Iş kazasında işverence yapılacak idari işlemler | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Iş kazasında işverence yapılacak idari işlemler

Konu, 'İş Kazası oldu, Ya sonrası ???' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  a- Kazaya uğrayan sigortalıya kurum sağlık tesislerince işe el konuluncaya kadar ( S.S.K sağlık tesislerine işyeri vizite kağıdı ile ulaştırılıncağı ana kadar) sağlık durumunun gerektirdiği sağlık yardımlarının (İşyeri doktoru işyerinde ise işyeri doktorunca, sağlık memuru varsa o an için yapılabilecek ilk müdahale) yapılır.

  b- Görgü şahitlerinin ifadesi alınarak işverence 3 nüsha halinde olayın tafsilatlı bir şekilde tutanağa geçirilir. Tutanak işveren veya vekili ve görgü şahitlerince imzalanır.

  c- Kazanın meydana geldiği yer zabıtasına (Jandarma veya Emniyet Birimleri ) derhal yazı ile bildirilir.

  d- Sosyal Sigortalar Kurumu ilgili Sigorta Müdürlüğüne kaza anından itibaren en geç 2 gün içinde yazılı bildirimde bulunulur.(Bu bildirim Vizite kağıdı ile yapılır.)

  e- Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili Bölge Müdürlüğüne kaza anından itibaren en geç 2 gün içinde yazılı bildirimde bulunulur.(Bu bildirim iş Kazası Bildirim Formu ile yapılır.)

  f- Kurum Müfettişlerince soruşturmanın yapılacağı düşünülerek; işçinin fiilen işe başlamadan kendisinden alınan veya işyeri doktorunca tanzim edilen doktor raporu (iş ağır ve tehlikeli işe giriyorsa, akciğer grafisi ve kan grubu tespit edilmiş "Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışabilir" raporu ) ve iş kazası anında işverence tutulmuş bulunan tutanağın bir nüshası ayrı bir dosyada dosyalanır.

  g- İş kazası Cumhuriyet Başsavcılığına intikal etmiş ise Başsavcılıkça istenilen belgeler bir dosya halinde bu makama gönderilir.

  Kaynak : http://www.mustafagulsen.com/genel_dosyalar/mevzuat/dosyalar/iskazasi.htm


   
 2. Ali Seryal

  Ali Seryal TÜİSAG Üyesi

  KAAN bey bence bunları düzeltmemiz gerek , eski 4857' ye göre yazdıklarınız doğru ancak 6331'e göre daha farklı.
  Mesela başıma geldi daha bugun.
  ÇSGB bölge Md'ne iş kazası bildiriminde bulunduk sadece SGK yeterli denildi. Açtım kitapları 506 SSK kanunu ve 6331 İSG kanunu şunu demiyor;
  ''e- Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili Bölge Müdürlüğüne kaza anından itibaren en geç 2 gün içinde yazılı bildirimde bulunulur.(Bu bildirim iş Kazası Bildirim Formu ile yapılır.)''
  Bir an için kendimden şüphe ettim ve anladım ki 6331 sayılı kanunun da gözardı ettiğimiz eksiklikleri varmış.

   
  Nermin bu yazıya teşekkür etti.
 3. Nermin

  Nermin TÜİSAG Üyesi

  yani bu durumda 1. ilk yardım.
  2.SGK ya online bildirim..olacak..
  işyerinde veya elimizde olması gereken başka tutanak mı olacak sadece

     

   
 4. Ali Seryal

  Ali Seryal TÜİSAG Üyesi

  Evet arkadaşlar, bakanlık ve SGK ile görüştüm sordum, iş kazası bildirimleri sadece bağlı bulunulan SGK müdürlüğüne online olarak yapılacak ve evrak gönderilmeyecek(hafif yaralanmalar için) denildi.Ancak ölüm-sakatlık-uzuv kopması vb gibi buyuk iş kazalarında ise online bildirim sonrası hastane raporu, kaza tutanağı, iş kazası bildirim gibi evrakları iadeli olarak postalanmasını istiyorlar, çünkü bu durumlarda soruşturma başlatılacaktır. Benim arkadaşlara tavsiyem hafif kazalarda bile online bildirim sonrası bu belgeleri hazırlayın ve kaza dosyasında saklayın

   

  Ekli Dosyalar:

  osman açıksöz, duemind ve tanora bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica