Iş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulu Iç Yönetmelik

Zekir ŞENOL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, Ohsas 18001 için hazırlanan El kitabıyla çok fazla paralellik var OHSAS 18001 i olan firmlrda bu iç yönetmelik hazırlamak gereklimi?

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İç Yönergeyi OHSAS 18001 yönetim sisteminin (ekleriyle beraber El Kitabı gibi) özeti gibi düşünün.

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu yönetmeliği dağıtmanıza gerek yok. ancak yönetmelik gereğince işçilere bir taahhüt formu hazırlayıp onu okutup imzalatmalısınız.

iç yönetmeliği kitapçık haline getiirlip çalışanlara imza karşılığı dağıtmak gerekli. çünkü personel eisg kurallarını yazılı olarak tebliğ etmek yararlı

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
is
İş Sağlığı ve Güvenliği İç Yönetmeliğini kim veya kimler yazar. Sonuçta tüm firmayı ilgilendiren bir yönetmelik
iç yönetmeliğini kurul hazırlar

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
peki bu isg kurulu iç yönetmeliği ile isg iç yönetmeliği farklı konular mı yoksa aynı mıdır?
"isg iç yönetmeliği "dir.Yönetmeliğin hazırlanmasında kurulun görevi vardır.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş Sağlığı ve Güvenliği İç Yönetmeliğini kim veya kimler yazar. Sonuçta tüm firmayı ilgilendiren bir yönetmelik

18 Ocak 2013 CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 28532

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI

HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 8 –
(1) Kurulun görev ve yetkileri şunlardır;

a) İşyerinin niteliğine uygun bir iş sağlığı ve güvenliği iç yönerge taslağı hazırlamak, işverenin veya işveren vekilinin onayına sunmak ve yönergenin uygulanmasını izlemek, izleme sonuçlarını rapor haline getirip alınması gereken tedbirleri belirlemek ve kurul gündemine almak,

ay_iz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kolay gelsin arkadaşlar;
Bir sorum olacak; alt işveren olarak 50 kişi ve üzeri olan kamu kurumlarında kurul oluşturacağız, kurul iç yönetmeliğini hazırlamak istiyorum.Genel mevzuatları baz alarak hazırlamayı düşünüyorum çünkü biz farklı kamu kurumlarına farklı hizmetler veriyoruz. Onun dışında çalışan personel için görev tanımlarına uygun iş güvenliği talimatları hazırladım. Talimatları eğitim verdikten sonra personele imzalatıp birer örneğini onlara vereceğim. Kurul iç yönetmeliğinde de bu talimatları ek olarak belirteyim diyorum fikirlerinizi almak istedim.

teşekkürler...

gokhan ari

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
5.1 işçiler başlığını !çalışanlar' olarak düzeltseniz iyi olur.5510 ve 6331 bu ayırımı kaldırıdı

gokhan ari

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
-5.1 işçiler başlığını !çalışanlar' olarak düzeltseniz iyi olur.5510 ve 6331 bu ayırımı kaldırıldı
- Personel Sorumlusu başlığı altında iş kazasının bildirim süresi kazadan sonraki 3 iş günü içinde olmalıdır.

halilah

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
merhaba arkadaşlar iç yönetmelik hazırlarken acaba bunun içine çalışanların iş ahlakına aykırı davranışları sonucu ceza alacağını, para cezalarını ve bu cezaların miktarlarını ya da şirketin menfaatini korumak amacıyla çalışanlar için harcanmış olan giderlerin bir kısmının yüzde olarak çalışanın kendi isteği ile ayrılması durumunda net ücretinden kesileceği , bu kesintilerin şirketin döner sermayesinde tekrardan çalışanların iş güvenliği ile ilgili ihtiyaçları için kullanılacağına dair vb. gibi maddeler ekleyebilir miyiz ?
Sizce bu tür maddeler iç yönetmeliğe eklenmeli midir yoksa ayrı bir karar altında yazılı olarak mı oluşturulmalıdır ???

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba arkadaşlar iç yönetmelik hazırlarken acaba bunun içine çalışanların iş ahlakına aykırı davranışları sonucu ceza alacağını, para cezalarını ve bu cezaların miktarlarını ya da şirketin menfaatini korumak amacıyla çalışanlar için harcanmış olan giderlerin bir kısmının yüzde olarak çalışanın kendi isteği ile ayrılması durumunda net ücretinden kesileceği , bu kesintilerin şirketin döner sermayesinde tekrardan çalışanların iş güvenliği ile ilgili ihtiyaçları için kullanılacağına dair vb. gibi maddeler ekleyebilir miyiz ?
Sizce bu tür maddeler iç yönetmeliğe eklenmeli midir yoksa ayrı bir karar altında yazılı olarak mı oluşturulmalıdır ???

