Hukuki - İş Kanunu 34. Madde Uygulaması | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Hukuki İş Kanunu 34. Madde Uygulaması

Konu, 'Sorular & Tartışmalar' kısmında Sabuncu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Sabuncu

  Sabuncu TÜİSAG Üyesi  Merhaba
  4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu 34. Madde uyarınca maaşım yatana kadar iş görme borcumu yerine getirmekten kaçınıyorum diye OSGB ye bildirdim. Bu işten kaçınma sırasında isg-katip üzerinden atalı firmaların sözleşmelerini iptal edebilir miyim?
  Alo 170 cevap veremedi bu duruma.


   
 2. Murat KIRBAŞOĞLU

  Murat KIRBAŞOĞLU TÜİSAG Üyesi

  İSG uzmanlığı genel anlamda bir hizmet işidir. İSG katip üzerindeki sözleşmeler de uzmanın sözleşme yaptığı firmaya vermekle mükellef olduğu hizmetin sözleşmesidir. OSGB aracılığıyla bu firmalara olan görevinizi yerine getirmeye devam etmeniz, dolaylı yoldan OSGB'ye olan görevinizi de yerine getirmeniz demektir. Bu kapsamda bana kalırsa sözleşmeleri iptal etmeniz uygun olacaktır diye düşünüyorum.

  Yine de İSGGM'den konuyla ilgili detaylı bilgi alıp teyit etmenizde fayda var.

   
  Sabuncu bu yazıya teşekkür etti.
 3. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Siz ile OSGB arasında bir iş sözleşmesi mevcuttur. Öncelikle, bu açıdan bakılmalıdır. Ayrıca siz göreviniz icabı, İşvereninize yani OSGB' ye hizmet vermekle yükümlüsünüz. Anladığım kadarı ile ipleri kopartma noktasına gelmişsiniz. Ancak bunu bilgisizce yaparsanız hem hak kaybına uğrarsınız hem de belgeniz 6 aya kadar askıya alınabilir.

  Önerim ise,23.Nisan. 2015 Tarihli 29335 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6645 Sıra nolu ''İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN'' olacaktır. Bu kanunun Madde-1, (2). fıkrasında yeterli derecede açıklama mevcuttur. Detaylı incelemenizi öneririm.

  Özet geçersem; Sonuçta OSGB işvereniniz. OSGB Sizin vermiş olduğunuz hizmeti kiralayarak gelir elde etmektedir. elde ettiği gelirin bir kısmını da size vererek işlem bu manada tamamlanmaktadır. Herkes gelirini eşit aldığı sürece sorun yok. Ancak bu dişli aksamaya başlarsa, sorunlarda çıkıyor olacaktır. İşveren durumundaki OSGB, ücret ödeme yükümlülüğünü yerine getirmemekle, sizin İSG KATİP üzerinden dışa görevlendirme ile yaptığınız sözleşmelere göre; sizinle birlikte, işyerlerine hukuken sorumluluğunuza ortak olmaktadır. Dolayısı ile mu madde üzerinden yürüyerek açılacak bir mahkemede, işvereninizin işinizi yapmaya uygun ortam oluşturmamasından ötürü, OSGB 12 aylık ücretten az olmamak üzere bir meblağa mahkum ettirilebilir diye düşünmekteyim. Elbette ki hukukçular bunu daha iyi yorumlayacaktır. Bir avukatla birlikte yorumlamanızı öneririm. İSG KATİP üzerinden sözleşmelerinizi bu aşamada sonlandırmak doğru olmaz kannatindeyim. noter ihtarı sonrasında OSGB vereceği cevaba göre bu işlemi yapmanız uygun olabilir.

  Yaptığınız iş ile ilgili olarak ceza almamanız adına, vede hakkınızı aramak adına bir avukat ile görüşmenizi, hazırlayacağınız bir bildirimi noter aracılığı ile OSGB yönetimine göndermenizi, ücretinizi alamaz iseniz 6645 sıra nolu kanun ile mahkeme açacağınızı bildirin derim.

  Umarım doğru ışık gösterebilmişimdir.

     

   
  Sabuncu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica