Iş Güvenliği Uzmanlığı Nereye Gidiyor? | Sayfa 3 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Iş Güvenliği Uzmanlığı Nereye Gidiyor?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında barisbuyukterzi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ersin K

  Ersin K TÜİSAG Üyesi  Formda ne soracağımı ne sormayacağımı sana sormam ben.


   
 2. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned


  Fasih Bey
  Tekrar Merhaba
  Tartışmamızı tekrar baştan sona okudum
  Geçen günkü uslubum için sizden bir büyüğüm olarak özür dilerim.
  Normalde böyle bir uslup kullanmam.
  Öfkem size değil iş güvenliğini bu duruma getirenleredir.
  Bir şekilde sizinle aramızda gerginlik oldu. Kusura bakmayın

  Evet aslında aynı şeyi söylüyoruz ancak sizin yazdıklarınız aksini idda ediyormuş gibi bir durum oluştuğu için gerildik sanırım.

  Sizi ve buradaki bu konuda yıllarını vermiş insanları tenzih ederek burada bazen öyle sorularla karşılaşıyoruz ki bu insanlar nasıl uzman olmuş demeden edemiyoruz. Ve sayıları o kadar çok ki.
  Bu insanlara tutupda inşaat veya döküm sektöründe risklerin farkında olmadan nasıl bu işi yapacaklarını gerçekten merak ediyorum. Benim kavgam buna.

  Yeni çıkarılan yönetmelikle C leri A yaptılar. Şimdi patronlar ve bakanlık tecrubesiz elemanları uzman yapıp inşaatlarda döküm sektöründe kurdun önüne atılmış kuzu misali parçalatacaklar. Bunu engelleyelim istiyorum.

  Ben kimse bu işe girmesin benim pastam azalır derdim olmadı. Ben 10 yıllık uzmanlığıma rağmen bazı sektörlerden uzak duruyorum çünkü bilmediğim konuda çalışmam.
  Türkiyede kurumsal firmaların sayısı çok az. Çalışma şartları ağır.Taşeronlaşma ise tam bir baş belası.

  Ama bunu 90 saatlik C sertifikasını almış bir arkadaşım bilemez. Masabaşında proje hazırlayan arkadaşım bilemez.
  Herkes gelsin bu sektöre ama bu işi bilerek gelsin..

  Herkes ekmek parasını kazansın ama hakimle savcıyla cebelleşmeden.
  Mesleği el birliğiyle koruyalım.
  Derdim buna.

  Saygılarımla.

   
  mehmet ali, Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
 3. barisbuyukterzi

  barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

  Madem yorumların hepsini okudun, yazdıklarının hepsine de cevap verildiğini görmüşsündür demek ki...

     

   
  Hakan TÜRKER bu yazıya teşekkür etti.
 4. Hakan bey,
  Canınız sağ olsun... Çalışma hayatımızda siz de ben de bu tür tartışmaların belki de çok daha fazlasını yaşamışızdır. Önemli olan sonuçta ortak bir noktaya varmış olmamız.
  Tartışmalar olur biter. Sonucun tatlıya bağlanması en güzeli.
  Bilakis ben işini bilen bir dost kazandığıma inanıyorum.
  Şu en son yazmış olduğunuz yazının altına ben de müsaadenizle imzamı atıyorum.
  Benden de selam ve saygılar...

   
  barisbuyukterzi, Hakan TÜRKER ve mehmet ali bu yazıya teşekkür etti.
 5. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Sizlerin bir konuda dikkatini çekmek istiyorum

  Sadece uyarı amaçlı. Moralinizi bozmak diye bir niyetim yok yanlış anlamayın.
  Arkadaşlar bildiğiniz gibi 6331 sayılı kanunumuz var.
  Hepimiz buna çok güveniyoruz. Ama o kadarda güvenmeyin derim.

  Türkiyede işverenler hangi kanunu uyguluyor takdiri size bırakıyorum
  Maalesef Kanunla her problem çözülmüyor. Çözülseydi aşağıdaki sorunlar çözülürdü.

