Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. yunus111

  yunus111 TÜİSAG Üyesi  aynen öyle. sen gözünü erken açmışsın :)


   
 2. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi


  Aynı toplantıya bende katıldım ama öyle bir şey söylenmedi. Aksine isteyen olursa rahatlıkla bireysel çalışabilir dendi.

   
  mariana, Emrah ERKEK, mustafademir2002 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Valla Ankara'daki toplantıda aynen bu şekilde bilgi verildi. Her şey İSGB ve OSGB'lere kaydırılacak, bakanlığa bildirilecek ve bireysel birşey yapılmayacak dendi ki aramızda Ankara toplantısına katılan arkadaşlar varsa beni teyit edeceklerdir.

     

   
 4. Meltem Yıldırım

  Meltem Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Bursa'daki toplantıda da işveren ya OSGB ile anlaşacak yada bünyesinde isg uzmanı çalıştıracak dendi. Danışman gibi serbest meslek makbuzu keserek isg uzmanlığı yapılamayacağı söylendi.

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 5. Cevre5559

  Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

  Bir kişi birden fazla iş yerinde çalışabileceği gibi isg uzmanları da sözleşmeli olarak part time birden fazla işyerinde çalışılabilir diye biliyorum. Tabi her çalıştığı yerden aylık çalıştığı gün sayısı kadar prim yatırılmalıdır.

     

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 6. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Serbest meslek makbuzu ile egitimler verilebilir danısmanlık yapabilirsiniz. Bakanlık yetkılılerıin veya mavzuatlara göre uzmanlık olarak degerlendirilmedıgır. Bu durum farklıdır. Bireysel çalısma olarak uzman kısmı surelı ıslerde ısveren tarafından sure kadar sıgorta yapılır. Diğer zamanlarda uzman baska bir iş yerıne hızmet verebilir. Bireysel calısmada kasıt budur.

   
  mustafademir2002 ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 7. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  o konuda itirazım yok. benim söylediğim part time o firma tarafından çalıştığınız gün kadar sigorta priminizin yatıp maaşınızı oradan aldığınız çalışma şekli.
   
 8. utku öz

  utku öz TÜİSAG Üyesi

  zorunlu saat doldurulduğu sürece, tam veya kısmi süreli fark etmez, prim yattığı sürece 3 gün yada 30 gün çalışılmasına kim karışabilir, esas saçma olan piyasada bukadar açık varken OSGB'de veya tam zamanlı olarak uzman çalıştırılması...   
 9. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Peki sen bir işyeri patronu olsan ve OSGB patronları senin arkanı herhangi bir ağır kazada sağlam kollasa ve iş yerinin kapanmasına izin vermese sen bireysel uzmanla çalışır mısın? OSGB'ler iyi çalıştığı için ya da bireysel çalışan kötü çalıştığın için değil bu sorum. Bu sebepten dolayı yakında kimse kimseyle bireysel çalışmaz yakın arkadaş olmadığı müddetçe.
  zaten kanunda da açık açık OSGB yazarken kim kimle niye bireysel çalışsın. Ayrıca artık iş yeri hekimliğini de zorunlu kıldıkları için kimse tek sözleşme de imzalamaz... Almışken 2 hizmeti uzmanlık artı hekim beraber almak ister...

     

   
 10. YalnızcaMete

  YalnızcaMete TÜİSAG Üyesi

   
  gencay3959 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  Sayın ediko,

  Siz OSGB bünyesinde çalıştırılıp en fazla 3500 tl alırken 4 5 firmadan sorumlu olmayı. OSGB'ninde sizin üzerinizden 3500 tl almasını mantıklı mı buluyosunuz?   
  Elif BEĞEN bu yazıya teşekkür etti.
 12. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  O zaman sen de OSGB kurcan adam beni zorla çalıştırmıyor ki, ve kanunen de yasal olan o, sen bi kaza karşısında bende dışardan danışmanlık veriyorum ya da işveren biz dışarıdan kişisel danışmanlık alıyoruz dediğinde savcı yada bilir kişi tamam o zaman burada İSG varmış mı dicek sanıyorsun?? Bunlar kanuna direk uyuyor mu diyecek sanıyorsun nerede İSGB veya OSGB'en ey iş veren dicek o da sana sorcak nerde benim İSGB veya OSGB'em diye.. Sen de o zaman dersin OSGB en çok 3500 veriyodu ben kendim yapıp daha çok para kazandım ama bilirkişi illa OSGB istiyomuş yapacak bişeyim yok diye.. Bak bakalım o işveren ne yapcak o zaman seni.... Bu kanundan önceydi bu dışardan danışmanlık dediklerinizin hepsi.. Şimdi en fazla dışardan eğitim verirsiniz ama akıllı hiç bir işveren bireysel danışmanlık almaz..

   
  Onur ATALAY bu yazıya teşekkür etti.
 13. Ahmet Bora Erdem

  Ahmet Bora Erdem TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 3-4 gündür başlığı takip ediyorum. Ocağın 13. de kursum başlıyor. Eğer kısmet olurda sınavı geçersem bende sizlerden biri olacağım . Stajımı bir OSGB de yapıp daha sonra bireysel çalışmak istiyorum. Bana göre eğer bakanlık bireysel çalışanlara izin vermiyecekse ne anlamı var igs almanın .Bu arada bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.​

  1.Yukarıda diğer arkadaşların yazdıklarına bakacak olursak bireysel çalışmak serbestmi yoksa yasak mı ? Kanun yada yönetmelikten örnek verek gösterirseniz daha anlaşılır olur.
  2. isg uzmanı 1-9 arası çalışan yerlere hizmet verebilirmi ? (örnek bakkal , eczane, kuaför vs...) bu yerlerin isg parasını devletmi veriyor ? veriyorsa ne kadar veriyor? Yoksa bu yerlere bakanlar bakanlık tarafından mı görevlendiriliyor ?
  3. Bir isg uzmanı haftada max kaç saat çalışabilir ? (ayda min 12 saat deniyor işci başınada 5dk. )
  şimdi ben 5 işcisi olan 10 firmaya baksam 5x10x5=250 dk 4 saat 16dk ediyor. bu firmalara 3 gün uğrasam min 12 saati doldurmuş oluyorum. Bu hesap doğrumudur yanlışsa nasıl olacak ?
  4. Max kaç işletmeye bakabilirim ?
  5. Bireysel çalışmada hizmeti nasıl faturulandıra bilirim?
  6. Bazı yerlede ve konuştuğum kişiler bana bazı yönetmelik ve kanunların taslak olduğunu söyledi yenileri çıkacakmış ?

  Sizin anlıyacağınız daha igs almadan herkez bir şey söyledi sudan çıkmış balık gibiyim ne nedir bilen arkadaşlar bir yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden teşekkürler.​
   
 14. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaş '' bünyesinde isg uzmanı çalıştıracak'' yazdığı için zaten sizin de dediğiniz gibi part time da olabilir...

   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
 15. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  OSGB lerin tamamı iş güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimi sözleşmesini beraber veya ayrı ayrı yapmıyor... çoğunluğu kendilerini sadece iş güvenliği uzmanlığı sözleşmeleri yapan işletmeler olarak görüyor. Hatta OSGB yeri olarak gösterilen yerlerde iş yeri hekimliği ile ilgili olan bölümler ve mobil araçlar bulunmuyor...

