlenebileceklerini göstermeye çalışıyorum.Ama biz ne yaparsak yapalım iş yine onların istemesinde saklı...

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
nilgan hanım çok doğru ve güzel tespitlerde bulunmuşsunuz teşekkür ederim

bende eğitimlerde yasal konulardan bahsettikten sonra; türkiyede yılda 1500 ölüm yaşandığını, bir mesai süresince 5 arkadaşımızı kaybettiğimizi bunlardan birinin bizim veya çevremizden birinin olabileceğini söylüyorum.
vaktimizin çoğunun işte geçtiğini ve birçok tehlike ile karşılaştığımızı söylüyorum.

iş kazaları kader değildir, önlenebilir, kaza geliyorum DER diyorum. bunu söyledikten sonra bir parantez açmam gerek;
1) tuzla da yaşanan kazalara-ölümlere "yabancı ajanların suikasti" denildiğini biliyorsunuzdur. ve 2) madencilerin ölmesinin normal ve madencinin kaderi olduğunun söylendiğini de biliyorsunuz. kimlerin söylediğini boşverin.
bu iki örneği anlatarak bunların yanlış olduğunu söylüyorum. önlem alınarak tuzla ölümleri önlenebilir maden faciaları olmayabilir; bunları söylüyorum ve resimlerle kanıtlamaya çalışıyorum.
sonra yaptıkları tehlikeli hareketleri gösteriyorum. bu hareketin sonucunda ölsen sakatlansan değer mi. sana kim aferin der, diyorum. tuzla da ölenler bu nedenle ölüyor bana birşey olmaz dedikleri için diyorum.

resimler çok etkili gerçekten.
benim stratejim bu noktada şöyle. internette komik resimler var ya hani; mesela adam kamyonetin üstüne merdiven dayamış yetmemiş onun üstüne de bir merdiven ve komik(!) bir şekilde duruyor. veya klima montajı yapacak arkadaşını camdan sarkıtmış montaj yapıyor. bu tarz komik bulunan resimleri göstererek başta gülüyorlar. sonra risk analizi yapıyorlar. merdiven kayabilir, kuş adama çarpıp düşürebilir, kamyonete başka araç çarpabilir, el freni çekilmemiş araba kayabilir gibi ve çok daha fazlası çok orjinal benim göremediğim riskler bile çıkıyor ortaya. ardından kendi yaptıkları komik(!) iş kazası olabilecek durumların resimlerini, yani kendi resimlerini gösteriyorum.ki bunu yapmak için çalışma ortamını sürekli gezip resim çekmek gerekiyor önceden.
kendi resimlerini görüncede onun analizini yapıyorlar. bu şekilde şunu sağlıyorum;

direk kendi hatalarını resimle göstersem :
-hocam ondan bişey olmaz biz hep yapıyoruz ya
gibi şeyler söylerler.

bu taktikle önce istek dışı risk nedir öğreniyorlar, başkalarına bakıp gülüp-eleştiriyorlar, kaza olabileceğini kabul ediyorlar

sonrada işin bomba kısmı geliyor kendi resimleri...
kendilerini analiz ediyorlar. hatalarını kendileri buluyorlar. kendilerini eleştiriyorlar yani kendilerine dışardan bir göz ile bakıytorlar.

tabi bunlar isg kültürü oluşması için yeterli değil. bunun için üst yönetim ciddi kararlar alacak-inanacak yoksa kültürün oturması çok zor.

Hele ülkede ciddi mevki-makama sahip insanlar destek vermezse çok daha zor. önce onların düşüncesini değiştirmek gerekli.
Yoksa şuan ki isg kanunları kazaları önlemek için değil; kazadan sonra sgk yı tazminattan kurtarıp işverene-isg mühendisine faturayı rücü edebilmek için var.

Hakan COŞKUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
esat kardeş bilgiler için çok saol..ok yararlı bilgiler içeriyor..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.