Hukuki : İş Kanunu 34. Madde Uygulaması

Sabuncu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba
Iş kanunu 34. Madde uyarınca maaşım yatana kadar iş görme borcumu yerine getirmekten kaçınıyorum diye osgb ye bildirdim. Bu işten kaçınma sırasında isg-katip üzerinden atalı firmaların sözleşmelerini iptal edebilir miyim?
Alo 170 cevap veremedi bu duruma.

Murat KIRBAŞOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
İSG uzmanlığı genel anlamda bir hizmet işidir. İSG katip üzerindeki sözleşmeler de uzmanın sözleşme yaptığı firmaya vermekle mükellef olduğu hizmetin sözleşmesidir. OSGB aracılığıyla bu firmalara olan görevinizi yerine getirmeye devam etmeniz, dolaylı yoldan OSGB'ye olan görevinizi de yerine getirmeniz demektir. Bu kapsamda bana kalırsa sözleşmeleri iptal etmeniz uygun olacaktır diye düşünüyorum.

Yine de İSGGM'den konuyla ilgili detaylı bilgi alıp teyit etmenizde fayda var.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba
Iş kanunu 34. Madde uyarınca maaşım yatana kadar iş görme borcumu yerine getirmekten kaçınıyorum diye osgb ye bildirdim. Bu işten kaçınma sırasında isg-katip üzerinden atalı firmaların sözleşmelerini iptal edebilir miyim?
Alo 170 cevap veremedi bu duruma.

Siz ile OSGB arasında bir iş sözleşmesi mevcuttur. Öncelikle, bu açıdan bakılmalıdır. Ayrıca siz göreviniz icabı, İşvereninize yani OSGB' ye hizmet vermekle yükümlüsünüz. Anladığım kadarı ile ipleri kopartma noktasına gelmişsiniz. Ancak bunu bilgisizce yaparsanız hem hak kaybına uğrarsınız hem de belgeniz 6 aya kadar askıya alınabilir.

Önerim ise,23.Nisan. 2015 Tarihli 29335 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6645 Sıra nolu ''İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN'' olacaktır. Bu kanunun Madde-1, (2). fıkrasında yeterli derecede açıklama mevcuttur. Detaylı incelemenizi öneririm.

Özet geçersem; Sonuçta OSGB işvereniniz. OSGB Sizin vermiş olduğunuz hizmeti kiralayarak gelir elde etmektedir. elde ettiği gelirin bir kısmını da size vererek işlem bu manada tamamlanmaktadır. Herkes gelirini eşit aldığı sürece sorun yok. Ancak bu dişli aksamaya başlarsa, sorunlarda çıkıyor olacaktır. İşveren durumundaki OSGB, ücret ödeme yükümlülüğünü yerine getirmemekle, sizin İSG KATİP üzerinden dışa görevlendirme ile yaptığınız sözleşmelere göre; sizinle birlikte, işyerlerine hukuken sorumluluğunuza ortak olmaktadır. Dolayısı ile mu madde üzerinden yürüyerek açılacak bir mahkemede, işvereninizin işinizi yapmaya uygun ortam oluşturmamasından ötürü, OSGB 12 aylık ücretten az olmamak üzere bir meblağa mahkum ettirilebilir diye düşünmekteyim. Elbette ki hukukçular bunu daha iyi yorumlayacaktır. Bir avukatla birlikte yorumlamanızı öneririm. İSG KATİP üzerinden sözleşmelerinizi bu aşamada sonlandırmak doğru olmaz kannatindeyim. noter ihtarı sonrasında OSGB vereceği cevaba göre bu işlemi yapmanız uygun olabilir.

Yaptığınız iş ile ilgili olarak ceza almamanız adına, vede hakkınızı aramak adına bir avukat ile görüşmenizi, hazırlayacağınız bir bildirimi noter aracılığı ile OSGB yönetimine göndermenizi, ücretinizi alamaz iseniz 6645 sıra nolu kanun ile mahkeme açacağınızı bildirin derim.

Umarım doğru ışık gösterebilmişimdir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.