İşçilerden kestiğimiz paraların nasıl harcanacağına dair "İŞÇİ ÜCRETLERİNDEN CEZA OLARAK KESİLEN PARALARI KULLANMAYA YETKİLİ KURULUN TEŞEKKÜLÜ VE ÇALIŞMA ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK" vardır. Biz kesintileri bu yönetmelikte yazdığı gibi bankaya yatırırız. Sizin söylediğiniz gibi harcayamayız.

halilah

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Peki çalışanı işini bırakmasından caydırıcı her hangi bir madde ekleyebilir miyiz böyle birşeye yasal dayanak sunabilir miyiz ya da var mı buna benzer herhangi bir yönetmelik ya da kanun örneği nerden bakacağım konusunda bir fikir verebilir misiniz

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Peki çalışanı işini bırakmasından caydırıcı her hangi bir madde ekleyebilir miyiz böyle birşeye yasal dayanak sunabilir miyiz ya da var mı buna benzer herhangi bir yönetmelik ya da kanun örneği nerden bakacağım konusunda bir fikir verebilir misiniz

Çalışan işi bırakmasın istiyoruz bunu anladım ben yazdıklarınızdan yanıtlamaya çalışayım. Birincisi bizimle çalışmak istemeyen işçiyle zaten çalışmayalım, bırakalım gitsin. İkincisi böyle sınırlamalar iş sözleşmelerinde yapılabilir, süre sınırı koyabilirsiniz, benzer iş yapan firmalarda belirli süre çalışamazsın gibi bir madde ekleyebilirsiniz. Ama şunu aklımızdan çıkarmayalım dava konusu olduğunda anayasamızda sanırım "Çalışma özgürlüğü" ile ilgili bir madde var ve bu nedenle biz bu şekilde çalışanlarımızı sınırlandırmamalıyız. Çalışanları işyerinde tutabilmek için başka yöntemler mevcut.

halilah

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Yani durum şöyle ki şirket çalışanları için iş sağlığı ve güvenliği açısından ne gerekiyorsa yapmaya hazır, yani mesleki sertifikasından tutunda yatacak yerinin konforuna kadar ne gerekiyorsa yapılacak ( ki çoğu şirket bunları yapmaya gönüllü olmadığı gibi bazıları da hiç umursamıyorlar bile...) Ancak ben bu adama bu kadar yatırım yaptıktan sonra ben daha iyi bi iş buldum diyip beni yarı yolda bırakmaması işimi aksatmaması için şirketimi korumak adına ne yapabilirim bunu yasal olarak hangi kanuna, yönetmeliğe dayandırabilirim ve bunu şirketimin iç yönergesine nasıl koyabilirim sonuçta bizim işimiz hem çalışanın sağlığını hem de üretimin sağlığını korumak değil mi durumu şartlar bakımından dengelemek istiyorum ki yarın bir gün hem işveren hem de çalışan zor durumda kalmasın ...

muratigu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlığın yeni çalışması kurullar hakkında bilgi veriyor. içinde iç yönerge örneği var ama detayları bize bırakmış. copy paste yapmayın demiş :)

Ekli dosyalar

• KURULLAR HAKKINDA REHBER.pdf
    537.5 KB · Görüntüleme: 186

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Güzel çalışma ,çin teşekkür ederim. İşyeri Sağlık Birimi - İşyeri Hekimi görevleri arasında sayılan "Portör Muayeneleri" kaldırıldı biliyorsunuz. Bunun yerine Hekim gerekli gördüğü lab tetkiklerini, gerekli gördüğü aralıklarla yaptırmaya yetkili kılındı.. Sadece isim değişikli oldu özetle..

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bakanlığın yeni çalışması kurullar hakkında bilgi veriyor. içinde iç yönerge örneği var ama detayları bize bırakmış. copy paste yapmayın demiş :)

Bu dosyanın 3. sayfasında iş veren vekilinin tanımı yapılıyor. İSG Kanunun 3. md. sine atıfta bulunmuş fakat 3. md. de İşveren Vekili diye bir tanım bulamadım.

Orkun Köksalan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu dosyanın 3. sayfasında iş veren vekilinin tanımı yapılıyor. İSG Kanunun 3. md. sine atıfta bulunmuş fakat 3. md. de İşveren Vekili diye bir tanım bulamadım.

3. Madde 2. fıkraya bakmanızı öneririm :)

(2) İşveren adına hareket eden, işin ve işyerinin yönetiminde görev alan işveren vekilleri, bu Kanunun uygulanması bakımından işveren sayılır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.