Soru Iş Kazası Sgk Bildirimi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında seday tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. seday

  seday TÜİSAG Üyesi  Merhaba,,,

  İş kazası durumunda SGK bildirimleri konusunda sormak istediğim daha doğrusu kafamı karıştıran bir husus var,,Yardımcı olabilirseniz memnun olurum...

  Uzun süre istirahate sebep olabilecek Ciddi yaralanma, uzuv kaybı ya da ölüm ile sonuçlanan iş kazalarında hem kendimiz iş kazası tutanağı tutmak ve de SGK ya bildirim yapmak zorundayız bildiğim kadarı ile.

  Ancak; İşyerinde olan her minör kazada (mesela elini ütüde yakmak veya sıkıştırmak, ve sonrasında hastaneye sevk olup pansuman ve tedavi yaptirip, istirahat almadan işe devam etmek gibi durumlar söz konusu olduğunda) SGK'ya bildirim yapmak zorunda miyiz? Bu gibi kazalarda iş kazası tutanağı tutmak yeterli olmaz mı çok ciddi bir durum olmadığı için?

  Böyle bir durumda sadece iş kazası tutanağını tutarsak, yarin bir gün denetime geldiklerinde ve bu şekilde tuttuğumuz iş kazası tutanaklarını görecekler ve neden bunların SGK bildirimlerini yapmadınız derler mi?

  Dolayısı ile bu gibi durumlarda Nasıl hareket etmek doğru olacaktır...


   
 2. Görkem DEMİRÖRS

  Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

  bildirmeniz gerekiyor staj yaptıgım bir yerde hafif parmağını kesmişti biri hemen bildirildi internet üzerinden kaza

   
 3. Emrah ERKEK

  Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

  Esas olan büyük-küçük her iş kazasında işçiyi vizite kağıdı ile hastaneye sevk etmektir. Özellikle doktor işçiye istirahat verip iş görmezlik raporu verdiği zaman; hastalık olarak kayda geçen istirahat raporuna karşın raporun ilk 2 gününü SGK karşılamıyor. 2 günden sonra ise işçinin bordro ücretinin %70'ini ödenek olarak işçiye veriyor. Yani böyle bir durumda işçinin hak mahrumiyeti söz konusu. İşçi biraz bilinçli ise SGK'ya şikayet eder ve şirkete 2000 TL para cezası kestirir. Eğer 1-2 günlük iş görmezliği şirket biz idare eder ücretinin kesmeyiz derse işçi çalışmadığı günlerin ücretini alır ve bildirimlik veya şikayetlik bir durum kalmaz.

     

   
 4. eski

  eski TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba ,benim kafa takılan sürekli karşılaştığım bir problem var.
  Personel gecede iş kazası geçiriyor ufak br kesik oluyor parmağında kimseye haber vermiyor,hastaneye gidip ertesi gün iş kazası yazdırıp rapor alıyor,rapor bize ulaşmyor,biz durumu farkettiğimizde bildirim için zorunlu olan 3 iş günü yasal süresi geçmiş oluyor.Bu tarz durumlarla karşılaşanlar varmı,nasl bir uyguama yapıyorsunuz bu durumda.
  Birde bizim karakol her iş kzası için gelip ifade verilmesini istiyor ,personel düz yolda yürürken kayıp düşüyorhafif bir ayak bileği incinmesi oluyor iş kazası bildiriyoruz ok ama karakola gidip bu kadar ufak bir olay için 3-4 saat zaman kaybına sebep olacak bir ifade verilmesini istiyorlar,daha önceden biz karakola iadeli taahütlü olarak iş kazası bildirim formunu gönderiyorduk şimdide başımıza bu zorunlu ifade çık,bir de vekaletli kimseyi istemiyorlar illa işveren gelecek diyorlar ,bizim fabrikada var 1200 kişi haftada 5 kez iş kzası oluyor ufak çaplıda olsa bunların hepsinde karakola gidip işverenin ifade vermesi mümkün değil.Bu işin içinden nasıl çıkacağız bilemiyorum.:(

   
 5. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İmza sirküleri, noter tasdiki ile işveren vekili işveren yerindedir. Onun her türlü yaptırımına ve sorumluluğuna haizdir. Dolayısıyla kolluğun illa işveren gelecek demek gibi bir lüksü yoktur. Ancak işveren vekili olacak. Öyle iki form bir imza ile yetkilendirilen birine "yok kardeşim bu olmaz" diyebilirler. Bizdeki uygulamalara şikayet yoksa şirketten herhangi biri (amir, şef, müdür, iş güvenliği uzmanı) verebiliyor, genelde de ben gidiyorum. Şikayetlik durumda muhtemelen hem benim hem de işveren vekilinin ifadesine ayrıca şahitlerin ifadesine gerek duyacaklardır.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica