Kitap İş Hukuku Yargıtay İlke Kararları 9. Hukuk Dairesi 2008–2009–2010 Yılları - Şahin Çil

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
3,013
Tepki puanı
3,480
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
14.jpg


İş Hukukunda İlke Kararları kitabının ilk iki baskısı kısa süre içinde tükenmiştir. Eserin, iş yargılamasına katkı sağlaması ve bilimsel çalışmalarda yararlanılması bizim için sevinç kaynağıdır.

Hukukun kaynaklan arasında olan yargı kararları da zaman içinde bazı değişiklikler göstermiştir. Yargıtay 9.Hukuk Dairesinde 2008 yılı başlarından itibaren ilkesel anlamda kurumların ve kavramların ele alındığı yol gösterici tarzda kararlar verilmeye başlamıştır. İş Hukukunun gelişimci karakteristik özellikleri dikkate alındığında zaman içinde ilke kararlarında da bazı değişiklikler yapılmıştır.

Çalışmamızın ikinci baskısında ilke kararlarının gelişimini izlemeye imkan verecek şekilde 2008, 2009 ve 2010 yılında verilen ilke kararları okuyucuya sunulmuş ve İş Kanunu'nun kapsamı, iş güvencesi, işçinin ve işverenin haklı feshi, ücret, fazla çalışma, kıdem tazminatı gibi önemli konularda birbirinden farklı, çok sayıda ilke kararı olmakla bu ayrıma dikkat çekebilmek için kararlar alt başlıklar halinde sıralanmıştı.

İkinci baskının yayına çıkmasının ardından Yargıtay ilke kararlarında önemli bir değişlik gerçekleşmemiş ve önceki baskıda yer alan ilkeler çerçevesinde 2010 yılı kararları şekillenmiştir. Bu nedenle ikinci baskının aynısı, üçüncü baskı olarak yayınlanmıştır.

6098 sayılı Borçlar Kanunu henüz yürürlüğe girmediği için ibraname, cezai şart ve mobbing gibi konularda Yargıtay uygulamasında bu aşamada bir değişiklik gerçekleşmemiştir.

Bu çalışmada önceki baskılarda olduğu gibi ilke kararlan İş Yasaları ve maddeler sistematiğine göre sıralanmış ve detaylı arama yapılabilmesi için kavram indeksine yer verilmiştir.
 
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.