  Örnek olarak
  1-)Türkiyede Vergi Usul Kanunu var. Normalde kimsenin vergi kaçıramaması lazım. Ancak Türkiyedeki kaçırılan vergiyi nasıl açıklarsınız?
  2-) Türkiyede 4857 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu var. Bu kanunla işveren işçiyi 45 saat çalıştırabilir. Çevrenize bakın kaç kişi haftada45 saat çalışıyor? Gene 4857 de İşveren fazla mesai ucreti ödemek zorunda. Türkiyede kaç kişi fazla mesai alıyor? Gene aynı kanununda işveren belirli sürelerle yıllık izin vermek zorundadır diyor kaç işveren uyguluyor? Bütün işçilerin ssk sını tam yatıracaksın diyor kaç işveren ssk yı tam maaş üzerinden yatırıyor büyük çoğunluğu asgari ücretten yatırılıp üstü elden veriliyor. Kaçak işçi konusuna girmeme gerek bile yok..
  3-) Türkiyede 2918 Sayılı trafik kanunu var bu kanun ne diyor . Madde 78 'Araç içindeki şöfir ve yolcular emniyet tertibatını kullanmak zorundadır' diyor. Trafikte kaç kişi emniyet kemeri kullanıyor ? Hadi normal vatandaşı geçtim . Yasayı uygulaması gereken kaç tane trafik polisini emniyet kemeri takılı gördünüz.?

  Örnekleri çoğaltabilirim.

  6331 kesinlikle sahip çıkmalıyız ancak 6331 e güvenip her önlemi aldıramazsınız işverene , her dediğinizi yaptıramazssınız. Çünkü işveenlerin büyük çoğunluğu zaten kanunlara aykırı çalışıyor...

  Mesleğe yeni giren arkadaşlarım
  ''İdare ediver bu seferlik'' lafını oldukça sık duyacaksınız..
  Çünkü maalesef bizim insanımız kanunun dışına çıkmasınıın bir yolunu buluyor. Hatta bunu alışkanlık haline getirdik.

  Bana göre bunları engellemenin tek yolu cezaları arttırmaktır. Bana göre iş güvenliğinde en küçük ceza 20.0000 TL den başlamalı. Ama maalesef siyasi irade oy kaygısı sebebiyle bu rakamlara çıkamaz....

  Hepinize iyi çalışmalar..

     

   
  barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
 6. sas

  sas TÜİSAG Üyesi

  1. Türkiye'de işi kılıfına uydurma konusunda çok yetenekli olduğumuz için yönetmelikte iş güvenliği uzmanın ve işyeri hekiminin yapması gerekenlerin çoğu yapılmadan kağıt üzerinde evraklar tamamlanıyor. (Periyodik kontroller, risk analizleri, ortam ölçümleri)

  1. İstatistiklerde ölümlü iş kazaları oranları artışta. Bakanlık tarafından gerekli denetimler müfettiş yetersizliğinden yapılmadığı için işyerleri iş güvenliği gereklerini yerini getirme konusunda rahat davranıyorlar.

  1. İş güvenliği uzmanlığı geleceğin parlak mesleklerinden olarak gösterilip iş güvenliği konusunda kalifiyeli mühendis yetiştirmek hedefleniyor. Seneler sonra bu iş güvenliği uzmanı belgesini alan çoğu arkadaş bir üst seviyeye geçmeden C sınıfında bırakırlar.

  1. Alınan mesuliyet ve olabilecek cezalar göz önüne alındığında forumdaki yazılarda da göreceğiniz gibi hak edilen ücretleri maalesef sektörde görülmüyor.

  1. İşyerleri iş güvenliği uzmanını kendi bünyesinde çalıştırmak yerine dışardan uzman ayarlayarak sorumluluktan kurtulduklarını zannediyorlar ve maliyet açısından da ucuza geldiği aşikar.