  Ayrıca OSGB patronları herhangi bir ağır kazada hiçbir iş yeri patronunun arkasını koruyarak işletmesinin kapatılmasını önleyecek kadar güçlü olamaz...   
  gencay3959 bu yazıya teşekkür etti.
 16. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Türkiye'de aylık cirosu milyon dolar olan OSGB veya şuanki isimleriyle danışmanlık firmaları mevcut ve bu firmaların patronları da dinazor olarak bilinen eski emekli iş müfettişleri. Hangileriymiş açıkla dicen ama ölümlü kazada içeri savcı yada müfettiş sokturmayacak OSGB patronu bir elin parmaklarını geçmez belki ama o yüsden çoğu inşaat ve maden firması yalnızca bu tarz firmalardan hizmet alır aman benim işçime bişey olmasın aman kimse yaralanmasın değil, bişey zaten olacak da en az zararla çıkmamı sağlasın, neyse tazminatı en az miktar ödiyim savcının karşısına bi tane günah keçisi atıyım onu içeri alsınlar, ben de işime bakıyım diye düşünür... O yüzden burda heyecanlı ben dışardan hizmet vercem para kazancam diye düşünen arkadaşlar var biraz Türkiye gerçeklerini de düşünerek hareket edin... Şu an Türkiye'nin mevcut şartlarında kaliteli İSG hizmeti vermek değil veya aman kimseye bişey olmasın değil önemli olan, işverenin en az zararla o işten yakasını kurtarması..... Yoksa tüm işverenlerdeki mantık biri giderse yenisi gelir, önemli olan iş durmasın...

   
  gencay3959 ve charlesdexter bu yazıya teşekkür etti.
 17. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  sn ediko kısmi sözleşmeli olarak dışarıdan ferdi çalışma da kanunidir, yanlış bilgilendirme yapmayalım...:)

  Ferdi çalışmalarda danışman olarak çalışma yapabilirsiniz, sizden bu yönde çalışma isteyen bir iş veren bulabilirseniz. Ancak bu çalışma işverenin yasal yükümlülüklerini yerine getirdiği anlamına gelmez, yinede bunun dışında bir uzmandan sözleşme yaparak hizmet alması gerekir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken durum OSGB de çalışan iş güvenliği uzmanlarının OSGB adına danışmanlık yapamayacaklarıdır. Çünkü yasa bu çalışmayı yeni yönetmelik taslağı ile önlemeye çalışmaktadır...

  İSGB ise tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre hesaplanacak olan süreye göre tam zamanlı hizmet sözleşmesi yapılması gerektiğinde iş veren tarafından iş yerinde kurulması gereken bir birimdir.

  Danışmanlık ancak bir eğitim ve danışmanlık şirketi kurulması ile yapılabilir. Burada verilen hizmetler yasanın getirdiği zorunluğu karşılamak için değil iş yerlerinin takviye çalışma yapmak isteği nedeni ile olabilir. Bu çalışma için de konu hakkında bilgili olmak ve eğitim ile danışmanlık hizmeti verebiliyor olmak yeterli olacaktır. Bu çalışma için uzmanlık belgesine gerek yoktur...:)

   
  degiray ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
 18. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayın Aturan bu bilgiyi verdiğiniz çok güzel oldu. Dışarıdan ferdi danışmanlık yapmak için uzman olmaya gerek yoktur.(Kursa gitmeye sınava girmeye) Müşteriyi bulabilirsen ve gerekli olduğuna kandırabilirsen az da iş biliyorsan dışarıdan danışmanlık verip para kazanabilirsin yalnız dikkat edilmesi gereken husus burda o iş yerinde kaza olmasın ya da olursa da bir OSGB sözleşmesi ve ya İSGB'si de olsun yoksa iş veren size de bir kaza yaşatabilir. :)

   
 19. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Tercih sizin...:):):)

   
 20. utku öz

  utku öz TÜİSAG Üyesi

  Danışmanlıktan bahseden kim, burda mantık hatan var dostum, adam benim 3 gün 5 gün sigorta primimi yatırmış bu danışmanlık mı demek, tabiki hayır ben o işverenin 3-5 günlüğüne çalışanıyım, ha 30 gün ha 3 gün, tam zamanlı uzman çalıştırmayı mantıklı buluyorsanız, aynı mantıkla kısmi süreli de geçerlidir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica