İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanlarına Yönelik Araştırma

Ulukaya41334133

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhaba
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü olarak görev yapmaktayım. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu ile ortak yürüttüğümüz iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına yönelik araştırma çalışmamız için ölçek konusunda yardımlarınızı bekliyoruz. Kurumunuzda çalışan iş güvenliği uzmanlarına linki iletip katılımlarını sağlayabilirsiniz.
İyi çalışmalar.
https://docs.google.com/forms/d/e/1...g4TFW0c1UJ0ougo5syxzq0pw/viewform?usp=sf_link

Seyidoglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Sorulan sorular anlam kargaşası yaratmış. Sorular içerisindeki ''örgüt'' ibaresi yanlış kullanılmış. Burada çalışanlar veya işyeri vb. ifadeleri kullanılsa daha doğru olurdu. Kolay gelsin.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Daha önce defalarca bu ve buna benzer anketler yapıldı. Ülkemizdeki İSG kültürü veya varlığı ile ilgili neye cevap verdi bu anketler? Veya hangi problemin çözümünde kullanıldı? Literatürden yabancı kaynaklardan çevirme yapılarak alınan bu anketler bizi temsil etmediği gibi bilimsel olarak da bir fayda sağlamıyor. Sadece bir takım kurumlarda evrak kalabalığı bilgi kirliliği yaratıyor. İSG sorunları masa başında değil sahada çözülmelidir. Zaten bir çok uzman arkadaşımızın gerek çalışma şartları gerekse aldığı ücretler konusunda yakındığı bir ortamda kim bu uzay sorulara doğru yanıt verebilir ki...Kimseyi eleştirmek veya hedef göstermek için yazmadım baştan söyleyeyim. Problemin kaynağı kurumlarda ve özel sektörde yönetim, bilgisizlik, isg kültür eksikliği, çalışanı anlamama... anketlere daha en az 100 yılımız var.

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şu anketleri yayınlarken biraz özgün olun, yabancı kaynaklardan çevirme yapıp hiç değiştirmeden yayınlıyorsunuz .Soruların büyük çoğunluğu aynı anlamı taşıyor.@seyidoğlu nun dediği gibi "örgüt" nedir ya.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yabanca menşeli olduğu için otomatik çeviride "örgüt" olmuş. Ancak buna neden bu kadar takıldınız, anlamadım. Ama soruların yapaylığı konusunda haklısınız. Gerçekçilikten uzaklar.

Ulukaya41334133

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Şu anketleri yayınlarken biraz özgün olun, yabancı kaynaklardan çevirme yapıp hiç değiştirmeden yayınlıyorsunuz .Soruların büyük çoğunluğu aynı anlamı taşıyor.@seyidoğlu nun dediği gibi "örgüt" nedir ya.
Daha önce hiç ölçek geliştirdiniz mi? Ölçekler soruların analizlerinde tutarlılık ve gerçeklik analizlerinde değer elde etmek için bazı sorular benzerlik gösterir. Doğrudan yabancı kaynaktan alınan bir ölçek Türkçeye çevrilip kullanılmıyor geçerlilik ve güvenirlilikleri yapılıp uygulanıyor eleştirirken en azından neyin ne olduğunu bilelim

A1peren

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle "iş sağlığı ve güvenliği uzmanı" diye bir unvan yoktur, "iş güvenliği uzmanı" vardır. Rica ederim bu konuda anlaşalım Fatih hocam.

Bu anketin tam olarak amacı nedir? Türkiye'de neleri değiştirebilecektir? Neden biz iş güvenliği uzmanları olarak bu ankete katılmalıyız? Bu sorularımın cevabını alabilirsem pek tabii ben de bu ankete katılabilirim.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Daha önce hiç ölçek geliştirdiniz mi? Ölçekler soruların analizlerinde tutarlılık ve gerçeklik analizlerinde değer elde etmek için bazı sorular benzerlik gösterir. Doğrudan yabancı kaynaktan alınan bir ölçek Türkçeye çevrilip kullanılmıyor geçerlilik ve güvenirlilikleri yapılıp uygulanıyor eleştirirken en azından neyin ne olduğunu bilelim.
Çok merak ediyorum ölçek nasıl geliştiriliyor? Yabancı kaynaktan alınan bu ölçeklerin geçerlilik ve güvenirliği nerede yapıldı veya uygulandı. Cahilliğime verin lütfen bu soruların hepsinin bir uygulaması mı var ve geçerliliği nerede test edildi?
Örneğin ''Belirsizlik karşısında etkili bir teşhis koyarım. '' veya ''Çalışanları örgüt içerisindeki değişim istikametinde yönlendiririm'' soruları nerede ölçeklendirildi ve geçerliliği nasıl test edildi? İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü olarak bizi aydınlatın lütfen.

eren savut

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Daha önce hiç ölçek geliştirdiniz mi? Ölçekler soruların analizlerinde tutarlılık ve gerçeklik analizlerinde değer elde etmek için bazı sorular benzerlik gösterir. Doğrudan yabancı kaynaktan alınan bir ölçek Türkçeye çevrilip kullanılmıyor geçerlilik ve güvenirlilikleri yapılıp uygulanıyor eleştirirken en azından neyin ne olduğunu bilelim
Sayın Ulukaya,
öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim. Eminimki zaman ve emek sarf ederek ortaya bir çalışma koymak istediğinizden eminim. Ancak şu anda kullandığınız platform da paylaşım ve tartışmalar yapılarak fayda amacı güden bir platformdur. Kaçınılmaz olarak bir takım eleştiriler olacaktır. Eleştiriye bir araştırma görevlisi sıfatı taşıyan bir kimsenin bu şekilde cevap veya yorum yapmış olmasını üzülerek gördüm. Bu sebeple tartışma ortamımızda uygun argüman kullanmanız ve argümanlara dayalı tartışmanız daha faydalı olacaktır.
Ayrıca @seyidoğlu , A1peren, isimli katılımcılara da katılmakta olduğumu belirtmek isterim. Bu anket çalışması sayesinde ulaşacağınız çıktılar ile neleri elde etmek istiyorsunuz? Biraz ayrıntı verebilirmisiniz? Mesela mevcut ortamda İSG uzmanlarına sağlayacağı fayda gibi veya bilimsel katkı gibi? Şu yüzden soruyorum, bu ve benzeri birçok ankete katıldım. Ancak bir farkındalık dahi yaratabilecek bir çıktı ile karşılaşmadım. Kısıtlı bir zamanda yazdığım için ayrıntılayamadım. İlk fırsatta yorumunuzu okuyacağım.
iyi çalışmalar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.