  1. OSGB'ler genelde çalışma sosyal güvenlik bakanlığından ayrılan iş müfettişleri ve bu sektörde uzun yıllar çalışmış insanlar tarafından kuruluyor ve bu işin kaymağını onlar yiyor. (Bakanlıkta çevre oluşturup iş bitirebildikleri için)

  1. OSGB, iş güvenliği firmaların çoğunluğu işletmeler ile bakanlık nezdinde sözleşme yapmadan kağıt üzerinde sözleşme yaparak firmaları kandırıyor.

  1. OSGB’ler yeni C sınıfı işgüvenliği uzmanlarına işi öğreteceğiz diye tabiri caizse inek gibi sağıp üzerinden para kazanıyor ve riski onlara yıkıyor.

  1. A sınıfı ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlar sektöre bu kadar iş güvenliği uzmanı gelmesinden rahatsız ve direkt olarak tecrübeden demden vurup C sınıfı iş güvenliği uzmanlarını sindirmeye çalışıyor.

  Kısacası vahşi doğal hayat burada da geçerli. Kendisini geliştiren, çevre oluşturabilen, düzene ayak uydurabilen ayakta kalır, güçsüz olan bu mesleği bırakır.

  Yeni mesleğe atılan arkadaşlara desteğimizi esirgememek dileği ile.

  İyi çalışmalar,

  Not: Senelerdir görüşmediğim Fasih Fatih Demirtaş arkadaşıma bu forum sayesi ile selamlarımı iletirim.
  Doğrucu davutluğundan hiç ödün vermemişsin kardeş;)

   
  uzmannn, ediko, Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. kymtersgzl

  kymtersgzl TÜİSAG Üyesi

   
 8. kymtersgzl

  kymtersgzl TÜİSAG Üyesi

  Bu kadar umutsuz olmayin derim bu ciddi bir sorumluluk bircok insanin kazasiz ve mutlu calismasini saglayacak ayrics dolayli olarak bircok hayat kurtaracaksiniz.bircok anne cocuk
   
  barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
 9. Benim can dostum değerli kardeşim sevgili Savaş Sengir,
  Türkiye'de bir muammaya dönüşmüş olan İSG uzmanlığının mevcut durumu ancak bu kadar güzel özetlenir. Teşekkür ediyorum...
  Bu forum sayesinde yıllar sonra karşılaşabilmek ne kadar güzel.. Şimdi yıllar öncesine gittim ve inan ki çok sevindim, çok duygulandım...
  Bu bir başlangıç olsun irtibatı kesmeyelim.
  Selam ve sevgilerimle...;)

     

   
 10. barisbuyukterzi

  barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

  Çok güzel, açık ve net olarak açıklama, teşekkür ederiz...   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 11. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Ersin , benim amacım sana saygısızlık yapmak değil saygısızlık olarak algıladıysan tekrar özür dilerim. Tabiki herkes istediğini sorabilir ki sen bence en doğru konuda en doğru soruyu sordun o yüzden öyle bir alıntı yaptım kırdıysam tekrar pardon. Bence senin sorun bizim burda tartıştığımız konunun tamamen özetidir. :)   
 12. Tolga zorlu

  Tolga zorlu TÜİSAG Üyesi

  galiba sen İSG bölümünden mevzun oldun ve bunalıma girmişsin belli madem böyle düşünüyorsunuz neden sektör değiitirmiyorsun niye isgfrm desin madem böyle bırak kardeşim uğraşma ki günümüz şartlarında çıkarsız hiç bir iş yürümediğini var sayarsak o güzel parmakları yazı yazmak için uğraşma o zaman yaş 23 mühendisim şirketim be bünyemde çalışan onlarca çalışanım var ben bir iş veren olarak hakkınızı mı savunayım bu site isg uzmanlarının özlük haklarını korumak için kurulsa gerek neden İSG kültürünü zedeliyorsun bırakın insanlar karar versin yaşayarak öğrensin bakıyorumda isg kültürünü zedeleyen yorumların sahibleri yılların isg uzmanları korkuyorsunuz bal gibi işssiz kalmaktan insanları yaşına göre yargılaman zaten her şeyi ortaya koyuyor

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica